חדשות

"הסכמי השכר לרופאים ימשיכו את האפליה בין מתמחים לבכירים"

מסתמן: המו"מ בין האוצר להר"י יוביל להעברת כמיליארד וחצי שקל לתוספות לבכירים, בעוד שהעלייה בשכר המתמחים תעמוד על כ-300 שקל בחודש בלבד | סטודנטים לרפואה משרתי מילואים דורשים הקלות

השחיקה והעומסים על הצוותים הרפואיים מקשים על מתן שירותי בריאות לציבור והן על מתן הכשרה רפואית איכותית לרופאי העתיד. אילוסטרציה

ארגון הרופאים המתמחים מרשם מתריע מפני קריסתן של התכניות להרחבת מעגל הרופאים, לאור העומס המוטל על הסטודנטים לרפואה, על הרופאים המגויסים, על עמיתיהם בבתי החולים והסכמי השכר העתידים להיחתם בין ההסתדרות הרפואית והאוצר.

בנייר עמדה לקראת דיון בוועדת הצעירים של הכנסת, בנושא העומס הרב על סטודנטים לרפואה בשל המלחמה והקושי להמשיך במבחנים ובהתמחות תוך כדי מילואים  שנערך אתמול (ג'), מנו ראשי הארגון את הגורמים שעלולים לגרום לרופאים צעירים להדיר רגליהם מהמערכת. לבד מהעומס שנגרם למערכת כולה בשל המלחמה, הם טוענים כי על הסכמי השכר החדשים לרופאים ימשיכו את האפליה בין רופאים מתמחים לבכירים, תוך הטיית תוספות השכר רק לרופאים בכירים.

ערן דותן, סטאז'ר ב"איכילוב", המשרת בימים אלה במילואים, סיפר לדוקטורס אונלי כי העיתוי להגשת נייר העמדה נסמך על מידע שהגיע למתמחים, שעל פיו המו"מ בין האוצר להר"י יוביל להעברת כמיליארד וחצי שקל לתוספות לבכירים, בעוד שהעלייה בשכרם של המתמחים תעמוד על כ-300 שקל בחודש.

"אנו יודעים שיש הרבה מאוד קשיים במערכת והסטודנטים נאלצים לספוג הרבה. זה מרתיח בהקשר של המלחמה, הדור הצעיר הוא רוב כוח העבודה במילואים ובבתי חולים. זו קטסטרופה למערכת שכבר נמצאת בקריסה. יש מחלקות שלמות בבתי חולים שרוב הרופאים גויסו למילואים.

"אנחנו העתיד של מערכת הבריאות. חייבים לעשות שינוי - בשכר, בתנאים, במסגרות לילדים, בהקלות במשמרות, כדי שנוכל לעשות את ההכשרה ונרצה להישאר במערכת.  בשלב הראשון אנו  רוצים שיגידו לנו על מה הם חותמים ושלא יעשו את זה מאחורי הגב ואנו רוצים את הסיוע של הממשלה וחברי הכנסת, שלא יגידו שאנו מבקשים אחרי שהכל כבר נסגר ונחתם".

תגמול בלתי מספק מול עומסים גבוהים 

עוד הציגו נציגי ארגון מרשם סקר שנערך בחודש מרץ בקרב סטודנטים לרפואה לקראת המשא ומתן על הסכם השכר החדש. הסקר עוסק בבחירת התמחות והושם בו דגש על מקצועות המצוקה, דהיינו פסיכיאטריה, שיקום ורפואה משפטית. המשיבים הצביעו על שכר ואיכות חיים גבוהה כגורמים העיקריים בבחירתם המקצועית. במקצועות במצוקה עלה כי התגמול אינו מספק והעומסים הגבוהים מקשים על המתמחים לשלב קריירה וחיי משפחה בהצלחה.

לצד זאת, נראה כי השתלבות המשפחה בבחירת בית החולים להתמחות היא גורם מהותי. מתמחה לרוב יבחר את אזור ההתמחות שלו לפי התמיכה המשפחתית בהחלטתו, בשל תנאי העבודה המורכבים של תורנויות 26/21 שעות. "לצערנו", כתבו, "בהסכם הקרוב לא מתכוונים לבצע צעדים מספקים על מנת לפתור או לקדם את הנ"ל".

מקור: מרשם

נעמה כהן, מנכ"לית "מרשם", הדגישה בדיון כי שחיקתם של סטודנטים, מתמחים ורופאים בגלל ימי המילואים מביאה לירידה במספר הסטודנטים לרפואה ובעיקר בבתי החולים בפריפריה. "אי אפשר להמשיך לעצום עיניים, ולא לדבר על תורנויות, שכר ותנאים".

נייר העמדה מציג את השחיקה והעומסים על הצוותים הרפואיים, המקשים על עמידה במשימות מערכת הבריאות הציבורית, הן מתן שירותי בריאות לציבור והן מתן הכשרה רפואית איכותית לרופאי העתיד. רופאים נאלצים ללמד סטודנטים במקביל לביצוע שאר משימות המחלקה הרבות, דבר שפוגע באיכות ההכשרה, בסטודנטים ובכלל ברופאות וברופאים. אי תגמול על לימוד סטודנטים מהווה קושי בהסכמת המחלקה ללמד סטודנטים והוא עלול להוות מכשול בתהליך הגדלת מספר הסטודנטים שהמחלקה תתבקש ללמד בעתיד, בוודאי אם תתבקש ללמד אף בשעות אחר הצהריים.

המתמחים מסרבים להשלים עם מציאות בה הם עובדים בתורנויות של 26 שעות בשכר יסוד של 6,000 שקל, כשגורמים רבים במשק מעוניינים בשילוב רופאים בתעשיה שלהם. הם מבקשים לכן להפנות את מרב המשאבים לטובת שימור כוח האדם הרפואי הצעיר במערכת, "ולשפר את השכר משמעותית שעומד היום על כ-42 שקלים לשעה, לצד עבודה של כ-350 שעות בחודש".

בארגון הרופאים המתמחים מרשם דורשים שקיפות ביחס לתנאי הסכם השכר, לצד קבלת החלטה מהותית למתן תוספות שכר הוגנות עבור הדור הצעיר ברפואה וכן תוספת תגמול בעבור המתמחים על הכשרת הסטודנטים ותוספת תקנים ייעודית לנושא. "לא ייתכן שמתמחים נאלצים להישאר לאחר התורנות שלהם על מנת להעביר הכשרה לסטודנטים לרפואה בשל המחסור בכוח אדם", טוענים המתמחים ומציינים כי "בדו"ח האחרון של הממונה על הוצאות השכר במערכת הבריאות, הודגש שבהסכמי השכר הבאים יש לשפר את תנאי השכר של העובדים הצעירים בשל פערי השכר עצומים".

דרישה להקלות לסטודנטים לרפואה

בהתייחסות למלחמה נכתב בנייר העמדה כי סטודנטים לרפואה מגויסים לשירות מילואים פעיל, משתבצים לרוב בחיל הרפואה כחובשים קרביים או בתפקידים מהותיים אחרים ביחידות מובחרות. חלק גדול מסטודנטים אלה מהווה קו ראשון לסיוע רפואי ללוחמים. במערכה הראשונה של המלחמה בוצעו מספר צעדי התחשבות בסטודנטים, אך הם היו מעטים ובוצעו רק כלפי חלק מהסטודנטים, נטען.

לדבריהם, החלטות המועצה להשכלה גבוהה מ-26 במרץ 2024 הנוגעות לסטודנטים, מחריגה את הסטודנטים לרפואה מכל הקלה שניתנה, ועקב  הימשכות המלחמה, ביקשו לבחון מתן הקלות ספציפיות לסטודנטים לרפואה, כמו ביטול בחינות הגמר כפי שנעשה בתחילת המלחמה, לאפשר התחלת סטאז' ללא הגשת עבודת גמר והתחשבות בתאריכי הבחינה, וכל זאת כדי לצמצם את הפגיעה בהם אל נוכח המלחמה.

אסף בר, סטודנט לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, סיפר בדיון כי 90 מתוך 150 סטודנטים במחזור הלימודים שלו נמצאים במילואים פעילים כל העת ונמצאים בחוסר ודאות לגבי סיום הלימודים, המבחנים וההתמחות.

מנגד, פרופ' שי אשכנזי, יו"ר פורום דיקני הרפואה, פירט את המאמצים שעושים הדיקאנים להקלת העומס על הסטודנטים כהתאמות בתנאי הקבלה, חזרות על החומר לסטודנט במילואים שהפסיד שיעור, חזרה על לימודים קליניים והתאמות למבחנים. לדבריו, מתרגל מתוגמל על שיעורים פרטיים הניתנים לסטודנטים-מגויסים.

גם מור עובד, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, פירט את ההקלות שניתנו לסטודנטים ואת הפטור מסבבים שונים. מאידך, הוא הדגיש את מספר המיטות הנמוך לתלמידי הרפואה במוסד זה בהשוואה למספר המיטות באוניברסיטת תל אביב והטכניון, ובעיקר במחלקות גניקולוגיה, נוירולוגיה ואורתופדיה. "מדובר במצב שאינו מאפשר הוראה יעילה, החל מזמינות חדרי סמינרים להוראה בקבוצות, דרך פניות מרפאות וחדרי ניתוח ועד זמינות הרופאים למתן הוראה אישית ומשוב על הצלחת הסטודנט בסבב".

להקל על הנטל האדיר המוטל על כתפי המתמחים

יו"ר הוועדה, ח"כ נעמה לזימי (העבודה), אמרה בדיון כי "לימודי הרפואה הם לימודים מיוחדים שלא ניתן לתת בהם פטור מנושאים שלמים, אך לא ניתן להעלות על הדעת מצב בו מי שעבר את מבחני הכניסה המפרכים ללימודי הרפואה ייאלץ להפסיק את לימודיו בגלל שנאלץ לשרת את המדינה במלחמה הקשה. על המדינה להתייחס לסטודנטים לרפואה ולמתמחים כאל משאב לאומי חיוני ולעשות כל שביכולתה למנוע נשירה של סטודנטים בשל תרומתם למדינה".

בתום הדיון פנתה ח"כ לזימי למשרדי הבריאות והביטחון לקבוע במשותף מכסות לגיוס סטודנטים ומתמחים, לנוכח העומס הרב המוטל עליהם, ולעשות זאת בהידברות עם דרגי השטח והגופים המייצגים את המתמחים והסטאז'רים (כמו ארגון מרשם).

לזימי הדגישה שעל משרד הבריאות לתכלל את היעדרות המתמחים והסטודנטים עקב המלחמה, ובחלוקה לפי מקצועות, מחלקות, קביעת רף מינימום ומקסימום ותיעדוף בהתאם. לטובת הדבר, הוועדה ביקשה  מהמוסד לביטוח לאומי להעביר לרשות משרד הבריאות תמונת מצב של המגויסים למילואים בקרב רופאים וסטאז'רים, כנגד ת"ז שיועברו ממשרד הבריאות.

כן פנתה לוועד ראשי האוניברסיטאות לפעול מול ראשי האוניברסיטאות ליישם את החלטת פורום דיקני הרפואה בדבר ההקלות לסטודנטים לרפואה באופן מלא ואחיד. בנוסף, הוועדה ביקשה ממשרי הבריאות והאוצר לתקצב צעדים נדרשים להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה, אך תוך צמצום הצפיפות, כגון: הגדלת הוראה קלינית בקהילה, הפעלת משמרות שניות להכשרתם ועוד. כל זאת תוך שמירה על שכר הוגן.

הוועדה גם פנתה לשר הבריאות ולהסתדרות הרפואית לבחון מחדש את חלוקת התקציבים שניתנו למערכת הבריאות, במטרה לוודא איזון בין שכר המתמחים והמומחים הצעירים ובין שכר הבכירים, וכן להגדיל את תקצוב תקינת כוח האדם, באופן שיקל על הנטל האדיר המוטל על כתפיהם. יש לפעול בנושא בשיתוף משרד האוצר וגורמי הממשלה השותפים למו"מ בעניינם.

נושאים קשורים:  רופאים מתמחים,  הסכם שכר,  רופאים בכירים,  סטודנטים לרופאה,  ארגון מרשם,  חיילי מילואים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
19.06.2024, 18:40

מאפיה של הבכירים.

אנונימי/ת
19.06.2024, 19:41

אתה מתמחה 4-6 שנים, בכיר 20-30 ויותר… תעשו את החשבון…

אנונימי/ת
19.06.2024, 20:30

צודק

אנונימי/ת
20.06.2024, 18:46

וכשאתה מתמחה שמקים משפחה ולוקח משכנתא, הערך של עוד כמה שקלים הוא גדול יותר לעומת בכיר שגם מרוויח יותר וגם יש לו יותר אופציות תעסוקה (פרטי/ קופה), לעומת מתמחה.

תעשה את החשבון...

אנונימי/ת
19.06.2024, 20:31

1. למרשם אין שום מעמד כגוף מייצג של המתמחים על פי פסיקות של בית המשפט. כל מה שהוא עושה זה להסית ולסכסך! תפסיקו לתת לו במה!
2. איזה טמבלים. תדאגו ל-40 שנות הקריירה אחרי ההתמחות במקום להשקיע מאמצים בארבע עד שש שנים... ישראל היא המקום היחיד בעולם בו יש גרף השתכרות יורד ולא פלא שרופאים בכירים מתרוצצים כמו עכברים כדי להשלים את המשכורת הציבורית העלובה שלהם. לא עדיף לטפל בכך?

אנונימי/ת
19.06.2024, 22:30

מה שחורה לי, שרופא כללי, מה שחלק קוראים בטעות " רופא משפחה" , משתכר סביב 400-600 שח לשעה, זה עבור חידוש מרשמים והפניות ליועצים מכונים ומוקדים. וכמובן ימי מחלה. נותנים למתמחים המסכנים תוספת שהיא עלובה כל כך

אנונימי/ת
20.06.2024, 06:49

העבודה כבכירה בבית חולים ממשלתי, היא ההתנדבות שלי. נותנת כמה ימים בחודש לשם כך. זו ממש לא הפרנסה. וכך גם אני מתייחסת לעבודה הזו. גם אם יעלו את שכרי בבית החולים בכמה אחוזים, זה עדין יהיה שכר נמוך יותר משל המנקה שלי. מתייחסת לזה כהתנדבות והתפוקות בהתאם.

אנונימי/ת
20.06.2024, 06:54

פעם, הרבה שנים אחרי שסיימתי שתי התמחויות תמכתי במרשם. היום אני חושב אחרת

20.06.2024, 07:56

מזווית ראייה רחבה של מי שעבר במשך 40 שנים את כל השלבים - סטאז׳ר, מתמחה, מומחה, רופא בכיר, עצמאי, פנסיונר - אני יכול לומר כך:
יש למתמחים בסיס צודק לטענותיהם בדבר שכר נמוך (אפילו מעליב) ויש לתמוך במאבק לתיקון העיוות (היה ברור שהמאבק ״הסטרילי״ בעומס עבודת המתמחים יגיע לנושאים הכספיים).
עם זאת, הדרישה להשוואת ההתייחסות של המתמחים למומחים היא מעט חצופה שכן המומחים האלה עברו בזמנם את אותו מסלול מייגע של המתמחים ונושאים באחריות של תפעול מעשי של מחלקות האשפוז והרפואה בקהילה.

אין שום קשר בין שכרו של הרופא המתמחה לבין שכרו של הרופא המומחה, כולל בכירים ומנהלי מחלקות- אלה האחראים על הכשרתו של המתמחה מחד גיסא ועל כל הטיפולים הניתנים לחולים, תוך הקפדה על מניעת טעויות ומניעת רשלנות רפואית ובוודאי חשוב שיתוגמלו בהתאם.

מצד שני, יש בהחלט מקום להוסיף לשכרו של המתמחה, כולל התגמול עבור התורנויות בהן הוא נאלץ לבצע עבודות קשות- לעיתים ללא הפסקה לארוחה הן במיון והן המחלקה או בחדרי הניתוח, גם כאשר מנסים לשמור על ההוראות לשעות תורנות ולמספרן. - וצריך לבצע כל מאמץ לשמירה על המתמחים ויכולתם לעבודה כולל השעות הנוספות ולמידה לקראת בחינות ההסמכה.- אלה בעוד 5-010 שנים מסיום ההתמחות יחזיקו את הרפואה בישראל על כתפיהם.

אנונימי/ת
20.06.2024, 19:22

האם מתמחה שווה למומחה?
האם מתמחה עובד קשה יותר ממומחה ?
האם למתמחה אחריות גדולה מלמנהל יחידה / מנהל מחלקה ?

התשובה היא לא מוחלט.
על מנהל להרוויח פי כמה וכמה ממתמחה
אין ספק כי יש להעלות שכר המתמחים
אך אין ספק שיש להעלות שכר המומחים ולדאג שכל מרכיבי השכר יהוו מרכיב בשכר היסוד שממנו יחשבו הפנציה