אחת התופעות השכיחות והמזוהות ביותר עם גיל המעבר הן גלי החום. הטיפול היעיל ביותר הוא ע"י ה-HRT ,אך לא כל הנשים מעוניינות בטיפול זה, או רשאיות להיות מטופלות בטיפול זה. תרופות נוגדות דיכאון גם הן לעתים מקלות בחומרת גלי החום, אך נשים רבות חוששות מנטילתן הן בגלל תופעות הלוואי הנלוות לעתים, והן בגלל הסטיגמה הנלווית לשימוש בתרופות פסיכיאטריות.

חשוב לדעת שישנה עוד אפשרות להקלה בגלי החום והיא ההיפנוזה.

היפנוזה לגלי חום
ד"ר דורית גמוס MD, PhD מורשית לטיפול ולהוראה מדעית של היפנוזה רפואית.

הנתונים מצביעים על כך שכ-80% מנשים מפתחות גלי חום בגיל המעבר, וכ-20% מתוכן מדווחת על חוויה זו כבלתי נסבלת. גלי חום אלו יכולים להיות מלווים ע"י הזעה, עליה בדופק הלב, תחושת חרדה, בחילה, כאבי ראש, והפרעת שינה. התסמינים עוברים לרוב לאחר 5-7 שנים, אך עלולים להימשך עד 20 שנה.

הטיפולים הקיימים כוללים טיפול הורמונלי ותכשירים לא הורמונליים לרבות נוגדי דכאון, אך היענות ארוכת הטווח להם הינה מוגבלת למדי עקב תופעות הלוואי.

לצד טיפולים אלו ישנן גם אפשרויות של טיפול לא תרופתי כגון היפנוזה רפואית. היפנוזה רפואית היא אחד הטיפולים מתחום גוף- נפש, שמטרתה להביא את האדם לרגיעה, ובמצב זה לאפשר שינויים פיזיולוגיים. על אף המיתוסים הרבים הקשורים להיפנוזה, טפול זה מאד בטוח בידי המטפלים שעברו הכשרה נאותה וקיבלו את הרישיון ממשרד הבריאות לטפל בהיפנוזה, וכמובן אין מדובר באובדן שליטה מצד המטופל. נהפוך הוא: עיקר הטיפול מתמקד בלימוד היפנוזה עצמית אותה לומד המטופל לתרגל בביתו.

ניסיון קליני מצטבר מצביע על תרומתם של טיפולי היפנוזה רפואית בין השאר גם בהקלה על גלי חום, וניסיון זה אף נתמך ע"י מחקרים רפואיים. כך למשל במחקר אשר התפרסם בעיתון Menopause בשנת 2012, טופלה קבוצה של 187 נשים שסבלו מלפחות 7 גלי חום מדי יום. הנשים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה טיפולי היפנוזה והשנייה – טיפול תומך. שתי הקבוצות קיבלו טיפול במשך 5 שבועות. לאחר 12 שבועות של מעקב אחרי שתי הקבוצות נמצא שבקבוצת ההיפנוזה היתה ירידה של 74% בתדירות גלי החום (לעומת 17% בקבוצת הטיפול התומך) וגם ירידה של 80% בעוצמת גלי החום (לעומת 15% בקבוצת הטיפול התומך). כן היה שיפור משמעותי באיכות השינה ונמצאה שביעות רצון גבוהה מטיפולי ההיפנוזה.