חדשות

מטפורמין נקשרה להפחתת הסיכון לניאופלזמה מיאלופרוליפרטיבית

מחקר חדש מראה יתרון נוסף לתרופה הוותיקה לטיפול סוכרת סוג 2 – השפעה מגנה מפני התפתחות מחלות ניאופלזמות מיאלופרוליפרטיביות, בכל תת הסוגים

מטפורמין (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש מדנמרק מצא כי אנשים הנוטלים מטפורמין, תרופה לסוכרת מסוג 2, נוטים פחות לפתח ניאופלזמה מיאלופרוליפרטיבית (MPN). מדובר בקבוצת מחלות המשפיעות על האופן שבו מח עצם מייצר תאי דם, וכתוצאה מכך קיים ייצור יתר של תאי דם אדומים, תאי דם לבנים או טסיות שעלול להוביל לבעיות דימום, לסיכון גבוה לשבץ מוחי או התקף לב ולפגיעה באיברים. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Blood Advances.

מטפורמין היא תרופה ותיקה לטיפול בחולי סוכרת סוג 2 המשפיעה על מנגנון האינסולין, ההורמון השולט ברמת הסוכר בדם. מחקרים שבדקו את השפעות התרופה מצאו כי יכולות להיות לה השפעות חיוביות גם במצבי חולי נוספים דוגמת לונג קוביד וסוגים מסוימים של סרטן.

החוקרים בדנמרק חקרו את האפשרות של קשר בין שימוש במטפורמין לבין סיכון מופחת ל-MPN. בוצע ניתוח נתונים ממרשם בריאות לאומי כדי להשוות 3,816 מקרים של MPN מול קבוצת ביקורת של יותר מ-19,000 נחקרים ללא MPN.

החוקרים השוו את השימוש במטפורמין בקרב חולים שאובחנו עם MPN ואוכלוסיה תואמת בדנמרק בין השנים 2010 ל-2018. מתוך 3,816 מקרי MPN שזוהו במדגם, סך של 268 (7.0%) אנשים עם MPN נטלו מטפורמין בהשוואה ל-8.2% (1,573 מתוך 19,080) בקבוצת הביקורת של אנשים שנטלו מטפורמין אך לא אובחנו עם MPN. רק 1.1% ממקרי MPN נטלו מטפורמין במשך יותר מחמש שנים, בהשוואה ל-2.0% מהביקורות. ההשפעה המגנה של מטפורמין נראתה בכל תת הסוגים של MPN ובהתאמה למשתנים פוטנציאליים.

צוות המחקר לא הצליח להעריך בדיוק מדוע מטפורמין מגנה מפני התפתחות ניאופלזמה מיאלופרוליפרטיבית ונדרש מחקר נוסף להבנת המנגנון. החוקרים ציינו כי במחקר עתידי ינסו לזהות מגמות דומות עם תסמונות מיאלודיספלסטיות ולוקמיה מיאלואידית חריפה.

נושאים קשורים:  מטפורמין,  חדשות,  מחקרים,  ניאופלזמות מיאלופרוליפרטיביות
תגובות