דעות

איפה נפגוש את הקיצוצים הנוספים בתקציב הבריאות? בכל מקום!

בעוד מערכת הבריאות מתמודדת עם משבר חמור בבריאות הנפש, כאשר יותר מ-14 אלף נכי צה"ל חדשים נזקקים לשיקום ובעוד אנו מנהלים מאבק לשמר ולהחזיר רופאים ארצה - יש מי שגם בשעת חירום מחבל במאמצים

"נוספו מעל 14,000 נכי צה"ל חדשים והיד לצערי עוד נטויה, וצורכי השיקום עולים על היכולת לספקם". צילום: שאטרסטוק

שמחנו כשש"ס נלחמה על משרד הבריאות. שמחנו כשהבטיחו לשנות את המגמה הקבועה של הרעבה תקציבית של מערכת הבריאות ולהוסיף שישה מיליארד שקל לבסיס. קיווינו שסוף סוף לא יהיה צורך בהתרעותינו על הפגיעה הזוחלת בזמינות ובנגישות שירותי הבריאות לאזרחי ישראל. אולם, כמו תמיד, תקוות לחוד ומציאות לחוד.

הממשלה אישרה השבוע לקצץ שוב בתקציב משרד הבריאות, הפעם ב-23 מיליון שקל. מאז מאי 2023 קוצצו מתקציב הבריאות 747 מיליון שקל, וזאת בנוסף לקיצוצים בתקציב הפיתוח של המשרד.

כבר עכשיו חלה פגיעה בהכשרת סטז'רים בלימודי הסיעוד, ברכש מכשירי MRI ובהיערכות למתקפות הסייבר התדירות על בתי וקופות החולים. נעשו צמצומים בתמיכה רבת השנים בקיצור התורים ל-MRI, במלאי החירום של המשרד לשעת חירום ועוד ועוד

אז איפה נפגוש את הקיצוצים? בכל מקום. כבר עכשיו חלה פגיעה בהכשרת סטז'רים בלימודי הסיעוד בבתי הספר לסיעוד, ברכש מכשירי MRI חדשים ובהיערכות למתקפות הסייבר התדירות על בתי החולים וקופות החולים. כמו כן, נעשו צמצומים בתמיכה רבת השנים בקיצור התורים ל-MRI, במלאי החירום של המשרד לשעת חירום, בנגישות הציבור למידע חיוני הנקשר לבריאות התלמיד, ייבוא מזון, ועדות רפואיות, תמרוקים ועוד.

בנוסף, צומצמו התמיכה בהפעלת מוקדי רפואה ברשויות המקומיות והקצאת המשאבים למחקר ופיתוח, במימון מענקי מחקר של המדען הראשי ובתקציבי ההסברה לציבור המיועדים למניעת תחלואה. אם לא די בכל אלה, הופסק גם פרויקט רב שנים שתמך בהטמעת בטיחות הטיפול בבתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים. לכאורה רשימת מכולת של נושאים שלא תמיד שומעים עליהם ומודעים להם, אבל הפגיעה בהם כבר מכרסמת בטיפול הרפואי שנקבל בעתיד.

בעוד יד אחת נשבעת לתקן עוולות רבות שנים של תנאי האשפוז בבתי החולים הפסיכיאטריים ושל המחסור במיטות והאשפוז במסדרון, היד השנייה מקצצת את תקציבי הפיתוח של מערכת הבריאות. מה שבאמת חמור, זה מה שלא נראה לעין. אנחנו נמצאים בעיצומו של קרב הישרדות על שימור הדור הצעיר של הרופאות והרופאים בארץ.

כאשר גם בשעת חירום אין מטרה ברורה וראויה, כשהאופק והחזון של מערכת הבריאות לוטים בערפל, בשקט בשקט עוזבים אותנו עשרות רבות של רופאים ומשתקעים בחו"ל

בשעה שקמה זעקה גדולה על המחסור בפסיכיאטרים ואנשי מקצועות בריאות הנפש בשירות הציבורי, בשעה שנוספו כבר מעל 14,000 נכי צה"ל חדשים והיד לצערי עוד נטויה, בשעה שצורכי השיקום עולים על היכולת לספקם ובאותה שעה בדיוק שבה במסגרת הדיונים על הסכם קיבוצי חרום, אנחנו מנסים למצוא דרכים לשמר ולהחזיר רופאים ארצה  - יש מי שמחבל במאמצים ומקצץ.

כאשר גם בשעת חירום אין מטרה ברורה וראויה, כשהאופק והחזון של מערכת הבריאות לוטים בערפל, בשקט בשקט - לא בהתרסה, עוזבים אותנו עשרות רבות של רופאים ומשתקעים בחו"ל. למרות האנטישמיות הגוברת, מוקמות קהילות רופאים בניו זילנד, בבריטניה ובארה"ב. טובי הרופאים שנסעו להתמקצעות בת שנתיים-שלוש דוחים את חזרתם, ועל פי סקר מהעת האחרונה, 70% מהם שוקלים שלא לחזור. מי יישאר כאן להחזיק את מערכת הבריאות? מי יישאר כאן לטפל בכל אחת ואחד מאיתנו?

... ועסקתי רק בבריאות. תתעוררו!

נושאים קשורים:  חדשות,  דעות,  תקציב משרד הבריאות,  זאב פלדמן,  ישראל במלחמה,  בריאות הנפש,  פצועי מלחמה,  שיקום
תגובות
אנונימי/ת
12.07.2024, 10:53

שוב מתעסקים בקטנות, קיצוץ של 23 מיליון כאשר תקציב הבריאות של מדינת ישראל מועבר ברובו המכריע לקופות החולים, אשר שופכות את הכסף הציבורי הזה על שיווק אגרסיבי, מנגנון מנהלתי מנופח ומשכורות רופאים שמנות במקצועות מסוימים , בעוד שבתי החולים נותרים מורעבים , בתת תקינה ונסמכים על תרומות. שמישהו יעשה סדר בחלוקת תקציב הבריאות , הכסף של כולנו , שיקדם בריאות ורפואה באמת.

אנונימי/ת
13.07.2024, 13:37

אתה שוב עוסק בפוליטיקה סיעתית, זאת שהובילה אותנו למקום הרע שמאלץ את הממשלה לבצע קיצוצי תקציב. אני בטוח שיש לך גם רעיונות יצירתיים כיצד ניתן לשפר את הפעילות הבזבזנית והלא-יעילה של מערכת הרפואה.

אנונימי/ת
14.07.2024, 13:46

תודה על המגיבים האנונימיים. ממש מחמם הלב לקרוא דברים נכונים בתגובות ולדלג על תוכן ההסתה הפוליטית של הכתבה.