מנכ"ל "אסותא מרכזים רפואיים", פרופ' ארי שמיס, בראיון מיוחד ל-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל, בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. הראיון עסק רבות במתח בין הרפואה הפרטית לציבורית בישראל, פתיחת ביה"ח החדש באשדוד ועוד.

פרופ' שמיס הציע מודל להעלאת הסטנדרטים של בתי החולים הציבוריים: "תקציב משרד הבריאות לא צפוי לגדול באופן משמעותי בשנים הקרובות, ומהצד השני יש את נושא הביטוחים הרפואיים והשב"ן, שם יש המון כסף שלא מנוצל לטובת המערכת הציבורית. אז אם בתי החולים הציבוריים יוכלו להשתמש בכספי השב"ן והביטוחים הפרטיים לטובת שיפור התשתיות והשירות - מה רע בזה?"

"עשו כתבה בערוץ 2 על תא הלחץ ב'אסף הרופא'", המשיך פרופ' שמיס, "ההיצע יצר ביקוש ועכשיו יש שם תור לשנתיים קדימה. למה לא לתת היתר לתא לחץ כזה בבי"ח פוריה, כדי שיוכל לעשות ממנו כסף ולממן את הפעילות הציבורית שלו? צריך להשתמש בשר"פ כדי לממן פעילות ציבורית. אין ברירה. אבל כשבאים עם זה למשרד הבריאות והאוצר הם לא מוכנים לשמוע כי שר"פ הפך להיות מילה מגונה וזו בכייה לדורות".

פרופ' שמיס הציע פתרון גם לבעיית המחסור ברופאים בישראל: "הגיע הזמן להפעיל בי"ס פרטי לרפואה, שיקבע קריטריונים סבירים לקבלה. לא יכול להיות שכל כך הרבה אנשים איכותיים לא יכולים להתקבל לרפואה בישראל. אנחנו צריכים שיהיו כמה מאות בוגרים, לא עשרות. גם בהתמחויות עצמן אנחנו כושלים כי לא נותנים מספיק תקנים".

בשיחה התייחס פרופ' שמיס להיבטים שונים בתפר שבין רפואה פרטית לציבורית בישראל, המהלכים הבאים של אסותא ("אם ייצא מכרז לבית חולים בבאר שבע - אסותא תלך עליו"), סיפורים אישיים מהקריירה ועוד. בנוסף, בפינת "המתמחה" התארחה ד"ר מילנה טוקוץ', על המעבר מלימודים בחו"ל להתמחות בפנימית בוולפסון.

לו"ז האזנה:

1:57 אסותא אשדוד - מה חדש

4:53 מניהול ציבורי לניהול פרטי - דברים שרואים משם

7:50 בי"ח ציבורי שמנוהל ע"י חברה פרטית: מה ההשלכות?

12:02 איך תימנעו מתופעת "הזקנה במסדרון"?

15:55 משבר כוח האדם בישראל

25:45 טכנולוגיות חדשות באשדוד

28:38 העלאת הסטנדרטים ברפואה הציבורית

41:00 אסותא - לא רק נדל"ן רפואי

45:50 נקודות לשיפור באסותא

50:22 משבר הדסה

54:15 המעבר מטיפול לניהול

57:32 סיפור המקרה שהגיע ל"שיקגו הופ"

1:01:14 תכניות לעתיד

1:03:49 פינת המתמחה: ד"ר מילנה טוקוץ' חוזרת מחו"ל לוולפסון

האזנה נעימה!

לכל הפרקים של DocTalk