חדשות

נחשף קשר דרמטי בין חרדה, קולטן TACR3 וטסטוסטרון

כלים חדשניים שפותחו במעבדה באוניברסיטת בן גוריון גילו כי ניתן לתקן ליקויים בקשרים עצביים על ידי מתן טסטוסטרון | הגילוי מציע פוטנציאל טיפולי חדש להתמודדות עם הפרעות חרדה

צילום אילוסטרציה בעזרת DALE E באדיבות פרופ' שירה כנפו

מנגנון  הקושר בין חרדה לטסטוסטרון נחשף במעבדה לקוגניציה מולקולרית בראשות פרופ' שירה כנפו באוניברסיטת בן גוריון בנגב. במחקר התגלה קשר דרמטי בין הפרעת חרדה, לקולטן TACR3 ולטסטוסטרון. כלים שפותחו במעבדה גילו שניתן לתקן ליקויים בקשרים עצביים על ידי מתן טסטוסטרון. ממצאי המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Molecular Psychiatry.

עד כה לא היה הסבר לקשר ההדוק בין רמות נמוכות של טסטוסטרון להפרעת חרדה, שנמצא במחקרים, וגם לא לעדויות הקליניות בדבר הפוטנציאל של טסטוסטרון בהקלה על חרדה ודיכאון, במיוחד אצל גברים עם טסטוסטרון נמוך עקב היפוגונדיזם, תסמונת המתארת ירידה בתפקוד בלוטות המין.

המחקר התחיל בתצפית. חולדות שהראו רמת חרדה גבוהה מאוד הפגינו רמות נמוכות ביותר של הקולטן טכיקינין 3 (TACR3) בהיפוקמפוס, הקשור גם לתהליכי למידה וזיכרון. הקשר בין מחסור ב-TACR3, הורמוני מין, חרדה וגמישות של מערכת העצבים, עורר את סקרנות החוקרים.

החולדות סווגו על סמך התנהגותן  מבחן למדידת רמות חרדה במכרסמים (Elevated plus (maze. החוקרים בודדו את ההיפוקמפוס של החולדות והשתמשו בניתוח של ביטוי גנים, שמצא כי הגן TARC3 התבטא אחרת בחולדות עם חרדה נמוכה מאוד בהשוואה לאלו עם חרדה חמורה.

מחקר קודם גילה שמוטציות בגנים הקשורים לגן זה מובילות למצב המכונה "היפוגונדיזם מולד" הגורם למחסור בהורמוני מין, כולל טסטוסטרון. "גברים צעירים עם טסטוסטרון נמוך מראים חוסר התפתחות מינית בולט מלווה לעתים קרובות בדיכאון וחרדה, מה שגרם לנו לבדוק את התפקיד של   TACR3 בעת חרדה", הסבירה פרופ' כנפו.

בין הממצאים שעלו במחקר נמצא כי להורמוני מין, במיוחד לטסטוסטרון, יש יכולת יוצאת דופן להשפיע על הביטוי של TACR3 בבלוטות גזע המוח. ליחסי הגומלין הדינמיים בין TACR3 להורמוני מין יש השלכות עמוקות על התנהגויות דמויות חרדה באורגניזמים חיים.

המחקר הצליח לאפיין לראשונה היכן נמצא TACR3 במוח החולדות, כיצד הביטוי שלו משתנה במהלך ההתפתחות המינית וכיצד הורמוני המין משפיעים על נוכחותו בהיפוקמפוס. המחקר בדק גם את ההשפעות של תרופות שמווסתות את TACR3 על תהליכי הגמישות של מערכת העצבים והחוקרים אף שיבטו את הגן כדי לבטא או לחסום את פעילותו בתאי עצב.

החוקרים מצאו כי לחולדות עם רמות חרדה מוגברות היה חסר מרכיב מכריע בחיזוק ארוך הטווח של הקשרים של בתאי בלוטות גזע המוח. תופעה בשם LTP היא תופעה המסמלת חיזוק של קשרים עצביים, החיונית ללמידה ולזיכרון. אולם, בחולדות חרדות שחסרות TACR3 הקישוריות העצבית היתה חזקה יותר ומנעה התחזקות תופעת ה-LTP. עוד גילו החוקרים ששינויים בתפקוד TACR3 באמצעות תרופות או כלים מולקולריים השפיעו עמוקות על גמישות מערכת העצבים. תגלית זו מוסיפה רובד חדש של הבנה לקשר המורכב בין ,TACR3  חרדה וקישוריות עצבית.

החוקרים רתמו שני כלים שנוצרו במעבדתם כדי להסביר את הממצאים. הכלי הראשון, המכונה FORTIS, יכול לזהות שינויים בקולטני AMPA על פני השטח בתוך נוירונים חיים. באמצעות שימוש בכלי זה, הצליחו החוקרים להוכיח שמעכב TACR3 מניב עלייה חדה בקולטני AMPA  על פני השטח. תופעה זו מסבירה את השיבוש המקביל של תהליך חיזוק סינפטי לטווח ארוך - LTP.

הכלי החלוצי השני כלל יישום חדשני בשם קרוס-קורלציה כמדד להערכת קישוריות בין נוירונים במערך מרובה אלקטרודות. כלי זה שיחק תפקיד מרכזי בחשיפת ההשפעה המשמעותית של מניפולציות של TACR3  על קישוריות עצבית.

"באמצעות הכלים החדשניים שנוצרו במעבדה הצלחנו לגלות שליקויים הנובעים מ-TACR3 לא פעיל ניתן לתקן ביעילות באמצעות מתן טסטוסטרון", אמרה פרופ' כנפו. "מה שהופך את התגלית הזו למרגשת עוד יותר הוא הפוטנציאל שיש לטיפול בטסטוסטרון לנטרל את השינויים הללו, ושהיא מציעה תקווה לגישות חדשניות להתמודדות עם אתגרים הקשורים לחרדה הקשורה במחסור בטסטוסטרון".

מעבר לפתרונות בהפרעת חרדה ממצאי המחקר יכולים לסייע גם למתמודדים עם הפרעות בהתפתחות המינית או בתפקוד המיני, הסובלים גם מדיכאון וחרדה מוגברת, תוך שימת דגש על הפוטנציאל של טיפולי טסטוסטרון לשיפור איכות חייהם.

נושאים קשורים:  חרדה,  טסטוסטורון,  היפוגונדיזם,  מחקרים,  פרופ' שירה כנפו
תגובות