חדשות

בבריטניה הושתל לראשונה נוירוסטימולטור לטיפול באפילפסיה

נער בריטי בן 13 הסובל מאפילפסיה קשה עמידה לטיפול הפך לאדם הראשון בעולם שבמוחו הותקן שתל לשליטה בהתקפי אפילפסיה | התוצאה: הפחתה של 80% בהתקפים

עיבוד תלת מימד של סינפסות חשמליות. אילוסטרציה

נער בריטי בן 13 הסובל מאפילפסיה קשה עמידה לטיפול הפך לאדם הראשון בעולם שבמוחו הותקן שתל לשליטה בהתקפי אפילפסיה. על המקרה דיווח הבוקר (ג') הגרדיאן. הנוירוסטימולטור, שמוקם מתחת לגולגולת, שולח אותות חשמליים עמוק לתוך המוח ומפחית את ההתקפים ב-80%.

ד"ר מרטין טיסדל, נוירוכירורג ילדים יועץ שהוביל את הצוות הכירורגי בבית החולים Great Ormond Street בלונדון, אמר: "מחלת האפילפסיה שינתה לחלוטין את חייהם של הילד ובני משפחתו. זה מדהים לחלוטין לראות אותו כעת רוכב על סוס ומקבל את עצמאותו בחזרה".

הילד, שסובל מתסמונת לנוקס-גאסטאוט חיצונית, צורה עמידה לטיפול באפילפסיה, שאותה פיתח בגיל שלוש, עבר את הניתוח בחודש אוקטובר האחרון כחלק מניסוי Children's deep brain stimulation for epilepsy שנעשה בבית החולים בשיתוף עם יוניברסיטי קולג' בלונדון, בית החולים קינגס קולג' ואוניברסיטת אוקספורד.

מאז ועד להתאמת המכשיר, לא חלף ולו יום אחד ללא התקף ולפעמים מאות ביום. לעתים קרובות איבד הילד את הכרתו, הפסיק לנשום ונזקק להחייאה. המשמעות היא שהוא נזקק לטיפול מסביב לשעון והיה בסיכון מוגבר משמעותית למוות פתאומי בלתי צפוי באפילפסיה (Sudep).

הנוירוטרנסמיטר Picostim מיוצר על ידי החברה הבריטית Amber Therapeutics. במהלך הניתוח, טיסדל וצוותו החדירו שתי אלקטרודות עמוק לתוך מוחו של הנער עד שהגיעו לתלמוס. האלקטרודות חוברו לנוירוסטימולטור. התקן מרובע בעובי 0.6 ס"מ הונח במרווח בגולגולתו שממנו הוסרה העצם והוא חובר באמצעות ברגים לגולגולת. לאחר שהילד החלים מהניתוח, המכשיר הופעל והחל להזרים גירוי חשמלי מתון ומתמיד למוחו במטרה לחסום מסלולים חשמליים ולמנוע התקפים.

כעת מתכוונים לגייס שלושה חולים נוספים עם תסמונת לנוקס-גאסטאוט ובסך הכל ייקחו חלק בניסוי 22 חולים. "גירוי מוחי עמוק מקרב אותנו יותר מאי פעם לעצירת התקפים אפילפטיים עבור חולים שאפשרויות הטיפול עבורן מוגבלות. אנו נרגשים לבנות את בסיס הראיות כדי להדגים את היכולת של גירוי מוחי עמוק לטיפול באפילפסיה בילדים ומקווים שבשנים הבאות נוכל להציע זאת כטיפול סטנדרטי", סיכם הנוירוכירורג ד"ר טיסדל.

נושאים קשורים:  אפילפסיה,  נוירוסטימולטור,  בריטניה,  חדשות,  גירוי מוחי עמוק
תגובות
26.06.2024, 22:21

הכתבה אינה ברורה, התקן RNS ידוע כאופציה ניתוחית לאפילפסיה עוד מ 2012, ובדכ לLGS משתילים קוצב ווגאלי, אז איך בדיוק זה הראשון בעולם? משהו אקוטי חסר פה שכנראה הכותב לא הבין עד הסוף