חדשות

פיתח חדש וזול: מכשיר MRI בעוצמה מגנטית נמוכה

באמצעות שקע חשמל סטנדרטי בקיר, לא תדרי רדיו וללא צורך בעזרי מיגון – מכשיר MRI חדש מציע מענה לצורך בסריקות תהודה מגנטית במחירים סבירים

צילום מתוך Science

מדענים מהונג קונג פיתחו מכשיר MRI הסורק את כל הגוף בשדה אולטרה נמוך של 0.05 טסלה. בתיאור המכשיר החדש להדמיית תהודה מגנטית בכתב העת Science, כתבו החוקרים כי "הסורק פועל באמצעות שקע חשמל סטנדרטי בקיר וללא תדרי רדיו ומיגון מגנטי".

המחבר הראשי של המחקר, ד"ר אד וו, פרופסור להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת הונג קונג, אמר לכתב האתר Medscape כי במכשיר נעשה שימוש במגנט של 0.05 טסלה, שעוצמתו היא 60 מעוצמת השדה המגנטי של מודל ה-3T MRI הנפוץ בבתי חולים כיום.

כיוון שעוצמת השדה כה נמוכה, אין צורך בעזרי מיגון, חולים ועובדים יכולים להשתמש בבטחה בטלפונים חכמים, והסורק בטוח למטופלים עם מכשירים מושתלים, כמו שתל שבלול או קוצב לב, או כל מתכת על גופם או בגדיהם. גם לא נדרשת הגנת שמיעה, כיוון שהמכונה שקטה.

צילום מתוך Science

למכשיר יכולת רחבה להדמיית מבנים אנטומיים שונים וכן יכולת לשחזור למידה עמוקה (בינה מלאכותית) תלת מימדית לשיפור איכות התמונה. "התקדמות זו", כתבו החוקרים, "סוללת את הדרך לסורקי MRI בעלי שדה נמוך במיוחד, המופעלים בלמידה עמוקה במחירים סבירים והעונים על צרכים קליניים שלא נענו במסגרות בריאות מגוונות ברחבי העולם".

אב הטיפוס של המכשיר שפותח שוקל כ-1.5 טון בעוד שמשקלו של המכשיר המשמש כיום (MRI 3 T) יכול להגיע למשקל של בין שישה טון ל-13 טון. לגבי המחיר, בעוד שעלות הדגם הנפוץ של MRI יכול לעלות כמיליון דולר, עלות גירסה המכשיר שפותח עומדת על כ-22,000 דולר.

לדברי החוקרים, הטכנולוגיה יכולה להיות זמינה מסחרית בתוך כמה שנים ותאפשר יותר בדיקות MRI ליותר אנשים ברחבי העולם. באפריקה, לדוגמה, יש פחות מסורק MRI אחד למיליון תושבים.

נושאים קשורים:  מכשיר MRI,  בדיקות דימות,  מכשור רפואי,  חדשות
תגובות