חדשות

כ-30% פער בין תקצוב יום אשפוז במוסדות הגריאטריים לעלויות בפועל

משרדי האוצר והבריאות מסרבים לחשוף את האומדנים על בסיסם הוכן מכרז למוסדות גריאטריים שיתפרסם בקרוב. החשש: קבלת ההחלטות ללא הסכמות תקבע רמת שירותים נמוכה ותפגע בעשרות אלפי זקנים סיעודיים

מוסד גריאטרי בירושלים. צילום. אנה קפלן/ פלאש 90

נציגי המוסדות הגריאטריים דורשים ממשרדי הבריאות והאוצר להשוות את התעריף לטיפול שניתן בהם לזה שניתן בקהילה. כך עולה מדיון בפער בין תקצוב של יום אשפוז במוסדות הגריאטריים לעלויות בפועל, פער שעומד על כ-27%.

בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת מאתמול (א') נחשף כי משרד הבריאות יפרסם מכרז למוסדות גריאטריים בעוד כשבועיים. עד סוף הרבעון השלישי יעודכנו התעריפים בגריאטריה הפעילה ובהמשך לכך תוקצה תוספת של 50 מיליון שקל.

נציגי המוסדות הגריאטריים ציינו כי על מנת לצמצם את הגירעון שנוצר בשל התקצוב החסר, הטיפול לאוכלוסיה המתגוררת במוסדות אלו לוקה בחסר ובין השאר דיברו על הוצאות שכר העובדים, הוצאות שיקום, על הקושי לגייס כוח אדם מתאים ועל הירידה ביכולת למנוע זיהומים.

נחי כ"ץ, מנכ"ל עמותת "קדם", האיגוד לקידום קהילות דיור למבוגרים בישראל,  ציין כי המכרז החדש של משרד הבריאות, לרכישת שירותי אשפוז גריאטרי-סיעודי כרוני, מספק מענה חלקי בלבד לצורכי המערכת, והוא יגרום גירעון נוסף למוסדות, כיוון שינציח את הפערים בין תעריף יום אשפוז במוסדות לבין העלויות בפועל, וימנע טיפול איכותי לעשרות אלפי זקנים סיעודיים בישראל.

לדבריו, עלויות השכר בפועל במוסדות גבוהות ביותר מ-27% מתמחור מרכיב השכר בתעריף יום אשפוז אותו קבע המשרד. כך למשל, עלות העסקת רופא (עלויות מעסיק) עומדת על כ-31 אלף שקל לחודש, עלות העסקת אחות כ-18 אלף שקל חודש, עלויות הגבוהות בכ-30% מהעלויות המתוקצבות של שכר עובדים אלה במחיר יום אשפוז. פערים דומים ברמות השכר קיימים גם בקרב בעלי מקצועות אחרים במוסדות, ובהצעת התקינה החדשה כפי שהוצגה על ידי המשרד לפני כחודשיים, אין כמעט כל שינוי בתקינה. כתוצאה מכך הפער בתקצוב מרכיב השכר מונצח כנראה גם במכרז החדש.

גלית קאופמן, מנכ"לית "בית בלב" מבית "מכבי", אמרה כי לא נעשה מאומה בשלוש השנים האחרונות בנושא התאמת התקציב לפעילות הנדרשת לאחזקת חולים סיעודיים.

ד"ר יצחק אוריין, מייסד עמותת מגיני דיירי בתי אבות, הוסיף ואמר כי מדובר בדיירים עם מחלות רקע הזכאים לקבל טיפול מתאים וראוי כמו שאר מבוטחי קופות החולים. הוא קרא לבצע שינוי בחקיקה כדי לחייב התאמה זו ולהגדיר את מעמדם של מטפלים סיעודיים.

עוד אמר ד"ר אוריין כי נציגי משרדי האוצר והבריאות סירבו לחשוף את האומדנים על בסיסם יסוכם המכרז הסופי למוסדות וכי קבלת ההחלטות במחשכים, ללא הסכמות גלויות עם נציגי המוסדות ונציגי הדיירים ומעל ראשם, יקבעו רמת שירותים נמוכה המסופקת לדיירי המוסדות ולמקבלי השירותים במרכזים הגריאטריים, ויאלצו את נציגי המוסדות והדיירים להגיש עתירה נוספת לבג"ץ ולצמצם מיטות. "המצב הנוכחי מקבע את האפליה הקיימת במתן שירות רפואי לא מיטבי שמקבל דייר מוסד סיעודי ביחס למקבילו בקהילה", אמר והציע להסדיר את מעמדם והכשרתם של המטפלים הסיעודיים במוסדות "על מנת למקצע ולשפר את איכות הטיפול הניתן על ידם".

ד"ר דבורה שפירא, מנהלת מחלקת גריאטריה ב"שערי צדק", ציינה כי הקשישים המגיעים למוסדות הם חולים הזקוקים לתקציב נרחב ומתאים לטיפול במחלות: "קשישים סיעודיים רבים נותרים בבתי החולים ימי אשפוז מיותרים רק בגלל שאין מקום במוסדות גריאטריים מתאימים עבורם".

שירה ארנון-ברגמן, סגנית ראש אגף רפואה במשרד הבריאות, השיבה כי המכרז החדש, שיתפרסם בעוד כשבועיים, הוא בין הגדולים במשרד, וכי היקף המכרז הנוכחי עומד על כ- 2.2 מיליארד שקל. לדבריה, המכרז החדש עוצב על ידי ועדת היגוי שבחנה את הצרכים והשינויים שנעשו בעולם, נערכו כ-40 ישיבות שבחנו את תפיסות העבודה הנדרשות, העצמת כוח-האדם, רצונות הדייר בבתי האבות. לדבריה, טרם נבדק הפער בין התקצוב לבין עלות הביצוע בפועל.

אדווה קליין, מנהלת אגף התקציבים במשרד הבריאות, הוסיפה כי נערך סקר בין בתי האבות על צרכיהם ותקציבם, והמידע שנאסף ישמש ויעצב את המכרז. יואב סיבור, ממונה בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, השיב לטענות ואמר כי טרם נקבע בתקציב הסכום שיוענק לכל יום אשפוז.

את הדיון יזם יו"ר הוועדה, ח"כ יוני משריקי (ש"ס). ממלאת מקום יו"ר הוועדה, ח"כ טטיאנה מזרסקי (יש עתיד), בירכה על התקשורת הפתוחה בין משרד הבריאות למוסדות הגריאטריים וקראה למשרד לתת משקל לטענות העולות על ידי המוסדות לפערים התקציביים הקיימים בעת הכנת המכרז. בנוסף, הוועדה ביקשה לקבל בתוך שבוע ממשרדי הבריאות והאוצר הערכה של התוספת התקציבית המשוריינת לטובת המכרז, ואת עמדתם בנוגע למתן תמריצים למוסדות הגריאטריים לטובת מניעת זיהומים.

נושאים קשורים:  מוסדות גריאטריים,  משרד הבריאות,  משרד האוצר,  תעריף יום אשפוז,  חדשות
תגובות