חדשות

"איכילוב": מחקר קליני חדש לטיפול בקדחת הנילוס המערבי

מספר מקרי קדחת הנילוס המערבי עלה יום ל-42, מתוכם אושפזו 36 חולים | בעקבות התפרצות המחלה יחל ב"איכילוב" מחקר קליני בתרופה אינטרפרון לחיזוק התגובה האימונית

טיפול תרופתי, ניסוי קליני. אילוסטרציה

מתחילת חודש יוני קיים בישראל גל תחלואה חריג בקדחת הנילוס המערבי בישראל. משרד הבריאות עדכן היום (ג') כי עד כה אובחנו 42 מקרים של המחלה, מתוכם אושפזו בבתי החולים 36, מהם חמישה מונשמים. אדם אחד שחלה בקדחת מערב הנילוס נפטר אתמול ב"שיבא" ונבדק חשד כי אדם נוסף שחשוד כי חלה בנגיף נפטר אתמול ב"בילינסון".

לאור מצב התחלואה החריג הוקם במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב צוות משימה מיוחד להתמודדות עם המחלה. קדחת הנילוס המערבי זו גורמת לתחלואה קשה ואף לתמותה בחלק מהמקרים, בעיקר בחולים מבוגרים או בחולים עם דיכוי חיסוני, כאשר עד היום לא ידוע על טיפול למחלה זו.

כחלק מפעולות הצוות ב"איכילוב" הוחלט על התחלה של מחקר קליני בתרופה אינטרפרון. תרופה זו מחזקת את התגובה האימונית של הגוף נגד הנגיף וקיים איתה ניסיון ממגיפת הקורונה. כמו כן, סוגים שונים של אינטרפרונים משמשים היום לטיפול במחלות רבות, כולל טרשת נפוצה, דלקת כבד כרונית, הרפס וכמה סוגי סרטן כגון לוקמיות ולימפומות מסוימות, מלנומה ממארת, סרקומה קפוזי הקשורה לאיידס ואחרות.

התרופה תינתן נגד קדחת הנילוס המערבי תחילה במסגרת מחקר קליני שיערך ב"איכילוב", על פי נהלי מחקר קליני מקובלים. מ"איכילוב" נמסר כי הכוונה לשתף פעולה עם מרכזים רפואיים נוספים כדי להגדיל את מספר החולים המשתתפים במחקר ולקדם הסקת מסקנות ברורות בצורה מהירה.

קדחת הנילוס המערבי (West Nile Fever) היא מחלה שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים באמצעות עקיצת יתושים שניזונים מעופות נגועים. בעונה זו של השנה מקורות מים עומדים, במקביל למזג אוויר חם ולח, עלולים להוות כר פורה לרבייה ולהתפתחות של יתושים.

במרבית המקרים מדובר במחלה קלה דמוית שפעת אשר חולפת מאליה המאופיינת בחום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעתים בחילות ושלשולים. סיבוכים נדירים אפשריים הם דלקת חדה של המוח או דלקת קרום המוח. לעתים נדירות מסתיימת המחלה במוות.

נושאים קשורים:  קדחת הנילוס המערבי,  מחקר קליני,  בית החולים איכילוב,  חדשות,  אינטרפרון
תגובות
אנונימי/ת
26.06.2024, 17:56

ממשיכים לטעות כאן בשם המחלה. השם הנכון הוא קדחת מערב הנילוס (תרגום נכון של
WEST NILE FEVER) או בקיצור קדחת הנילוס, ולא קדחת הנילוס המערבי. זאת כיוון שאין נילוס מערבי ונילוס מזרחי, אלא רק נילוס אחד, שנוצר מאיחוד של שני יובלים. השם קדחת הנילוס המערבי אינו הגיוני ומוטעה.