סוכרת סוג 2

פרופיל ליפידים והסיכון לסוכרת סוג 2

החוקרים זיהו שתי קבוצות של שומנים אשר מנבאות התפתחות או אי התפתחות סוכרת סוג 2 באנשים עם סיכון קרדיווסקולרי גבוה

27.01.2019, 15:36

שינויים מולקולריים ספציפיים בליפידים אשר מובילים להתפתחות סוכרת סוג 2 אינם ידועים דיים. החוקרים העריכו פקטורים ליפידיים הקשורים בהתפתחות עתידית של סוכרת סוג 2 באוכלוסייה עם סיכון קרדיווסקולרי גבוה.

העבודה בוצעה בתבנית מקרה-עוקבה כחלק ממחקר ה-PREDIMED עם 250 מקרי סוכרת סוג 2 במהלך 3.8 שנים של מעקב חציוני ומדגם אקראי של 692 אנשים ללא סוכרת. החוקרים מדדו באופן חוזר 207 מטבוליטים של ליפידים בתחילת המחקר ולאחר שנת מעקב. בנוסף, החוקרים הרכיבו גורמים משולבים של שני ליפידים באמצעות אנליזת רכיבים עיקריים והעריכו את הקשר בין גורמים אלו או השינוי בהם לאחר שנה והיארעות סוכרת.

החוקרים מצאו כי lysophosphatidylcholines, יlysophosphatidylethanolamines, phosphatidylcholine-plasmalogens, sphingomyelins ו-cholesterol esters בתחילת המחקר היו קשורים באופן הפוך עם הסיכון לסוכרת סוג 2 (P רב-משתני מתוקנן וליניארי עבור כל המשתנים <0.001). triacylglycerols, יdiacylglycerols ו-phosphatidylethanolamines בתחילת המחקר היו קשורים באופן ישיר עם הסיכון לסוכרת סוג 2 (P רב-משתני מתוקנן וליניארי עבור כל המשתנים <0.001).

שינויים לאחר שנה בליפידים אלו הדגימו קשרים באותו כיוון אך לא היו מובהקים סטטיסטית לאחר תקנון לרמות בסיס. Triacylglycerols עם חומצות שומן בשרשראות אי זוגיות הדגימו קשר הפוך עם סוכרת סוג 2 לאחר תקנון ל-Triacylglycerols כוללים.

מסקנת החוקרים היא כי שני פרופילי שומנים בפלזמה מהווים שתי קבוצות של ליפידים אשר קשורים בסוכרת סוג 2 באנשים עם סיכון קרדיווסקולרי גבוה.

מקור: 

Chow, E. et al (2018). Diabetes Care. 41(12), 2617

 

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 2,  סיכון קרדיווסקולרי,  ליפידים,  מחקרים
תגובות