חדשות

זינוק במספר המטופלים במרכזי חוסן לתמיכה רגשית

בשלושת החודשים הראשונים מתחילת מתקפה השבעה באוקטובר טופלו במרכזי החוסן 17,825 איש, רובם מאזור הדרום – פי שלושה ממספר המטופלים בכל שנת 2022

מרכז חוסן בשדרות. צילום: ניצן כהן/ ויקימדיה

זינוק במספר הטיפולים הפרטניים והקבוצתיים שניתנו במרכזי החוסן מאז המתקפה בשבעה באוקטובר. בשלושת החודשים מתחילת המתקפה ועד לסוף דצמבר 2023 טופלו במרכזי החוסן 17,825 מטופלים, פי 2.5 ממספר המטופלים בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2023, שעמד על 7,380, ופי שלושה ממספר המטופלים בכל שנת 2022, שעמד על 5,148. נתונים אלה הוצגו בדיון שנערך אתמול (ג') בנושא פעילות מרכזי החוסן, בוועדת הבריאות של הכנסת. כ-76% מהמטופלים במרכזי החוסן הם מאזור מהדרום, כ-4.5% מאזור הצפון וכ-12% טופלו דרך המרכז הארצי.

מרכזי החוסן מציעים ומפעילים תכניות ואבחונים לזיהוי מצבי משבר אצל יחידים ומשפחות, ליווי טיפולי ותמיכה רגשית, מפגשים קבוצתיים, תכניות להדרכת הורים, פעילויות הסברה והפצת מידע, מערך של פעילים ומתנדבים קהילתיים, לרבות צוותי חוסן יישוביים או שכונתיים.

עוד עלה מנתונים שהציג מרכז המחקר והמידע של הכנסת כי הקמתם של 15 מרכזי החוסן - חמישה מהם בעוטף עזה - שנועדו לתת מענה בעקבות האיום הבטחוני, לא התבצעה כחלק מתכנית לאומית סדורה, והם הוקמו בהדרגה על ידי גורמים שונים בתקופות שונות.

את פעילותם של מרכזי החוסן מממנים משרדי הממשלה, הביטוח הלאומי ותקציבים קואליציוניים. התקציב גדל בשנתיים האחרונות מ-21 מיליון שקל ל-30 מיליון שקל. לאחר פרוץ המלחמה הוקצו 23.5 מיליון שקל נוספים לרבעון האחרון של 2023 וכן 115 מיליון שקל נוספים לשנת 2024.

בלה בן גרשון, מנהלת המחלקה לטראומה נפשית במשרד הבריאות, אמרה כי המרכזים הוקמו כחלק מתכנית שבה מוביל משרד הבריאות את פעילות ועדת המרכזים, המורכבת מנציגי משרדי ממשלה רבים ונציגי הביטוח הלאומי ופיקוד העורף.

לדבריה, עשרות מוקדי טיפול בפריסה ארצית הופעלו עבור תושבי הצפון, הכולל 37 רשויות עם חצי מיליון תושבים. 42 רכזי חוסן מלווים את המפונים במלונות ומאות קבוצות טיפוליות וחוסן הוקמו ביישובים במלונות בליווי עובדי הרשויות וצוותי חינוך. עוד אמרה כי בנוסף ניתנים טיפוליים ייחודיים ומקצועיים לכ-2,000 משורדי מסיבת נובה.

יו"ר הוועדה, ח"כ יוני משריקי (ש"ס) הודה עמוקות לצוותי המרכזים על עבודתם המסורה והחיונית בשליחות אמיתית. הוא דרש ממשרד הבריאות להעביר בתוך שבועיים מידע על מספר הפונים למרכז החוסן לחברה הבדואית ולשלוחותיו, על זמני ההמתנה ועל הפעולות הנעשות בקרב האוכלוסיה הבדואית כדי להגביר את המודעות ולהנגיש את שירותי מרכזי החוסן לאוכלוסיה זו.

בנוסף, התבקשו משרדי הבריאות והפנים למצוא פתרונות למחסור במבנים, ובדגש על מבנים ממוגנים, לפעילות מרכזי החוסן. משריקי קרא למשרדי הממשלה החברים בוועדת ההיגוי העליונה להעביר את תקציבי מרכזי החוסן לבסיס התקציב, כדי לאפשר למרכזי החוסן ודאות תקציבית ואפשרות לתכנן לטווח ארוך.

בנוסף, התבקשו משרד הבריאות וקופות החולים להבהיר מה נעשה ומה מתוכנן להיעשות למען התיאום בין מרכזי החוסן לשירותי בריאות הנפש ולהבטחת רצף טיפולי.

נושאים קשורים:  מרכז חוסן,  תמיכה נפשית,  חדשות,  שבעה באוקטובר
תגובות