חדשות

עצרות מחאה בבתי החולים ובקהילה נגד אלימות המשטרה

על רקע מקרה האלימות של כוחות המשטרה נגד רופאים בתפקיד, הכריזה הר"י על עצרת מחאה | עלייה ניכרת במקרי אלימות שוטרים בחודשיים האחרונים: לפחות 250 מפגינים נפצעו והובהלו לבתי החולים

פרשי המשטרה מפנים מפגינים, יוני 2024., תל אביב. צילום: אריק מרמור/ פלאש 90

ההסתדרות הרפואית הכריזה על עצרת מחאה בת שעה על רקע מקרה האלימות של כוחות האכיפה נגד רופאים, במסגרתה יתקיימו הבוקר (א') עצרות מחאה של הוועדים המקומיים בכל בתי החולים והמרפאות בקהילה. המחאה היא כנגד פגיעת שוטרים בזכות הבסיסית של כל אדם לקבל טיפול רפואי. העצרות יתקיימו תוך צמצום הפגיעה במטופלים למינימום.

ההחלטה התקבלה לאחר שביום ה' התכנסה הנהגת ההסתדרות הרפואית על מנת לבחון את צעדיה אל נוכח שני המקרים האחרונים של תקיפת רופאים בהפגנות למען השבת החטופים ונגד ממשלת ישראל. "אנו עדים לאלימות משטרתית נגד רופאות ורופאים בתפקיד, המושיטים עזרה רפואית לפצועים. לאחרונה נתקלנו בשני מקרים בהם פעלה המשטרה בניגוד גמור לנהלים, שכן שני הרופאים שנפגעו מאלימות משטרתית היו לבושים בווסט אדום המזהה אותם כרופאים בתפקיד", נכתב בהודעת הר"י.

"לפני כשבועיים, לאחר המקרה הראשון של אלימות כלפי רופא שהעניק טיפול לפצועים במהלך הפגנה, התכנסה הנהגת ההסתדרות הרפואית בישראל ושקלה האם לנקוט בצעדים ארגוניים אך החליטה להמתין לתוצאות החקירה, וזאת לאחר בחינה בכובד ראש ולאור עמדת משטרת ישראל כי מח"ש פועל לחקירת האירוע ונוכח הצהרתם של שר הבריאות ונשיא המדינה, אשר גינו כל אירוע אלימות כלפי רופאים המעניקים טיפול רפואי, תוך תקווה שמקרה כגון זה לא יחזור על עצמו ומתוך הבנה כי כוחות המשטרה הם למעשה בני ברית של הרופאות והרופאים, עם מטרה עליונה ומשותפת - לשמור על חיי אדם. לצערנו, לא חלף שבוע ואנחנו עדים לפגיעה חמורה ברופאה שהיוותה חלק מקבוצת הסיוע הרפואי בהפגנות".

ההסתדרות הרפואית בישראל קוראת לממשלה, למשרד הבריאות ולמשטרת ישראל ליישם צעדים ולשפר לאלתר את ההגנה על הרופאות והרופאים.

מערך לטיפול פיזי ונפשי בנפגעי ההפגנות

במערך "אלימות ישראל", המתעד את האלימות בהפגנות, מדווחים על 2,235 מקרי אלימות ב-15 החודשים האחרונים, עם עלייה ניכרת במקרי אלימות שוטרים בחודשיים האחרונים. לפחות 250 אזרחים נפצעו והובהלו לבית החולים ולפחות שליש מהם סבלו מפציעות שהצריכו אשפוז או גרמו לנכות.

שני הרופאים שנפגעו בהפגנות בשבועיים האחרונים פעלו במסגרת מערך הסיוע הרפואי והנפשי להפגנות שהוקם על ידי ארגון הרופאים החלוקים הלבנים ותנועת "אין בריאות נפש בלי דמוקרטיה". המערך מחויב לטפל בכל אדם שנפגע באירועים, כולל שוטרים. צוותי הבריאות בשטח מתנדבים מתחילת 2023,  מזוהים על ידי ווסטים זוהרים (כתומים לצוותי הרפואה וסגולים לבריאות הנפש) ומתואמים עם המשטרה.

"הצוותים שלנו טיפלו במספר רב של פצועים עקב שימוש בכלים מיוחדים בניגוד להנחיות, כדוגמת ירי במכת"זית לפלג גוף עליון ובמרחק קרוב, שימוש לא מקצועי ומסוכן בפרשים, שימוש מופקר בבואש ועוד", נמסר מראשי המערך.

בנוסף לטיפול המיידי בשטח, קיימים צוותים המעניקים ליווי לנפגעי המחאה בבתי החולים, מסייעים להם מהקליטה והאדמיניסטרציה, דרך ליווי לבדיקות השונות, תיעוד הפגיעות ועיבוד החוויה הרגשית.

נציגי ארגון החלוקים הלבנים נמצאים בקשר עם משטרת ישראל ונפגשו אתמול עם מפקד מחוז תל אביב במשטרה.

"אנו מאמינים שיש למשטרה ולצוותי הבריאות מטרה משותפת, למנוע פגיעה בבריאות הציבור ובחיי אדם. אנו מקווים לפעול במשותף למניעת אלימות מצד השוטרים, מניעת פציעות אזרחים, הגנה על צוותי הבריאות והבטחת הזכות להעניק טיפול רפואי לכל נפגע", כתבו ראשי הארגון.

בתוך כך, בהודעה ששלחה מנכ"לית קופת החולים מכבי, סיגל דדון, הנחתה המנכ"לית את רופאי הקופה לא לקחת חלק במחאה היום. מ"מכבי" נמסר כי מכבי כארגון בריאות מושתתת על רופאים עצמאיים, וככל שרופא עצמאי בוחר לשבות, "מכבי" מכבדת את החלטתו. בנוסף נכתב בתגובה כי הקופה מגנה בתוקף כל גילוי של אלימות נגד רופאים ואנשי צוות הרפואי ותומכת בכל מאבק שפועל למגר תופעה זו.

נושאים קשורים:  מחאה,  הפגנות,  ההסתדרות הרפואית,  חדשות,  משטרת ישראל,  החלוקים הלבנים,  בתי חולים,  אלימות נגד רופאים
תגובות