מתי כירורג נעשה מסוכן למנותחים? בספרות המקצועית הרפואית הופיעו מאמרים רבים הטוענים כי קיים יחס הפוך בין גיל הכירורג לבין היכולת הקלינית שלי, קרי  יכולתו לנתח. רופא קשיש אינו פתוח לחידושים , ידיעותיו אינן מעודכנות  ובבדיקה שנעשתה נמצא כי רופאים מנתחים מעל גיל 60 , אשר אינם עוסקים בניתוח דבר יום ביומו - תמותת המטופלים שלהם עולה. כמובן שאין להכליל. ניסיונו של הרופא עשוי להיות חשוב יותר מכושר הראיה היורד או הדיוק בעבודת הידיים.

בארצות הברית , שם אין חובה לצאת לגמלאות נשאלו לא אחת שאלות נוקבות: האם רופא העוסק בניתוחי כלי דם עדינים או מבצע השתלת כבד ארוכה ומפרכת  אינו צריך  לעצור ולפרוש מחדר הניתוח , לפני  שחלה תקלה.  ומה לגבי שופטים ? האם הם חסינים מירידת התפקוד הבאה עם הגיל ? על פי המתרחש במדינת ישראל מי שאינו יכול לשבת על כס המשפט מפאת גילו המתקדם המוציא אותו ממעגל העבודה אל הגמלה , יכול לכהן בתפקיד "שופט בדימוס" ולשבת בועדות חקירה, לנהל דיונים ארוכים בסוגיות הרבה יותר עקרוניות וחשובות מאשר אלה שהוא נדרש להם בהיותו שופט ללא התואר בדימוס. לא פלא ששופט בדימוס הוא מצרך מבוקש. מצד אחד המינוי משדר מכובדות ויושר ויכולת שהוכחה משך השנים לבצע חקירה , לשאול את השאלות הנכונות ולבסוף לכתוב פסק דין מנומק המסתמך על "כל מה שמובא לפניו" .

אם כך הוא הדבר, יש  להוציא את השופטים כולם ממעגל מקבלי הקצבה. הם ימשיכו לכהן עד אשר יבקשו את המנוחה או עד אשר רופא ( לא בדימוס)  יקבע כי אינם כשרים לקבל החלטות . או שהם יהיו חייבים  לעבור בדיקת כושר ויכולת קוגניטיבית לפני שמתגלה כשל . במשרד הבריאות ממונה שופט  בדימוס לשקול ולקבוע מי מהרופאים יענש, בדרך כלל מי שנושא בתפקיד הזה יש לו קיבעון מחשבתי של  שופט , כלומר : יש למצוא אשם , להענשי אותו בעונש מידתי ( למען יראו ויראו ) . הוכח כי ענשיה אינה משפרת את הבטיחות הרפואית, הוכח כי הרחקת רופא או אחות שטעו או שנקבע כי התרשלו גורמת לכך שאדם בעל ניסיון שהתקלה היתה זריקת חיסון אדירה של  בטיחות שתזרום בעורקיו , יורחק וישלל  רשיונו ובמקומו יבוא אדם לא מנוסה שיוטל לתוך המערכת הרפואית.

קריאה מדוקדקת במאגר העיתונות מעידה כי חלו יותר מדי פליטות פה והצהרות לא מכובדות של שופט בדימוס ואולי מן הראוי לכבד את  תקופת היציאה לגמלאות , גם של השופטים ולתת לנו ולהם מנוחה נכונה.

גילוי נאות: הכותב הוא רופא הנאבק בדרכי הענישה של משרד הבריאות ושופטיו ( בדימוס) .