יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

הרופאים שיצאו לטפל ולהציל חיים ונהרגו בעת מילוי תפקידם

על ארבעה רופאים, קורבנות המתקפה באוקטובר, שעזבו את בני ביתם ומשפחותיהם ויצאו, נאמנים לתפקידם, להעניק עזרה ולהציל חיים

מימין למעלה, ד"ר דניאל לוי, ד"ר איתן נאמן. למטה, ד"ר מיכאל מורזחנוב, ד"ר יאיר זלוף

מערכת הבריאות ספגה בשבעה באוקטובר פגיעות רבות, עובדי המערכת שנרצחו, נפצעו ואחת נחטפה. יחד עם כל עם ומדינת  ישראל, נרכין ראש לזכר ארבעה רופאים שהיו קורבנות המתקפה באוקטובר:

ד"ר איתן מנחם נאמן, שיצא ממשמרת במרכז הרפואי סורוקה ונסע לכפר עזה, שם עבר בית בית וחיפש במי לטפל ולהציל, ונהרג בתשעה באוקטובר; ד"ר מיכאל מורזאחנוב שנרצח בשבעה באוקטובר כשעשה את דרכו מביתו בנתיבות לכלא שקמה שבו עבד; ד"ר דניאל לוי לודמיר, שנרצח בעת שטיפל בפצועים בקיבוץ בארי שבו התגורר; וד"ר יאיר זלוף, שנהרג בעשרה באוקטובר בשטחי הכינוס, בעת מילוי תפקידו כרופא כמפקד הפלוגה הכירורגית של חטיבה 401.

ד"ר מיכאל מורזאחנוב נולד ברוסיה ועלה ארצה בשנת 2003 בעקבות בנו ואסילי, שעלה ארצה במסגרת פרויקט נעל"ה. הוא עבד כרופא בשירות בתי הסוהר. בשעה שבע בבוקר של השבעה באוקטובר, כשנודע לו על חדירת מחבלים, יצא לכיוון אשקלון לכלא שקמה כדי להעניק טיפול רפואי. הוא מאן להישאר בבית כפי שביקשה אשתו ואמר כי יש אסירים שזקוקים לו. הוא נרצח על ידי מחבלי חמאס במכוניתו על הכביש, בדרך בין נתיבות לאשקלון.

ד"ר מיכאל מורזאחנוב ז"ל. צילום: פרטי

ד"ר מורזאחנוב היה אינטלקטואל, אדם מלא שמחת חיים, כריזמטי, חזק פיזית ורוחנית. משפחתו סיפרה שאיש לא נשאר אדיש מול האופטימיות והאנרגיה החיובית שהפיץ. הוא תמיד תמך ועזר לחברים ולקרובי משפחה בעת צרה.

ד"ר מורזאחנוב היה איש משפחה למופת, מסור מאוד למשפחתו, בעל חם לנינה אשתו, דוגמה ומופת לילדיו וסבא אהוב לנכדיו. הוא קידם אורח חיים בריא וכל חייו התאמן והתחרה בענפי ספורט שונים.

מקצוע הרפואה סימל עבורו שליחות ואחריות גדולה. חובתו המקצועית כרופא עלתה על החשש לסכנת מוות ביום שבו החליט לצאת להעניק סיוע רפואי וכתוצאה מכך נרצח.

בנו וסילי שיצא לחפש את אביו לאחר שלא התקבל כל אות ממנו, סיפר בכתבה ששודרה בכאן 11 כי יצא לחפש את מכוניתו של אביו בשמונה באוקטובר ומצא אותה מנוקבת סמוך לשדרות. מאוחר יותר נמסר למשפחה כי האב נרצח.

ד"ר מיכאל מורזחנוב היה בן 69 במותו. הוא הותיר אישה, שלושה ילדים ושבעה נכדים.

________________________________

ד"ר איתן מנחם נאמן, רופא במחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים סורוקה בבאר שבע, נולד וגדל ברובע היהודי בירושלים. הוא היה בנו של שר האוצר והמשפטים לשעבר, עורך הדין יעקב ישראל נאמן ז"ל.

לצד עבודתו של בבית החולים סורוקה, הרבה ד"ר נאמן לשרת במילואים ביחידות השונות והתנדב במד"א. הוא היה רופא לוחם בגדוד 7008. בשנים האחרונות התגורר עם משפחתו בטנא עומרים.

ד"ר איתן נאמן ז"ל. צילום: דוברות "סורוקה"

את שירותו הצבאי עשה כחובל בחיל הים והיה קצין נשק בסטי"לים. לאחר שירותו הצבאי למד רפואה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב, בחר להתמחות בטיפול נמרץ ברפואת ילדים ועשה תת התמחויות באוניברסיטאות ייל  בבוסטון וג'ונס הופקינס במרילנד. חבריו לעבודה סיפרו עליו שאיתן היה "הרופא שהיית רוצה שיטפל בילדים שלך".

ד"ר נאמן אהב לטייל עם משפחתו ביעדים מיוחדים בארץ ובעולם, לגלוש בסנפלינג במפלים ולהאזין לפודקאסטים. הוא היה בעל ואב מסור. משפחתו מספרת כי אהב את העבודה כרופא, על האמון והדאגה לצוות שעבד עימו ועל  החיבור והקשר יוצאי הדופן עם המשפחות והילדים בהם טיפל.

בשבעה באוקטובר יצא ממשמרת בבית החולים לכפר עזה בעוטף, שם עבר בית בית וחיפש אנשים שאפשר להציל. ד"ר איתן מנחם נאמן נפל בשדרות בתשעה באוקטובר בעת מילוי תפקידו. הוא היה בן 44 בנופלו. הותיר אחריו אישה ושבעה ילדים, אחים ואחיות.

________________________________

ד"ר יאיר זלוף, מתמחה במחלקת ילדים ב' במרכז הרפואי שניידר, נולד ביהוד בשנת 1991, בן לאהובה ודב, ואח לעדי.

בשבעה באוקטובר ד"ר זלוף התגייס לשירות מילואים כמפקד הפלוגה הכירורגית של חטיבה 401. שלושה ימים מאוחר יותר, בעשרה באוקטובר, נהרג בשטחי הכינוס.

ד"ר יאיר זלוף ז"ל. צילום: דוברות "שניידר"

ד"ר זלוף החל במסע להגשמת חלומו להיות רופא צבאי במסגרת מסלול צמרת, מסלול העתודה באוניברסיטה העברית בשנת 2010. בתקופה זו הוא נישא למאיה שאותה הכיר בלימודי העתודה. במהלך לימודיו הקים פרויקט התנדבות בהוסטל לנערים הלוקים בתסמונת פראדר וילי.

אביו, סרן במיל' דב זלוף, היה רופא ששירת במילואים בחטיבה 401. סבו, סרן במיל' דוד זלוף ז"ל, היה רופא מוטס.

בשירות הצבאי, במסגרת תפקידו כרופא סיירת נח"ל, יזם ד"ר זלוף פרויקטים לקידום בריאות ורפואה מניעתית בקרב לוחמי המסלול, טיפל בחיילים במסירות ופיקד על תאג״ד שהציל חיים ביחד. בהמשך שירת כקצין רפואה חטיבתי של חטיבה 401, שם חנך וטיפח רופאים גדודיים, יזם והתכונן למלחמה. במהלך שירותו הצבאי פרס הצטיינות על תפקידו כקצין רפואה בחטיבת הנח"ל.

בשנה האחרונה התמחה כרופא ילדים ב"שניידר" במחלקת ילדים ב׳. תוך כדי השירות וההתמחות עסק במחקר בתחום בריאות הציבור ופרסם יותר מעשרה מאמרים בספרות הרפואית. הוא בלט בידע הרחב ובגישה הקלינית הייחודית שלו.

משפחתו מספרת כי התאפיין ברגישות אינסופית, מצוינות ומקצועיות והונע מאהבת האדם. הוא ראה את כולם, באשר הם, היה אהוב בכל מסגרת שהגיע אליה ותמיד עזר עם חיוך. כשמו כן הוא - תמיד האיר את העולם.

ד"ר יאיר זלוף היה בן 32 בנופלו בעת מילוי תפקידו כרופא. הוא הותיר אחריו הורים, אחות ואישה.

________________________________

ד"ר דניאל לוי לודמיר, מתמחה במחלקת אף-אוזן וראש-צוואר ב"סורוקה", נולד בלימה, פרו ב-1989. הוא היה  בן שלישי למרים ואברהם לוי, שהוריהם היגרו לדרום אמריקה בתחילת המאה ה-20, ואח של חיים ומיכאל. משפחת לוי היתה ועודנה משפחה מוכרת מהקהילה היהודית בפרו.

דניאל ידע כל חייו שיהיה רופא. הוא החל ללמוד רפואה עם סיום לימודי התיכון, ולאחר שקיבל את התואר רופא, טס לעבוד כשנתיים בקהילה בצפון פרו. דניאל היה ציוני ולכן עלה לישראל בשנת 2016.

ד"ר דניאל לוי ז"ל. צילום: פרטי

בשבע השנים מאז עלה ארצה הספיק ללמוד עברית שוטפת, לעבוד במספר בתי חולים וגופי רפואה, לשרת בצבא כרופא, ולהתמחות שלוש שנים ב"סורוקה". דניאל קיבל מתמחה מצטיין לשנת 2023, נבחר להיות הצ'יף של המחלקה, ואף היה אמור ממש יומיים אחרי מותו, להתחיל עבודה בקהילה.

בבוקר השבעה באוקטובר דניאל היה בביתו עם משפחתו בביתם בקיבוץ בארי והתארגן לצאת לתורנות שבת בבית החולים, אך קיבל טלפון דחוף שיש פצועים במרפאת הקיבוץ. במשך כשבע שעות טיפל בפצועים שם, עד שנרצח.

אשתו ליהי מספרת ש"דניאל היה איש של שלום, שתמיד עזר לכולם ללא הבדלי דת, גזע ומין, אדם טוב לב ומלא חמלה.

ד"ר דניאל לוי היה בן 34 במותו. הוא נרצח בעת מילוי תפקידו כרופא. הוא הותיר אחריו הורים, שני אחים, אישה ושני ילדים קטנים.

יהי זכרם ברוך.

נושאים קשורים:  שבעה באוקטובר,  יום הזיכרון לחללי מערכות ישאל,  ד"ר דניאל לוי,  ד"ר יאיר זלוף,  ד"ר איתן נאמן,  ד"ר מיכאל מורזאחנוב,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
14.05.2024, 06:40

יהי זכרם הקדוש ברוך.

אנונימי/ת
14.05.2024, 07:40

יהי זכרם ברוך

14.05.2024, 21:44

יהיה זכרם ברוך

17.05.2024, 17:01

כל אחד ואחד. הטובים ביותר! יהי זכרם ברוך