מחקרים

הימצאות ומנבאים של תסמונת רגליים חסרות מנוחה בקרב חולי COPD

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Sleep Medicine, החוקרים ביקשו להעריך את ההימצאות של תסמונת רגליים חסרות מנוחה (RLS) בחולים עם COPD בהשוואה לאוכלוסייה הכללית

24.06.2024, 16:30

לחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) יש כמה מאפיינים מרכזיים כולל היפוקסמיה כרונית, אנמיה של מחלות כרוניות ושימוש בניקוטין. אותם מאפיינים גם מהווים גורמי סיכון לתסמונת רגליים חסרות מנוחה (RLS), מה שכביכול מגביר את הסיכון שחולי COPD יחוו RLS.

החוקרים העריכו מבוגרים משני המינים עם COPD יציב לפי הנחיות GOLD 2021 עבור תסמונת רגליים חסרות מנוחה (RLS) לפי קריטריוני IRLSSGי(2014), וקבעו את חומרת ה-RLS במשתתפים שאובחנו עם RLS. חולים עם תסמונות דמויות RLS לא נכללו במחקר. החוקרים אספו פנומנולוגיה של RLS, היסטוריה רפואית ופרמטרים מעבדתיים. נדודי שינה ודיכאון הוערכו באמצעות מדד חומרת נדודי השינה ו-PHQ-9, בהתאמה.

הגיל הממוצע של המשתתפים (N = 210) היה 63.02 ± 8.19 שנים, ו-83.8% מהנבדקים היו גברים.

תוצאות המחקר הדגימו כי 12.9% מהמשתתפים אובחנו עם RLS. בקרב אלו עם RLS, כמעט למחצית (51.9%) היו תסמינים מתונים, ו-18.5% חוו תסמינים חמורים. RLS היה נפוץ יותר בקרב נשים צעירות, חולים עם COPD חמור, משתתפים עם החמרה של COPD בשנה הקודמת, FEV1  נמוך יותר לאחר מרחיבי סימפונות, וציון גבוה יותר של קוצר נשימה והערכת רמת COPD. בנוסף, ניתוח רב-משתני הראה שגיל צעיר יותר, נשים, FEV1 נמוך יותר לאחר מרחיבי סימפונות, יחס FEV1/FVC נמוך יותר ורמה גבוהה של קריאטינין בדם העלו את הסיכויים ללקות ב-RLS. לבסוף, החוקרים מצאו כי תסמיני דיכאון היו שכיחים יותר בקרב משתתפים עם RLS.

החוקרים סיכמו כי השכיחות של RLS בקרב חולים עם COPD יציב הייתה גבוהה יותר מהאוכלוסייה הכללית. נשים, גיל צעיר יותר, הגבלת זרימת אוויר גבוהה יותר וקריאטינין גבוה יותר בסרום (אם כי בטווח הפיזיולוגי) נמצאו כפרמטרים שמעלים את הסיכוי ללקות ב-RLS.

מקור:

Prevalence and predictors of restless legs syndrome among patients having stable chronic obstructive pulmonary disease. Sabbu Maharjan, Ruchi Dua, Lokesh Kumar Saini, Niraj Kumar, Ravi Gupta. Sleep Medicine June 2024

נושאים קשורים:  מחקרים,  COPD,  תסמונת הרגליים חסרות המנוחה,  איכות שינה,  מחלת ריאות חסימתית כרונית
תגובות