ד"ר תמי קרני, יו"ר הלשכה לאתיקה בהר"י, כירורגית ב"אסף הרופא" ומרצה לחינוך רפואי ואתיקה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת ת"א, התארחה ב-DocTalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. הראיון עסק רבות בהיבטים אתיים של נושאים בוערים, ביניהם משבר הדסה.

"התגובה הראשונה שלנו (הלשכה לאתיקה) שצריך היה לתת, הייתה בפנייה לבית המשפט - האם הם יכולים בכלל להתפטר? ובכן, יש חוקים במדינת ישראל. העבדות חלפה מהעולם, ואותו דבר לגבי רופאים. הם הודיעו על זה יותר מחצי שנה מראש ובצורה מסודרת".

"נסעתי לירושלים" המשיכה ד"ר קרני, "וישבתי עם כל אחד מששת הרופאים שהתפטרו. היה לי חשוב לדעת שזו לא הפגנה, אלא שלכל אחד יש את הפן האישי, מה התכניות שלהם, איך הם נפרדים מהחולים ומה הוביל כל אחד למהלך. התרשמתי מקבוצה של רופאים מופלאים, מבחינה מקצועית ואנושית. הם מסורים, ידענים והיו מוטרדים מתנאי הרפואה שהם יכולים לתת. לאחר מכן קיבלתי את הנתונים על כמות המטופלים לעומת כמות הרופאים וברור שהיה עליהם עומס מאוד גדול לעומת בתי חולים אחרים".

"אם נתתי לחולה עצה כשאני יושבת מולו, או נתתי עצה באיזה פורום שאני לא יודעת מי יושב בצד השני של האינטרנט - מבחינה משפטית האחריות הרפואית שלי היא אותו דבר"

"אני חשבתי שזה לא נכון להשאיר את הרופאים משתי סיבות: אחת היא הזכות של אדם לעזוב את מקום עבודתו, כפי שקבע בית המשפט, והסיבה השניה היא שמבחינה אתית מותר לעזוב חולים, כל עוד אתה עושה את זה בצורה מסודרת ובודאי כשאתה לא יכול לתת את המקסימום למטופל. תפקיד הרופא להתריע במצב כזה".

ד"ר קרני התייחסה גם לנושא הרפואה ברשתות החברתיות: "אם נתתי לחולה עצה כשאני יושבת מולו, בדקתי אותו, ראיתי את בדיקות הדם שלו, נגעתי בו, או שאני נותנת עצה באיזה פורום כשאין לי מושג מי יושב בצד השני של האינטרנט - מבחינה משפטית, עדיין האחריות הרפואית שלי היא בדיוק אותו דבר".

בשיחה התייחסה ד"ר קרני להיבטים האתיים בשורה של נושאים אקטואליים נוספים, שיתפה את סיפורה האישי המרתק, פירטה את חזונה לגבי לשכת האתיקה, תכניותיה לעתיד ועוד. בפינת המתמחה התראיין ד"ר יובל עבדה, מתמחה באורולוגיה בבי"ח "קפלן" שסיפר על המעבר שלו מתעשיית התרופות להתמחות.

לו"ז האזנה:

3:08 מראשונות הכירורגיות בישראל

10:28 מכירורגיה לאתיקה דרך מכון השד

15:55 לשכת האתיקה - איך זה עובד?

18:25 משבר הדסה - היבטים אתיים

28:53 הטרדות מיניות

32:42 הנושאים האתיים שהכי מעניינים רופאים

35:31 שביתות רעב והזנה בכפייה

38:37 רפואה ברשתות החברתיות

45:35 טיפול בקרובי משפחה - החוויה האישית וההיבט האתי

51:37 הדרת נשים

55:37 חזון לעתיד

59:44 פינת המתמחה: ד"ר יובל עבדה - מתעשיית התרופות לאורולוגיה ב"קפלן"

האזנה נעימה!

לכל הפרקים של DocTalk