השתלת שיניים מהווה את הדרך היעילה והטובה ביותר ליהנות מפה מלא שיניים תפקודיות ואסתטיות. עם זאת, גם לאחר התקדמות הטכנולוגיה, טיפולי השתלות השיניים לא הצליחו להתבסס כטיפול נפוץ מפאת העלויות הגבוהות והצורך לבצע אותן לאורך זמן, כך שהמטופלים נשארו ללא שיניים בפיהם לאורך זמן. כעת הגיעה לעולם שיטת ההשתלות ביום אחד והפכה את הקערה על פיה. כיום כל אחד ואחת מאיתנו יכולים להיכנס לטיפול ללא שן אחת או יותר ולצאת בתוך שעות בודדות מחויכים, עם פה מלא בשיניים חדשות. כיצד מבצעים השתלת שיניים ביום אחד ומהם יתרונות הטיפול? מיד לפניכם.

השתלת שיניים – אז ועכשיו

השתלת שיניים מהווה פעולה שתוצאותיה הסופיות הן שיבוץ שיניים מלאכותיות בפה שמותקנות על גבי שורשים מלאכותיים. השיניים המלאכותיות הינן כתרי חרסינה והשורשים המלאכותיים הינם השתלים. השתלים מורכבים מסגסוגות חזקות ביותר של טיטניום, שאינן יוצרות תגובה חיסונית ואף מעודדות סביבן יצירת עצם. ההבדל בין שורשי שיניים טבעיים לבין השתלים הוא שאלה האחרונים מוברגים בחוזקה היישר לעצם הלסת ומתקבעים בה לאורך הזמן. בעבר, מגבלות טכנולוגיות שונות אילצו את רופאי השיניים להבריג את השתלים ולהמתין פרקי זמן של מספר חודשים עד לקליטתם בעצם. כיום, באמצעות טכנולוגיית השתלות השיניים ביום אחד ניתן לבצע את התקנת השתלים והעמסת הכתרים (הזמניים) בתוך שעות בודדות גם במצבים של חוסר עצם, ולהשיג תוצאות מעולות במהירות.

חכם יותר, מדויק יותר, חזק יותר

עם הזמן, שיפורים נוספים החלו לבטא את יתרונותיהם בעולם השתלות השיניים. שיפור משמעותי אחד הוא איכות השתלים שכעת מסוגלים לאחוז בסט שלם של שיניים על גבי שתי הברגות בכל לסת. השיטה מכונה ALL ON 4, כלומר, סט שלם של שיניים בלסת העליונה והתחתונה וכל זאת על 4 שתלים בלבד! שיטה זו הופכת את חייהם של חסרי השיניים (או בעלי שיניים בעייתיות ומנוונות) לאיכותיים הרבה יותר בהשוואה לאלו שנאלצו להסתדר עם שיניים תותבות בעל כורחם.

שיטת ה-ALL ON 4 עדיפה בהרבה על שימוש בתותבות, שכן השתלים שומרים על מבנה עצם הלסת כך שהפנים מזדקנות בקצב איטי הרבה יותר מאשר בפה חסר שורשי שיניים בכלל, אמיתיים או מלאכותיים. באמצעות שיטה זו אף ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד ביעילות שכן אין צורך בשימוש בשתלים רבים, זאת בנוסף לזמן החלמה מהיר יותר.

שיפור משמעותי נוסף הוא ביצוע ההשתלות בצורה חכמה ומדוייקת יותר, או במילים אחרות – ביצוע השתלות מונחות מחשב. בשיטה זו צילומי ה-CT שאותם יש לבצע בתהליך תכנון השתלים מומרים בהדמיה ממוחשבת לתמונה תלת ממדית שבה נקבעים היטב אורכי השורשים ועובי העצמות בכל מקטע בעצמות הלסת. באמצעות תמונה ויזואלית זו מיוצר עבור כל מטופל מעין סד שכולל פתחים בקוטר ובזוויות הרצויות מעל כל פתח דרכו יוברג השתל, כך שנוצר דיוק מקסימלי בפרוצדורה עם מינימום סיכוי לטעויות אנוש.

השתלת שיניים ביום אחד - האם זה באמת כדאי?

בסיכומו של דבר, אין ספק כי טיפולי ההשתלה ביום אחד נחשבים לשיטה היעילה ביותר בתחום השתלות השיניים, שכן השתלים המוברגים אל תוך עצם הלסת מפעילים עליה לחץ בזמן לעיסה ומפחיתים בצורה משמעותית את קצב ספיגתה הטבעית. בנוסף, השתלת שיניים ביום אחד אינה פוגעת במראה האסתטי של המתרפאים, כך שהם יכולים באופן תיאורטי לצאת לחופשה קלה מעבודתם או מההתרועעות החברתית שלהם ולחזור בחזרה עם פה מחויך ומלא שיניים. תוסיפו לכך את העובדה שעבור אנשים רבים הסובלים מחרדה דנטלית אופציה זו הינה המהירה ביותר ולכן גם מקלה מהחרדות בצורה משמעותית, ותקבלו אופציה טיפולית שבהחלט כדאית מכל הבחינות.