חדשות

עובדי "הדסה" מאיימים להשבית את ביה"ח: תוספות השכר לא שולמו

עובדי בית החולים מאיימים כי אם עד ל-1.7 לא ישולמו לעובדים תוספות השכר שהובטחו להם בהסכם שאותו הפר האוצר, ישבתו מעבודתם: "אנחנו הולכים לסגור את 'הדסה' הרמטית"

בית החולים הדסה עין כרם. צילום: אבי חיון

עובדי בית החולים הדסה עין כרם בירושלים מאיימים בהשבתת בית החולים בראשית חודש יולי בשל אי תשלום תוספות שכר.

בכינוס חירום של עובדי המרכז הרפואי, ועד עובדי המינהל וועד האחיות, שנערך אתמול (ג'), אמר יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, כי אם עד ל-1.7 לא ישולמו לעובדים תוספות השכר שהובטחו להם בהסכם שנחתם עם האוצר מול ההסתדרות, ישבתו מעבודתם. על כך מדווח המקומון הירושלמי כל העיר. הכינוס נערך לאחר שהעובדים שמעו מהנהלת "הדסה" כי משרד האוצר מסרב להעביר 40 מיליון שקל לשיפוי תוספות השכר כפי שהתחייב.

"יש להנהלת ולאוצר זמן עד 1 ביולי להכניס את הכסף לעובדים", אמר בונפיל. "אם לא, יומיים לאחר מכן נגיע להפגנת ענק במשרד האוצר. אם זה לא יעזור ולא נקבל את הכסף, נשבות לגמרי. מי שזוכר את השביתה הקודמת – היא הביאה לבית החולים 1.2 מיליארד שקל כדי להמשיך את הפעילות".

בונפיל הוסיף ואמר: "כשבאים אל משרד האוצר בטוב, בבקשות, בניסיון הידברות, הם מזלזלים ולא מתייחסים - עד שיש איום בשביתה, אז הם מבקשים לדבר. אז אני מודיע, אין לנו על מה לדבר. אנחנו דורשים שיעבירו את מה שחייבים לנו. אם נצטרך, נשבית את 'הדסה'. אנחנו הולכים לסגור את הדסה לגמרי, הרמטית. אף אחד לא יוכל להיכנס ולצאת".

יו"ר ארגון ועד העובדים אמנון ברוכיאן אמר כי "משרד האוצר הפר את ההתחייבות להעביר ל'הדסה' תשלומים שסוכמו בהסכמי עבודה מול ההסתדרות. לאור זאת, הנהלת 'הדסה' החליטה להשהות תשלומי תוספות השכר בחודשים מאי, יוני ויולי. אנו רואים את הדבר בחומרה רבה. לא נשב בחיבוק ידיים ונעשה ככל הנדרש כדי למנוע פגיעה בעובדים".

כזכור, לפני כשלוש שנים הוביל המרכז הרפואי הדסה יחד עם המרכז הרפואי שערי צדק את מאבק בתי החולים הציבוריים כנגד משרד האוצר והממשלה, בטענה לקיפוח מתמשך לעומת בתי החולים הממשלתיים. אחרי כשנה של מאבק, נחתם ההסכם שמעניק לבתי החולים הציבוריים את התנאים שמאפשרים להם המשך קיום ללא גרעונות תקציביים.

הסכום של כ-40 מיליון שקל, שנגרעו בהחלטת המדינה מתקציב השיפוי שהיא מחויבת להעביר לבתי החולים של הדסה, ואשר מועבר אוטומטית לבתי החולים הממשלתיים בישראל, גורם לדברי ועד העובדים להיעדר כיסוי במסגרת תשלום תוספות שכר שהמדינה הבטיחה לוועדי מינהל ומשק ו-וועד האחיות במסגרת הסכמי השכר החדשים שנחתמו בשנת 2023. הדבר, כך נטען, יוצר אפליה המשליכה ישירות על "הדסה" לעומת בתי חולים ממשלתיים.

עוד מוסיפים בוועד העובדים של "הדסה": "בימים אלה מתקיימים דיוני שכר חדשים לרופאים, ונראה כי לגירעון העצום יתווסף גירעון נוסף של עוד כ-40 מיליון שקל, כך שיהיה מדובר בגירעון שנתי שיוצרת המדינה לבית החולים בגובה של 80 מיליון שקל".

נושאים קשורים:  הדסה עין כרם,  שביתה,  משרד האוצר,  תוספות שכר,  חדשות,  הסתדרות העובדים,  הסכם שכר
תגובות