חדשות

ראש שירותי הבריאות בארה"ב קורא לפעול נגד נזקי הרשתות החברתיות

משבר בריאות הנפש בבני נוער אמריקאים מוגדר כבר כמצב חירום | דרישה להפוך את המדיה החברתית לבטוחה ע"י שינויים רגולטוריים, ביניהם תווית אזהרה על פלטפורמות דיגיטליות

נערה גולשת ברשתות חברתיות. אילוסטרציה

לאור המשבר בבריאות הנפש בקרב בני נוער בארה"ב, קורא ראש שירותי הבריאות בארה"ב, ד"ר ויוק מורת'י, להוספת תווית אזהרה על פלטפורמות של מדיה החברתית, כפי שנעשה על חפיסות סיגריות ואלכוהול.

במאמר דעה שהתפרסם בשבוע שעבר בניו יורק טיימס ובו שורה של המלצות ברמת המדינה, חברות המדיה החברתית, אנשי רפואה, מחנכים והורים, כתב ד"ר מורת'י: "אחד השיעורים החשובים ביותר שלמדתי בבית הספר לרפואה היה שבמקרה חירום, אין לך את המותרות לחכות למידע מושלם. אתה מעריך את העובדות הזמינות, אתה משתמש במיטב שיקול הדעת שלך ופועל במהירות".

ד"ר מורת'י ממסגר את משבר בריאות הנפש בקרב צעירים כמצב חירום, שלו תורמת המדיה החברתית. לדבריו, "מתבגרים המבלים יותר משלוש שעות ביום ברשתות החברתיות עומדים בפני סיכון כפול לתסמיני חרדה ודיכאון. השימוש היומי הממוצע בקבוצת גיל זו, נכון לקיץ 2023, היה 4.8 שעות. בנוסף, כמעט מחצית מהמתבגרים אומרים שהמדיה החברתית גורמת להם להרגיש גרוע יותר עם גופם".

ד"ר מורת'י עוסק בנושא השפעת הרשתות החברתיות על מצבם הנפשי של בני נוער זה זמן רב. סקר שנערך לאחרונה בקרב הורים לטינים בארה"ב מצא כי 76% מהנשאלים אמרו כי יגבילו או יפקחו על השימוש של ילדיהם במדיה חברתית לאור אזהרתו.

עדויות ממחקרי טבק מראות כי תוויות אזהרה יכולות להגביר את המודעות ולשנות התנהגות. ראש שירותי הבריאות בארה"ב טוען כי תווית אזהרה, הדורשת את אישור הקונגרס, תזכיר באופן קבוע להורים ולמתבגרים כי בטיחות המדיה החברתית טרם הוכחה. עם זאת, תווית האזהרה לבדה לא תפתור את הבעיה ויש צורך בצעדים נוספים.

"חקיקה מהקונגרס צריכה להגן על ילדים ונוער מפני הטרדות מקוונות, התעללות וניצול ומחשיפה לאלימות קיצונית ותוכן מיני המופיע לעתים קרובות מדי בפידים מונעי אלגוריתם", כתב ד"ר מורתי' והוסיף: "הצעדים צריכים למנוע איסוף נתונים רגישים מילדים וצריכים להגביל את השימוש בתכונות כמו הודעות דחיפה (פושים), הפעלה אוטומטית וגלילה אינסופית, שפוגעות במוח מתפתח ותורמות לשימוש מופרז".

עוד כתב כי חברות המדיה החברתית חייבות לשתף את כל הנתונים שלהן על השפעות בריאותיות של השימוש עם מדענים ועם הציבור, מה שלא נעשה כעת. כמו כן, עליהן לאפשר ביקורת בטיחות עצמאית. "בעוד שהפלטפורמות טוענות שהן הופכות את המוצרים שלהן לבטוחים יותר, אנחנו (האמריקאים) צריכים יותר ממילים, אנחנו צריכים הוכחה".

לצוותים הרפואיים כתב גם כי "מנהיגי בריאות הציבור צריכים לדרוש סביבות דיגיטליות בריאות לצעירים. רופאים ואחיות צריכים להעלות את נושא המדיה החברתית בפני ילדים והורים ולהנחות אותם לעבור לשיטות בטוחות יותר לצרוך אותה. צוות המשימה הפדרלי שעוסק בבטיחות ילדים ברשת (Kids Online Health & Safety) חייב להמשיך לאחד את מיטב המוחות כדי להמליץ ​​על שינויים שיהפכו את המדיה החברתית לבטוחה יותר עבור ילדינו".

לצד מאמצים אלה מציע ד"ר מורת'י שבתי הספר יוודאו כי זמן הלימודים והמפגשים החברתיים יהיו נטולי טלפונים. הוא ממליץ גם להורים ליצור אזורים ללא טלפונים סביב זמני השינה, ארוחות ואירועים חברתיים ולהמתין עד לאחר גיל חטיבת הביניים לגישה למדיה חברתית.

ד"ר מורת'י מדגיש כי אסור להתייחס לנזקי המדיה החברתית בפחות דחיפות מאשר לסכנות הנובעות ממכוניות, מטוסים או מזון לא בטוחים. הנזקים הללו אינם כישלון של כוח רצון והורות, אלא תוצאה של שחרור טכנולוגיה רבת עוצמה ללא אמצעי בטיחות, שקיפות או אחריות מספקים. לדבריו, "יש לנו את המומחיות, המשאבים והכלים כדי להפוך את המדיה החברתית לבטוחה יותר עבור ילדינו, וזה הזמן לרתום את הרצון לפעול, שכן רווחתם של ילדינו נמצאת על הכף".

נושאים קשורים:  רשתות חברתיות,  בריאות הנפש,  ארה"ב,  בריאות הציבור,  חדשות
תגובות