חדשות

נפתחה ההרשמה למסלול להכשרת רופאים חוקרים במהלך התמחותם

תכנית חדשה לקידום המחקר הרפואי בישראל מיועדת למתמחים מצטיינים המעוניינים לשלב קריירה מחקרית בבתי החולים, בדגש על מחקר בתחומי ביוטק, ביולוגיה חישובית והנדסה ביו רפואית

חוקרים, מעבדת מחקר. אילוסטרציה

תכנית חדשה - יוזמה משותפת של המועצה המדעית בהר"י, משרד הבריאות, הקרן הלאומית למדע והקרנות הפילנתרופיות יד הנדיב וקרן קלרמן - מיועדת להרחיב את ההכשרה המחקרית של מתמחים עם רקע מחקרי קודם, בהנחיית חוקרים מובילים במעבדות מחקר באוניברסיטאות ובבתי חולים בישראל. המסלול יסייע ברכישת מיומנויות מחקר וחינוך מחקרי, במטרה להרחיב את קהילת הרופאים-חוקרים בישראל.

התכנית מיועדת למתמחים מצטיינים המעוניינים לשלב קריירה מחקרית בבתי החולים, בדגש על רכישת מיומנויות מחקר בתחומי ביוטק, ביולוגיה חישובית והנדסה ביו רפואית.

מדובר במסלול במסגרת תכנית "המבריא" הלאומית לקידום המחקר הרפואי, שמטרתה לאפשר לראשונה באופן מסודר לרופאים בבתי החולים לעסוק במחקר רפואי באוניברסיטאות, בשכר ועל חשבון הזמן המוקדש לעבודתם בבתי חולים. היא מתוקצבת ב-18 מיליון שקל על פני שלוש שנים.

בפיילוט הקרוב ייבחרו עשרה משתתפים, והגופים המעורבים מעוניינים להציע אותה פעמיים בשנה ב-2026-2025, כך שבסך הכל יוכשרו דרכה כ-50 רופאים-חוקרים. הרופאים הצעירים נדרשים לאתר מנטור, חוקר או חוקרת המחזיקים במעבדה באחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה או בתי החולים בישראל, שיסכימו להנחות אותם במהלך 24 חודשים.

פרופ' אירית בן אהרון, ראש התכנית, מנהלת אגף האונקולוגיה ברמב"ם. צילום: דוברות ביה"ח

"אלה האנשים שיישבו על הממשק בין הקליניקה למעבדה ויידעו להגדיר באופן הטוב ביותר את צורכי המערכת והמטופלים", אמרה פרופ' אירית בן אהרון, ראש התכנית ומנהלת מרכז האונקולוגיה בבית החולים רמב"ם לרותי לוי בדה מרקר. "הם יתרמו בסופו של דבר לפיתוח מכשור רפואי, תרופות, להבנה של מנגנונים של תופעות לוואי ולאבחון מוקדם של מחלות".

תקופת ההתמחות תתארך בכמעט שנה וחצי אך התנאים בה יהיו משתלמים במיוחד, בהשוואה למי שפותח בקריירה מחקרית לאחר סיום ההתמחות. הדגש בתכנית יהיה על רכישת מיומנויות מחקר בתחומי ביוטק, ביולוגיה חישובית והנדסה ביו רפואית.

לתקופת ההתמחות הסטנדרטית יתווספו 15 חודשים עם שכר דומה (בסיס + 4 תורנויות). הרופאים ישמרו על הרציפות התעסוקתית שלהם, ולא יידרשו לבצע תורנויות בשעה שהם עובדים על מחקר במעבדות אקדמיות או בבתי החולים. כיום רופאים המעוניינים לפנות למסלול מחקרי לאחר התמחות, מסיימים את עבודתם בבית החולים, ובתקופת המחקר שכרם לרוב נמוך יותר משכרם כרופאים-מתמחים.

התמחות סטנדרטית, שאינה בתחומי רפואת המשפחה ואפידמיולוגיה, כבר כוללת כיום תקופה בת שישה חודשים של התנסות במחקר. אולם, לדברי פרופ' בן אהרון, "ברוב המקרים מדובר במחקר צנוע מאוד מבחינה מדעית, לעתים ברמה של עבודות שעושים על דאטה של מטופלים. פה אנחנו לוקחים את הזמן הזה ואת תקופת הרוטציה בת שלושת החודשים כדי ליצור רציפות של שנתיים מחקריות במעבדה מובילה והשתייכות לקהילה ייעודית עם הכשרות המשך, קשרים וערך מוסף".

ההרשמה לפיילוט הראשון תסתיים ב-22 ביוני והיא רלוונטית בשלב זה למתמחים עם או בלי Phd (תואר מחקרי בנוסף לתואר דוקטור לרפואה - MD) שנותרו להם 24-12 חודשים לסיום ההתמחות. בשלב זה רק בתחום הנוירולוגיה, האונקולוגיה והדימות הרפואי.

נושאים קשורים:  מתמחים,  תכנית מברי"א,  מחקר,  הכשרת מתמחים,  פרופ' אירית בן אהרון,  חדשות,  רופא חוקר
תגובות