אחת התופעות השכיחות עם הכניסה לגיל המעבר היא הירידה בחשק המיני. חשוב להיות ערים גם לירידה בחשק המיני, ו/ או לתפקוד המיני של הגבר מסיבות שונות, שכתוצאה מהם חל שינוי ביחסי המין של הזוג

לכל מטבע שני צדדים - מיניות הזוג בגיל המעבר
מאת: גילה ברונר
מנהלת השרות הסקסולוגי (שסק), במרכז לרפואה מינית, מחלקה אורולוגית , המרכז הרפואי שיבא, תל השומר Gila.bronner@sheba.health.gov.il

התפקוד המיני של האישה הוא רב-מימדי ומושפע משילוב גורמים פיזיולוגים, פסיכולוגים יחד עם מרכיבים חברתיים ובינאישיים. במחקרים אפידמיולוגים נמצא, ששיעור הבעיות בתפקוד המיני בקרב נשים גבוה (מעל 40%) (Laumann et al. 1999י , Shifren et al. 2008), עם הפרעות חשק בשיעור הנע בין 16-75%, קושי להגיע לאורגזמה 12-64%, וכאבים ביחסי מין 7-58% (Hayes et al. 2006).

התברר, שבנוסף למשתנים כמו גיל האישה, ומצבה הבריאותי, אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על התפקוד המיני של האישה הוא התפקוד המיני של בן זוגה. מחקרים מצאו שיעור גבוה מובהק של הפרעות בתפקוד המיני של האשה (חשק, אורגזמה, כאב ושביעות רצון מיחסי מין) בזוגות בהם הגבר סבל מקשיי זקפה, בהשוואה לזוגות שבהם התפקוד הזקפתי תקין [Greenstein et al. 2006; Chevret-Méasson 2009; Fisher 2009 ; Jiann 2013].

בנוסף נמצא, שבעקבות טיפול מוצלח בקשיי הזקפה של הגבר חל שיפור משמעותי בתפקוד המיני של בת הזוג. מחקר אחר, בקרב 125 זוגות שהגיעו לטיפול מיני בשרות הסקסולוגי במרכז הרפואי "שיבא", מצא קשר בין בעיות כאב ביחסי מין באישה לבין קשיי זקפה, חשק ופליטה מהירה (חמורה) אצל בן הזוג (Bronner et al. 2015; Elran et al. 2014).

ממצאים אלה הביאו להתפתחות גישה טיפולית זוגית כאשר עוסקים בהפרעות בתפקוד המיני.

נשים בגיל המעבר מתלוננות בד"כ על ירידה בחשק, כאבים ביחסי מין, וקשיים בהגעה לאורגזמה. אין ספק שסימפטומים רבים הקשורים לגיל המעבר יכולים להסביר את הקשיים המיניים שלה. למשל, שינויים במצב רוח, דכאון, הפרעות שינה, ירידה בלובריקציה או שינויים הורמונליים. אבל עלינו לזכור שקיים גורם נוסף. באבחון הרפואי של האישה המתלוננת יש לברר תמיד אם ישנם קשיי תפקוד אצל בן הזוג.

הגבר, בן הזוג של האישה בגיל המעבר, עשוי לעבור שינויים פיזיולוגיים, נפשיים וחברתיים במהלך ההזדקנות שלו, בהשפעה של מחלות או תרופות, או אפילו עקב יציאה לפנסיה.

חשוב שרופאים יפתחו את הנושא לשיחה, גם אם הם אינם מטפלים בבעיה המינית עצמה. למשל, ניתן לשאול את האישה: "מה קורה בתפקוד המיני של בן זוגך?" או "האם חלו לאחרונה שינויים בתפקוד המיני שלו?" או פשוט להגיד: "נשים רבות מספרות לי שגם אצל בן הזוג חלה הרעה בתפקוד המיני. מה קורה אצלכם?" באופן זה אנחנו מאפשרים פתיחת נושא רגיש ובעייתי המשפיע על איכות החיים בגיל המעבר.

כמובן שהגישה הטיפולית דומה גם במקרה ההפוך. כלומר, אם הגבר מגיע לרופא/ה עם תלונה על תפקודו המיני, מומלץ לשאול אותו לגבי שינויים בתפקוד המיני של בת הזוג. אין ספק שהפרעה בתפקוד המיני היא סיפור זוגי. לכן לאחר אבחון וטיפול רפואי מתאים ניתן להפנות זוגות בגיל המעבר למרפאה סקסולוגית באחד מבתי החולים בארץ. במרפאות אלה נהוג לבחון בעיות בתפקוד המיני כבעיית זוג, כך שההתערבות המקצועית הופכת יעילה.