חדשות

לראשונה ב"לניאדו": שימוש בלייזר לפתיחת חסימה בעורקי הרגל

מנהל אגף הדימות והיחידה לרדיולוגיה פולשנית ב"לניאדו", שביצע את הצנתור: "כניסתו של מכשיר ה-AURYON לשימוש בישראל היא קריטית למניעת קטיעות ולטיפול בחסימות עורקים מורכבות"

הצנתור הראשון לעורקי הרגל באמצעות לייזר. צילום: דוברות "לניאדו"

ד"ר אחיהוד בנדט, מנהל אגף הדימות והיחידה לרדיולוגיה פולשנית בבית החולים לניאדו בנתניה, ביצע פתיחה של חסימה בעורקי הרגל באמצעות שימוש במכשיר לייזר ייעודי. בבית החולים מסרו כי זו הפעם הראשונה שהליך זה לפירוק החסימה בלייזר בוצע בישראל.

ישראל היא המדינה בה שיעור קטיעות הרגליים עקב מחלות כלי דם הוא הגבוה ביותר במדינות ה-OECD. הקטיעות מתבצעות עקב היצרויות/ חסימות עורקים שאינן מטופלות מסיבות שונות או מטופלות באופן חלקי בלבד.

בשיטת הטיפול הרגילה והקונבנציונלית, מבוצע צנתור לעורקי רגל בו פותחים את ההיצרויות/ חסימות בעורקים באמצעות ניפוח בלונים והשתלת סטנטים. אולם, שיטה זו לא נותנת מענה מלא לכל המטופלים ולסוגי מחלות שונות, בדגש על חסימות מסוידות ביותר או בחסימות ארוכות.

חברת אקסימו הישראלית (כיום ANGIODYNAMICS) פיתחה לפני מספר שנים מכשיר המסייע לצוות הרפואי לבצע פירוק של החסימה הנמצאת בדפנות כלי הדם באמצעות גל לייזר באורך ספציפי. גל הלייזר מפרק את החומרים הביולוגיים והכימיים המרכיבים את החסימה ובכך מאפשר פתיחה של כלי הדם. המכשיר, המבצע את האידוי, נקרא AURYON, והוא קיבל אישור ה-FDA.

הטיפול החדשני מבוצע בארה"ב באופן שגרתי ועד כה בוצעו בארה"ב כ-100 אלף צנתורי עורקי רגל באמצעות לייזר. לאחרונה התקבל אישור האיחוד האירופאי להליך ולמכשור (CE) ובעקבותיו התקבל אישור משרד הבריאות הישראלי לביצוע ההליך בישראל.

חברת עינת מדיקל, המפיצה את המכשור בישראל, פנתה לד"ר בנדט וביקשה לאתר מטופל רלוונטי לביצוע הטיפול הראשון בישראל. ד"ר בנדט, יחד עם מנהל מחלקת כלי דם ב"לניאדו", ד"ר אנטון קבאשה, איתרו מטופל הסובל ממחלה עורקית קשה עם חסימה של עורק הירך, והצנתור הראשון בוצע השבוע בהצלחה.

ד"ר בנדט: "מדובר בטכנולוגיה חדשנית שהשימוש בה דרש הכנות משמעותיות ושיתוף פעולה רב צוותי שכלל מרדימים, רופאי כלי דם וצוות היחידה לרדיולוגיה פולשנית. היתה לי הזכות להיות המשתמש הראשון בארץ בטכנולוגיה המהווה פריצת דרך בטיפול במחלה מורכבת זו. לטכנולוגיית הלייזר פוטנציאל לטפל בהיצרויות וחסימות עורקים קשות ובמיקומים מאתגרים שבעבר לא היינו יכולים לטפל בהן בצורה אנדווסקולרית בצנתור. כניסתו של מכשיר ה-AURYON לשימוש בישראל היא קריטית למניעת קטיעות, לשיפור איכות חיים ולהצלת חיים של מטופלים רבים".

נושאים קשורים:  חסימת עורקים,  המרכז הרפואי "לניאדו",  ד"ר אחיהוד בנדט,  AURYON,  צנתור עורק רגל
תגובות