חדשות

רופא אחד באגף השיקום במשרד הביטחון מטפל ב-4,000 פצועים

35% מנכי צה"ל המטופלים באגף השיקום מתמודדים עם פגיעה נפשית, אבל 280 תקנים עדיין לא אושרו ועבודתה של הוועדה לשיפור השירות בבריאות הנפש לנכי צה"ל מתעכבת כבר שלושה חודשים

ח"כ מיקי לוי, יו"ר ועדת ביקורת המדינה בכנסת. "מדובר בפצצה מתקתקת". צילום: נועם מושקוביץ/ דוברות הכנסת

רופא אחד באגף השיקום במשרד הביטחון מטפל ב-4,000 פצועים ו-280 תקנים לא מאוישים. כך עלה מדיון שנערך אתמול (ב') בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת. עוד עלה כי תחילת עבודתה של הוועדה לשיפור השירות בתחום בריאות הנפש לנכי צה"ל מתעכבת זה שלושה חודשים בשל אי מינוי נציגי ציבור.

בדיון סיפרו הלומי קרב ממלחמות קודמות על התמודדות קשה מנשוא עם פוסט טראומה. בין הדוברים היו חבריו של אלירן מזרחי ז"ל, לוחם צה"ל ששם קץ לחייו לפני כשבועיים בשל פוסט טראומה לאחר שירות ממושך בעזה. הנפגעים סיפרו על מצוקתם הנפשית כתוצאה מהלחימה ועל הבושה שבחשיפת כאבם בפני הוועדה.

עומר אמסלם, שלחם במלחמת צוק איתן ומאז מתמודד עם פוסט-טראומה, אמר: "לא מגיע החוסר שוויון בין נכות פיזית לנפשית. כבר נהרגתי פעם אחת. למה אני צריך לבוא כל היום לצעוק ולהתמרמר כמו זבל? ולמה צריך לשמוע על עוד הלום קרב שהתאבד?! למה אנחנו צריכים לבוא אליכם? מגיע שאתם תבואו אלינו עד הבית. לא טיפלתם בהלומי קרב עד היום, אז איך תטפלו בכל נפגעי 'חרבות ברזל'. נמאס לי להגיע לפה".

אבירם אטיאס, חברו של אלירן מזרחי ששם קץ לחייו בשבוע שעבר, אמר בדיון כי הוא צועק בלילות ולכן אינו ישן עם בת הזוג שלו. "יש לי כבר בת בצבא. זה בושה של ממש מה שאנחנו עוברים. ביום אחד הכל מתרסק. לא יודעים מאיפה לאסוף את השברים. חשבתי לשאוב כאן כוחות ואני יוצא מכאן יותר מרוסק אם אני צריך לעבור תהליך של שנתיים כדי לקבל משהו. אנחנו על הקצה. הסבל הוא פנימי. אנחנו מדממים וכואב לנו פיזית. אם היה כאן מישהו מדמם למוות, כולם היו קופצים לסייע - זה מה שקורה כאן בפועל. כולנו כאן מדממים למוות".

מהנתונים שהוצגו בוועדה על ידי משרד הביטחון עולה כי קיימים 8,663 מטופלים חדשים באגף השיקום  מתחילת המלחמה. בכל חודש הגיעו 1,550 פונים חדשים למחלקת השיקום. 42% מהפציעות הן פציעות גפיים; 21% הן תגובה נפשית ופוסט טראומה; 9% הן פגיעות פנימיות; 7% הן פגיעות בעמוד השדרה; 8% פציעות באוזניים ו-2% הן פציעות בעיניים. 35% מהפצועים המטופלים באגף השיקום מתמודדים עם פגיעה נפשית. לטיפול בפוסט טראומה נוספו גם צוותי משבר, מחלקות אשפוז ושני בתים מאזנים יעודיים חדשים.

עוד עלה במהלך הדיון כי היכולת של אגף השיקום להתמודד עם כל הבעיות מוגבלת באופן משמעותי, וזאת בשל מחסור חמור בכוח אדם. כאמור, רופא אחד באגף השיקום מטפל כיום ב-4,000 פצועים ו-280 תקנים לא מאוישים. כמו כן, למרות שהוכרז על הקמת ועדה לשיפור השירות בתחום בריאות הנפש לנכי צה"ל, יש עיכוב משמעותי בהקמתה. שלושה חודשים חלפו מאז הוכרז על הקמתה ועדיין לא מונה נציג ציבור מטעם היועצת המשפטית לממשלה.

באגף השיקום ציינו כי בשנת 2023 מימוש התקציב עמד על 60% ובשנת 2024 צופים מימוש של כ-100% מתקציב "נפש אחת" השנתי. עד לחודש מאי מדובר בסכום של  426 מיליון שקל, זאת בעקבות העלייה בהיקף המטופלים בפצועי המלחמה.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי לוי, אמר: "מדינה ששולחת את חייליה לקרב צריכה לדעת לטפל בהם כאשר הם חוזרים ממנו. היא לא אמורה לזנוח אותם ברגע שהפקידו את הנשק. אני יודע כי הוקמו מרכזים לבריאות הנפש וכי משרד הביטחון ואגף השיקום עושים ככל יכולתם על מנת לתת לסיוע לכל דורש, אבל אנחנו חייבים להבין שמדובר בפצצה מתקתקת. רק בשבוע שעבר התאבד חייל מילואים אחרי שירות מילואים ממושך".

הוא דרש  ממשרד הביטחון לעדכן בתוך עשרה ימים ביחס לפעילות הוועדה לשיפור השירות בתחום בריאות הנפש לנכי צה"ל. בנוסף ביקש ממשרד המשפטים להודיע תוך שבועיים האם הושג הסדר עם משרד הביטחון בנוגע לייצוג ביניים משפטי עבור הלומי קרב וכן לוודא עם משרד האוצר בתוך יומיים האם הוקצה תקציב לטיפול בהלומי קרב. יו"ר הוועדה הודיע כי במידה ולא תתקבל תשובה, תתקיים ישיבה נוספת בנוכחות הממונה על השכר.

בנוסף הודיע יו"ר הוועדה כי יבצע פנייה לראש הממשלה להקים גורם מתכלל שיקיים שולחן עגול, אחת לחודש, בהשתתפות משרדי המשפטים, תחבורה ופנים, לטיפול בסוגיות הקשורות להלומי קרב.

עידן קליימן, יו"ר ארגון נכי צה"ל, אמר בדיון: "נאמר לאגף שיקום שהם צריכים להתייעל ולהוציא את הנכים לטיפול על ידי קופות החולים. הפערים הולכים וגדלים, יותר פצועים, אך מצבת כוח אדם נשארה כשהיתה. לפני רפורמת נפש אחת היתה התחייבות ל-256 תקנים, ולאחריה היתה התחייבות לעוד 100 תקנים נוספים.

"לא יושבים כאן אנשים הנכונים, נציב שירות המדינה צריך לשבת כאן ולהסביר איך רופא אחד אמור לטפל ב- 4,000 פצועים. האחריות על נכי צה"ל מתחילה במשרד ראש הממשלה ועוברת כחוט השני בכל משרדי הממשלה, והם פשוט מפקירים אותנו. יש פגיעה בסמכויות משרד הביטחון. נכה צה"ל אינו צריך להתמודד לבד מול ועדות רפואיות. ממשלת ישראל מפקירה את הפצועים מאחור".

עוד אמר קליימן: "הציון הוא נכשל בטיפול בנכי צה"ל. הכישלון מתחיל לעלות בחיי אדם, מיטב בנינו, ומי שחושב שלא יהיו השלכות בטווח הרחוק שוגה ומסכן את מדינת ישראל".

נושאים קשורים:  הלומי קרב,  משרד הביטחון,  שיקום,  נכי צה"ל,  חדשות
תגובות