חדשות

ללא תזרים מיידי, עדכון שכר המינימום גרם לגירעון ענק בבתיה"ח

עיכוב של שלושה חודשים בהעברת הפיצוי לבתיה"ח הציבוריים אילץ אותם לעכב משכורות ותשלומים לספקים | דורשים להסדיר את נושא התגמול מול עליות שכר במשק במועד המקביל לתשלום השכר בפועל

פרופ' יורם וייס (צילום: "הדסה")
פרופ' יורם וייס, מנכ"ל "הדסה". "'הדסה לא תיקח על עצמה גירעונות כדי לחפות עת פער בתזרים התשלומים שיוצרת המדינה". צילום: דוברות ביה"ח

דיון חירום בנושא השפעת עדכון שכר המינימום על בתי החולים הציבוריים, שנועד למנוע משבר תזרים ועיכוב משכורות, נערך אתמול (א') בוועדת הבריאות של הכנסת.

לפני כשלושה חודשים התריע פורום בתי החולים העצמאיים-ציבוריים, המונה שמונה בתי חולים, כי העלאת השכר ללא שיפוי מיידי מהמדינה, תגרום לקריסתם. התקציב לבתי חולים מועבר לפי מדד יום אשפוז, המתעדכן אחת לשלושה חודשים, והוא מועבר לפי החוק תוך 60 יום. העיכוב בהעברה יוצר גירעון ומדובר בנזק שמוערך ב-200 מיליון שקל שנגרם בשל עדכון שכר המינימום.

יו"ר הוועדה ח"כ יוני משריקי (ש"ס) אמר כי הפיצוי הכספי לבתי החולים חייב להיות במלואו, עם עדכון המדד, ואסור שבתי החולים ייאלצו להמתין במשך שלושה חודשים. עוד אמר כי הגיש הצעת חוק שתחייב תשלום מלא מיידי לבתי החולים.

משריקי דרש ממשרדי הבריאות, האוצר וההסתדרות כי הסכמי השכר החדשים הצפויים יכללו סעיף מפורש על העברת תקציב במועד לבתי החולים כדי למנוע משבר תזרים. עוד נדרשו משרדי האוצר והבריאות למצוא מענה מיידי למצוקה התזרימית הנוכחית של בתי החולים.

בדיון דיבר פרופ' יורם וייס, מנכ"ל בתי החולים הדסה, שציין כיצד התגייס בית החולים לכל משימה לאומית: "כשהתפרצה הקורונה, 'הדסה' היתה שם, על כל צוותיה. בלי לשאול שאלות ובלי להתנות תנאים התגייסו כולם באופן מיידי ונכנסו למחלקות הסגורות כדי לטפל בחולים תוך סיכון חייהם. כשפרצה המלחמה, שוב נעמדו צוותי 'הדסה' מתחת לאלונקה והם נושאים בנטל עד היום. משרד הבריאות דורש ואנו ב'הדסה' מבצעים מיד.

"אנו דורשים אחת ולתמיד להסדיר את נושא תגמול בית החולים מול עליות שכר בשוק הציבורי, במועד המקביל לתשלום השכר בפועל ולא באיחור של שלושה חודשים שמחייב אותנו להתמודד עם הגירעון שנוצר. זו בושה לקיים הדיון במקום ובשעה שבהם נמצאת המדינה. 'הדסה' לא תיקח על עצמה גירעונות כדי לחפות עת פער בתזרים התשלומים שיוצרת המדינה", מסר פרופ' וייס.

בשבוע שעבר הכריז ועד עובדי הדסה כי ישבית את בית החולים אם העובדים לא יקבלו את תוספות השכר שהובטחו להם. בדיון אתמול אמר יו"ר ועד עובדי "הדסה", אמנון ברוכיאן, כי הם לא יקבלו כל עיכוב בשכר, וכל עיכוב כזה יגרור מיידית את השבתת בית החולים.

מנכ"ל בית החולים לניאדו בנתניה, נדב חן, הוסיף כי "לבתי חולים שעברו תכניות הבראה ונמצאים באיזון, גם גירעון זמני של עשרה מיליון שקל הוא מכה קשה. אנו נאלצים לעכב תשלום לספקים כדי לוודא משכורות לעובדים". מנכ"ל בית החולים מעייני הישועה, שלמה רוטשילד, הזהיר כי המדינה יוצרת אפליה בין עובדים וחולים ובין בתי חולים סמוכים.

גאיה עופר, הממונה על בריאות באגף התקציבים של האוצר, השיבה ואמרה כי כל בתי החולים מקבלים שיפוי מלא על כל העלאות השכר באותו מועד. לדבריה, בית החולים עצמו מחליט מתי לשלם שכר לעובדיו.

חיים הופרט, סמנכ"ל תקציב במשרד הבריאות, אמר כי יש תקציב קבוע שעובר לבתי החולים, והדגיש כי אין חשש שבתי חולים יקרסו. עוד אמר כי "הסתדרות והאוצר פועלים להעלאת שכר העובדים בבתי החולים, ואנו פועלים שבתי החולים ישמרו על יציבות כלכלית".

נושאים קשורים:  שכר מינימום,  חדשות,  בתי חולים ציבוריים,  פרופ' יורם וייס,  משרד האוצר,  משרד הבריאות,  גירעון,  שכר עובדים
תגובות
אנונימי/ת
12.06.2024, 16:43

חייב לאמר שזה נדרש לא רק בתחום הרפואי , אלה גם תלמידי ישיבות מתוקצבות לא באמת יצליחו לסיים את החודש אם שכרם לא השתווה לשכר המינימום של חיילים במלחמה או חס וחלילה שלא נאמר בהשוואה לרופאים .