חדשות

המשמעות של גישה פרו-אקטיבית בניהול מחלות נשימה כרוניות

מחקר חדש ב-NEJM קובע: הקדמת אבחון וטיפול במחלות הריאה אסתמה ו-COPD מצמצמת סיבוכים רפואיים ומפחיתה עומס ממערכת הבריאות

בדיקת ספירומטריה. כחלק מהמחקר אובחנה המחלה באמצעות שימוש בבדיקה הפשוטה

הקדמת אבחון וטיפול באסתמה וב-COPD מפחיתה באופן ניכר את הסיבוכים הרפואיים במערכת הנשימה בהמשך ומקלה על העומס במערכת הבריאות. כל עולה ממחקר שפורסם לאחרונה ב-New England Journal of Medicine.

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ואסתמה הן שתי מחלות שלעתים קרובות חל עיכוב ניכר באבחון שלהן. לפי הערכות, כ-50%-70% מהחולים בשתי המחלות, למרות שהם לוקים בתסמיני המחלות, אינם מאובחנים בשלבים מוקדמים ואינם מודעים למחלתם.

המחקר, שבוצע בקנדה, נועד לבדוק האם יש משמעות ממשית לגישה רפואית פרו-אקטיבית בניהול מחלות הנשימה הכרוניות. כלומר, האם אבחון מוקדם יצמצם עבור החולים את הסיבוכים הרפואיים שיגיעו עם החרפת המחלה, והאם יש לזיהוי המוקדם של מטופלים בעלי תסמינים נשימתיים ולטיפול הנכון משמעות מבחינת העומס על המערכת?

המחקר הקיף 508 אנשים בממוצע גיל 63, 61% מהם גברים, 39% נשים, ועקב אחרי מצבם הרפואי במשך תקופה של שנה. כלל המשתתפים במחקר סבלו מתסמינים נשימתיים, ללא מחלת ריאות מאובחנת. כחלק מהמחקר אובחנה מחלתם באמצעות שימוש בספירומטריה.

משתתפי המחקר חולקו אקראית לשתי קבוצות. קבוצה א' כללה 253 משתתפים שקיבלו טיפול אצל מומחי ריאה (פולמונולוגים) בהתאם לקווים המנחים במחלות האסתמה וה-COPD, ואילו קבוצה ב' כללה 255 משתתפים, שקיבלו טיפול אצל הרופא הראשוני שלהם.

הממצאים היו חד משמעיים. ראשית, הודות לאבחון המוקדם, בקרב כלל המשתתפים בשתי הקבוצות חלה ירידה ניכרת בסיבוכים הרפואיים כתוצאה מהמחלות, באיכות החיים ובעומס המוטל על מערכת הבריאות.

שנית, חברי קבוצה א', שטופלו על ידי מומחי ריאה בהתאם לקווים המנחים המקובלים, העמיסו בצריכת שירותי בריאות בשיעור ניכר נמוך יותר מאשר מי שטופלו על ידי הרופאים הראשוניים שלהם - בשיעור של 0.53 אירועים לשנה של צריכת שירותי בריאות, לעומת שיעור יותר מכפול מוגבר של 1.12 אירועים של צריכת שירותי בריאות בשנה על ידי מי שלא טופלו על ידי הרופאים המומחים.

החוקרים סיכמו כי אבחון מוקדם וטיפול מקצועי בתחלואה נשימתית מפחיתים בהמשך את הסיבוכים הרפואיים ומצמצמים את צריכת שירותי מערכת הבריאות.

נושאים קשורים:  מחלות נשימה כרוניות,  רפואת משפחה,  אסתמה,  מחלות ריאה,  מחלות נשימה,  מחקרים,  אבחון מוקדם
תגובות