חדשות

טקס הענקת תארי דוקטור באונ' בן גוריון בסימן החזרת החטופים

226 בוגרי ביה"ס לרפואה באוניברסיטת בן גוריון קיבלו השבוע תואר דוקטור לרפואה | את נאום הבוגרים נשאה ד"ר אילי חוגג גולן, שנפצעה קשה במתקפת השבעה באוקטובר

שנניה משמאל, ד"ר אילי חוגג גולן. "אני צופה ולומדת כמטופלת על התפקיד החשוב שאנו נוטלים בחייהם של אנשים". צילום: פרטי

בשני טקסים חגיגיים שהתקיימו השבוע באוניברסיטת בן גוריון בנגב קיבלו 226 סטודנטים תואר דוקטור לרפואה. לצד השמחה, הונח על הבמה כיסא ריק - סמל להעדרם של החטופים ולזיכרון חי. הבוגרים ענדו את סיכת החטופים וחלקם בחרו להצמיד תמונות של החטופים על גבם במהלך הטקס.

בין מקבלי התואר בלטה ד"ר אילי חוגג גולן, ממחזור מ"ג, שנשאה את נאום הבוגרים בטקס. ד"ר חוגג גולן נפצעה קשה במתקפת השבעה באוקטובר, כשמחבלי חמאס הציתו את ביתה בכפר עזה בעוד היא ומשפחה כלואים בממ"ד. היא סבלה מכוויות קשות והיתה בתרדמת במשך 53 יום.

בנאומם סיפרה כיצד המחבלים נכנסו לביתה וניסו לחטוף את בתה הפעוטה יעלי, את בעלה ואותה. "הם שרפו את ביתנו והטילו בלון גז לתוך האש וכך נכווינו כוויות קשות וסבלנו משאיפת עשן כאשר הצלחנו לברוח מביתנו ולהסתתר בהמתנה לעזרה שלא הגיעה. כאשר ההכרה של יעלי נהיתה מעורפלת, החלטנו להתקדם לכניסה לקיבוץ, הבנו שאנחנו חייבים עזרה רפואית. שם, בכניסה לקיבוץ, ראינו לראשונה חיילים שהובילו אותנו לפינוי לבית החולים.

"סבלנו מפגיעות קשות והיינו מורדמים ומונשמים. אני עצמי סבלתי מפגיעה ריאתית קשה והייתי מורדמת במשך כ-50 יום ועד לרגעים אלה אני נמצאת בתהליך שיקום אינטנסיבי בניסיון להשיב את חיי למסלולם".

ד"ר גולן חוגג הוסיפה ותיארה את תחושותיה ותובנותיה ביחס לחיים ולמקצוע בו בחרה. "כשהתעוררתי, הבנתי כמה חבריי למחזור דאגו כל העת, התגייסו וניסו לעזור למשפחתי ועל כך אני מודה. הנוכחים כאן הם עדות חיה לעוצמה שלנו, למארג האנושי הייחודי שנוצר כאן ומבוסס על ערבות הדדית ועל ערך אחד משותף ומקודש - ובחרת בחיים.

"כיום אני בשיקום, בלית ברירה הוצבתי במקום המטופלת. אני צופה מדי יום בעייני מטופלת ומטפלת בגיבורים שלנו שנלחמו מדי יום והיום נלחמים על חייהם. אני צופה ולומדת כמטופלת על התפקיד החשוב שאנו נוטלים בחייהם של אנשים, ולכן עלינו לעסוק בכך בעיניים מחבקות ובלב רחב, להכיל את הכאב הפיזי והנפשי וליצור תקווה ואמונה לעתיד טוב יותר.

"אנחנו נלחמים על חיי אדם יום יום בעבודתנו, שקדושת החיים תהיה מנת חלקנו גם במישורים האזרחיים והמדיניים. שנזכה לחיות חיים מלאים באושר ובסיפוק, שנעזור לאחר ונגשים את ייעודנו, שנהיה אנשים".

פרופ' רלי הרשקוביץ, דיקנית הפקולטה למדעי הבריאות, פנתה לבוגרים ואמרה: "בימים אלה, אנו עוברים תקופה קשה וחיים בצל המלחמה. תקופה שמאתגרת את כולנו אך עם זאת, היא גם מדגישה ביתר שאת את חשיבות מקצוע הרפואה ואת הצורך באנשי מקצוע מיומנים ומסורים. המלחמה תפסה אתכם בתחילת דרככם המקצועית, רבים מכם נתקלו בתקופה זו עם מספר רב של קשיים ואתגרים, אך לצד כל זאת ניתנה לכם ההזדמנות ללמוד, לצמוח, להתפתח ולרכוש כלים וניסיון".

במסר אל הבוגרים, אמרה הדיקנית: "אני קוראת לכל הבוגרים להצטרף ולהמשיך להתפתח יחד עימנו, כאן בדרום. כדיקנית, אעשה ככל שביכולתי להשאירכם  ולסייע לכם להשתלב במערכת הבריאות, לפתח את הקרירה שלכם כאן ולקדם תכניות שיסייעו לתושבי הנגב והסביבה".

נושאים קשורים:  הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון,  פרופ' רלי הרשקוביץ,  ד"ר אילי חוגג גולן,  חדשות,  שבעה באוקטובר
תגובות