חדשות

ד"ר יהודה ברוך זוכה מהאישום בגין קיום יחסי מין אסורים עם מטופלת

בית משפט השלום בתל אביב קבע: אין די ראיות לקבוע בוודאות כי היחסים בין מנהל בית החולים אברבנאל לשעבר והתובעת הגיעו לכדי טיפול נפשי על פי דין וזיכה את ד"ר ברוך

ד"ר יהודה ברוך. צילום: הרשת החברתית

בית משפט השלום בתל אביב זיכה את הפסיכיאטר ד"ר יהודה ברוך, מנהל בית החולים אברבנאל לשעבר, מהאישום בגין קיום יחסי מין אסורים עם מי שנטען שהיתה מטופלת שלו. כך דיווח השבוע (ג') חן מענית בהארץ.

על פי הדיווח, השופט שמאי בקר פסק כי הפרקליטות לא הוכיחה מעל לספק סביר, ואף לא בקירוב, כי בין השניים התקיימו יחסים של מטפל נפשי ומטופל. בהכרעת הדין קבע השופט כי ד"ר ברוך אהב ודאג למתלוננת וכל עזרה שנתן לה היתה במסגרת היחסים הרומנטיים ביניהם.

בנובמבר 2019 הוגש כתב האישום נגד ד"ר ברוך ובמסגרתו נטען שבמהלך תקופת טיפול נוצרה בין השניים מערכת יחסים אישית ואינטימית שכללה קיום יחסי מין תוך ניצול מצבה הנפשי של המתלוננת על ידי ברוך. ברוך הודה כי בינו לבין המתלוננת התנהלה מערכת יחסים רומנטית, אך לדבריו, מעולם לא היה ביניהם קשר טיפולי.

בהכרעת הדין נכתב שאין די ראיות כך שניתן לקבוע בוודאות כי היחסים בין השניים הגיעו לכדי טיפול נפשי על פי דין. עוד כתב השופט כי אף אם היה מניח כהנחה כי לפחות בחלק מהפגישות העניק ברוך למתלוננת סיוע נפשי נוכח מצוקה נפשית אליה נקלעה, עדיין אין הראיות מובילות להרשעה - "לא ניתן לקבוע כי מערכת היחסים בין ברוך לבין המתלוננת היתה 'טיפול נפשי' על פי דין וברוך לא טיפל בה כמטפל במסגרת משלח ידו, אלא תמך בה וסייע לה כחבר וכמי שאהב אותה".

עם זאת, השופט הבהיר כי בעצם זיכויו של ברוך מהאישום נגדו "אין משום אמירה, קביעה או אפילו רמיזה, לפיה המתלוננת הגישה תלונת שווא שקרית". המתלוננת הגישה את התלונה נגד ברוך עת "היתה פגועה מהחלטתו להיפרד ממנה והיא הגיבה על כך בכעס", לכן תלונה כזו היתה "חייבת להיבחן בזהירות ובקפדנות יתרה".

הקשר בין ד"ר ברוך למתלוננת החל ב-2014, בעת שהנאשם שימש כמנהל "אברבנאל" והמתלוננת אושפזה בו. הפרקליטות טענה כי בסיום תקופת האשפוז העניק ברוך טיפול נפשי ממושך למתלוננת דרך שיחות טלפון, התכתבויות במדיה הדיגיטלית וכן במפגשים פנים אל פנים. הצעירה התלוננה שברוך ניצל את התלות הטיפולית שלה בו לאחר שניסתה להתאבד וקיים עימה יחסי מין. חודש לפני שהגישה תלונה גילתה המתלוננת כי היא בהריון מברוך וביצעה הפלה.

ברוך מילא בעבר שורה של תפקידים בכירים במשרד הבריאות ושימש כמנהל ביה"ח אברבנאל במשך כעשר שנים. הוא כיהן בעבר בכמה תפקידים בכירים בצה"ל. בין היתר, שימש יו"ר ועדת ערר לשירות צבאי והיה מפקד רפואי בפיקוד הצפון.

נושאים קשורים:  ד"ר יהודה ברוך,  בית חולים אברבנאל,  פסק דין,  חדשות,  יחס מטפל-מטופל,  טיפול נפשי
תגובות
31.05.2024, 09:22

אולי במקרה לשופט יש בת שרוצה גם היא אהבה מיהודה ברוך וילד ממנו?

31.05.2024, 20:00

עצוב ומביש!!!!
מנהל בית חולים פסיכיאטרי מכיר בחורה מאושפזת ומתחיל לקיים איתה קשר אינטימי במהלך האשפוז....
על מי עובדים כאן....
ברור שהמטופלת נמצאת במצוקה נפשית שאחרת לא היתה מאושפזת
וברור שיש כאן פסול אדיר של ניצול המעמד שלו כמנהל בית החולים בו היא מאושפזת.
אז הוא לא היה המטפל הישיר שלה...
הוא היה האחראי על המטפל הישיר שלה
לא ברור למה זוכה
אבל אין ספק שההתנהגות שלו פסולה ומבישה

אנונימי/ת
01.06.2024, 08:10

לא מספיק נאנס , חלק נכבד מהנשים סביבכם לא עברו התעללות כמוהו.
תמשיכו להיום ״ מושלמי״.
רופא מדהים עם חזון שהפסדנו כבר כמה שנים

אנונימי/ת
02.06.2024, 06:41

בושה והתחסדות של כול הרופאים .
הגיע זמן לשנות דברים של אתיקה מעופפת . שאף אחד לא עומד בה .
צריך להלחם על תקנים , רפואה נכונה. ולאמר באופן אמיתי ,
שחייב להיות שינויי קיצוני במערכת הרפואית ולא לבזבז את הזמן על זוטות בצבע צהוב . יותר מידי זמן רופא מעולה עם חזון נאלץ להתבייש ולא לעבוד.
כדאי אולי לדבר על מחדל הקורונה כי זה יותר חשוב , פשע שנעשה ועוד יעשה .
לעומת זאת לא מעניין אותנו חיי הזוגיות והמיניות של אף רופא .

לחלוטין

02.06.2024, 07:56

יהודה, מזל טוב. טוב שזה כבר מי אחוריך

אנונימי/ת
02.06.2024, 09:43

בכתבה לא נכתב מה הפרקליטות מתכוונת לעשות. עוד יש להם אפשרות לערער.
אבל נניח שלא יהיה ערעור והפסיקה תהפוך לחלוטה. הוא עדיין יכול לחטוף תלונה משמעתית (התנהגות שאינה הולמת).

אנונימי/ת
02.06.2024, 12:39

מועדון הגברים של ראשי הפסיכיאטריה בישראל הוכיח פעם נוספת שהתנהגות אתית אינה הצד החזק שלו, בלשון המעטה. תחשוב כל אם עברייה פעמיים, לפני שהיא מוסרת את בתה לפסיכיאטר.

06.06.2024, 12:39

ברכות חמות ליהודה ברוך. איש משכמו ומעלה שתרם תרומה נכבדה למקצוע הפסיכיאטריה בישראל. עשר שנים נדרשו למערכת המשפט לטחון את התלונה הזאת תוך כדי גרימת עוול כבד לרופא איכותי ומסור.

אנונימי/ת
07.06.2024, 13:11

עינוי דין קשה מאד [כמעט עשר שנים!]. מערכת המשפט בישראל צריכה לעבור ריענון ולדעת לזרז משפטים מבלי לפגוע בצדק