מחקרים

סיכום מאפיינים קליניים בחולי ברונכיאקטזיס עם וללא אסתמה

האם לחולים עם ברונכיאקטזיס ואסתמה יש פנוטיפ קליני שונה ותוצאים שונים בהשוואה לחולים עם ברונכיאקטזיס ללא אסתמה נלווית? נתונים ממרשם הברונכיאקטזיס האירופאי

אסטמה, מחלות דרכי נשימה (צילום: שאטרסטוק))

האם לחולים עם ברונכיאקטזיס ואסתמה (bronchiectasis and asthma BE+A) יש פנוטיפ קליני שונה ותוצאים שונים בהשוואה לחולים עם ברונכיאקטזיס ללא אסתמה נלווית? לאחרונה פורסמו בכתב העת The Journal of Allergy and Clinical Immunology ממצאיו של מחקר שבו חוקרים ביקשו לענות על השאלה.

המחקר בוצע במתכונת של מחקר רישום תצפיתי פרוספקטיבי כלל-אירופאי (European Multicenter Bronchiectasis Audit and Research Collaboration). החוקרים רשמו מטופלים מ-28 מדינות.

חולים מבוגרים עם טומוגרפיה ממוחשבת מאומתת ברונכיאקטזיס נבדקו בביקורי המעקב ההתחלתיים ובביקורי המעקב השנתיים באמצעות טופס דיווח מקרה אלקטרוני. אסתמה אובחנה על ידי החוקר המקומי. נתוני מעקב שימשו כדי לחקור הבדלים בתדירות החמרה בין קבוצות באמצעות מודל רגרסיה בינומי שלילי. החוקרים ערכו אנליזת שרידות והשתמשו ברגרסיה פרופורציונלית של Cox.

במחקר הוכללו 16,963 חולים עם ברונכיאקטזיס. מתוכם, 5,267 (31.0%) סבלו מאסתמה שדווחה על ידי חוקר.

מטופלים עם BE+A היו צעירים יותר, היו בעלי סיכוי גבוה יותר להיות נשים ושלעולם לא עישנו, והיה להם אינדקס מסת גוף גבוה יותר מאשר מטופלים עם ברונכיאקטזיס ללא אסתמה.

בנוסף, BE+A היה קשור בשכיחות גבוהה יותר לרינוסינוסיטיס ופוליפים באף וכן לרגישות לאאוזינופיליה ואספרגילוס. ל-BE+A היתה מיקרוביולוגיה דומה אך חומרת המחלה נמוכה משמעותית באמצעות אינדקס חומרת ברונכיאקטזיס. כמו כן, חולים עם BE+A היו בסיכון מוגבר להחמרה לאחר התאמה לחומרת המחלה ולמספר ערפלנים.

שימוש בקורטיקוסטרואידים בשאיפה (inhaled corticosteroid ICS) היה קשור לתמותה מופחתת בחולים עם BE+A (יחס סיכון מתוקנן 0.78, רווח בר סמך 95% 0.63-0.95) והפחתת הסיכון לאשפוז (יחס שיעור 0.67, רווח בר סמך 95% 0.67-0.86) בהשוואה לביקורת נבדקים ללא אסתמה שאינם מקבלים ICSs.

החוקרים הסיקו כי BE+A היה נפוץ והיה קשור לסיכון מוגבר להחמרות ולשיפור התוצאים עם שימוש ב-ICS. באופן בלתי צפוי, זוהתה תמותה נמוכה משמעותית בחולים עם BE+A.

נושאים קשורים:  ברונכיאקטזיס,  חדשות,  מחקרים,  אסתמה
תגובות
אנונימי/ת
19.06.2024, 22:08

מה זה "רגישות לאאוזינופיליה"??