חדשות

תקציב של 200 מיליון שקל למערך האשפוז השיקומי בבתי החולים

שירותי השיקום המוצעים לנפגעים סבלו עוד טרם המלחמה ממחסור במיטות אשפוז וכוח אדם רפואי | על פי תכנית משרד הבריאות, מספר מרכזי השיקום יוכפל עם פתיחתם של 16 מרכזים חדשים ברחבי הארץ

חדרי האשפוז החדשים במרכז השיקום בהדסה הר הצופים. צילום: אבי חיון/ דוברות הדסה

מפרוץ המלחמה טופלו יותר מ-800 מטופלים בשיקום באשפוז, ובכל שבוע לחימה מצטרפים פצועים נוספים הזקוקים לשירותי שיקום תוך אשפוז. כך דיווח ד"ר ירון סחר, מנהל אגף השיקום במשרד הבריאות, בדיון שנערך אתמול (ד') בוועדת הבריאות של הכנסת שעסק במעקב אחרי שירותי השיקום האשפוזיים והביתיים המוצעים לנפגעי המלחמה.

לדברי ד"ר סחר, אשפוז הפצועים אורך בממוצע שישה שבועות, בסיומו המטופלים נזקקים להמשך שיקום בקהילה וצפויים מקרים רבים של כפל תחלואה. מדובר בפציעות שתהליך השיקום שלהן ממושך ומורכב, גם במקרים שלאחר התקנת תותב, וזאת בנוסף לשיקום הנפשי.

עוד טרם המלחמה תוכננה תוספת מיטות אשפוז במערך השיקום בשל חוסר של מאות מיטות אשפוז שיקומי עבור מטופלים בשגרה, חוסר שהתבטא ב-95% תפוסה במיטות קיימות ערב המלחמה והמתנה משמעותית למיטת שיקום. לדברי ד"ר סחר, באזור המרכז שיעור המיטות לשיקום לנפש הוא יותר מכפול משיעור המיטות בצפון ובירושלים. עם זאת, הפער הצטמצם בשל פתיחת מרכז השיקום החדש בהדסה הר הצופים.

בסה"כ ישנן כיום כ-1,000 מיטות אשפוז שיקומיות, לא כולל שיקום יום וגריאטריה. השנה נוספו 186 מיטות חדשות. ד"ר סחר העריך כי בקיץ הקרוב ייפתח מרכז השיקום החדש במרכז הרפואי צפון (פוריה) ובנוסף ייפתחו מחלקה עד שלוש מחלקות במרכז השיקום החדש בבת ים.

אך לא רק מיטות שיקום חסרות, לדברי ד"ר סחר חלק מההמתנה לשיקום נגרמת בשל מחסור ברופאים ייעודיים, אחיות שיקום והצורך בתגבור אשפוז יום. הוא ציין כי משרד הבריאות פרסם להערות הציבור מבחן תמיכה להקמת מרכזי שיקום קהילתיים בהיקף של 48 מיליון שקל, שיגדל בשנה הבאה ל-74 מיליון שקל. ההערכה היא כי המהלך יביא לפתיחת 16 מרכזי שיקום ברחבי הארץ, שלמעשה יכפילו את מספרם של מרכזי השיקום הקיימים כיום. כמו כן, במשרד הבריאות מגייסים רופאי שיקום עולים מארה"ב ופועלים לתגבור מערך ההכשרה למתמחים בתמרוץ קופות החולים.

נריה שטאובר, מנהלת אגף כלכלה במשרד הבריאות, ציינה כי תכנית הרחבת השיקום מתוקצבת בהיקף של 200 מיליון שקל לשנה הנוכחית וכי 175 מיליון שקל מתוכם יוכנסו לבסיס התקציב. התכנית כוללת הוספת מיטות שיקום, הרחבת כוח האדם הייעודי והרחבת השיקום בקהילה.

יו"ר הוועדה, ח"כ יוני משריקי (ש"ס), ביקש ממשרד הבריאות להעביר לוועדה את תכנית השיקום המעודכנת בתוך שבוע, את מספר מיטות האשפוז בפועל, הכולל גם את מספר המיטות שאינן בתקן במחלקות השיקום, לקבל פילוח של התקציב שהוקצה לטובת השיקום בכל אחת מהשנים 2024 ו-2025 תוך הבחנה בין תקציב שנכנס לבסיס ולבין תקציב חד פעמי.

בנוסף התבקש המשרד לעדכן את הוועדה על הקמת מערכת מידע ממוחשבת שתבדוק זמני המתנה ועומסים במוסדות השיקום, לעדכן את הוועדה על מצב תכניות התמריצים ולפעול בהקדם להסדרת תיקנון מיטות אשפוז יום שיקומי. הממונה על השכר התבקש לעדכן את הוועדה אודות התכניות לתמרוץ מקצועות הבריאות השונים בתחום השיקום ולוחות זמנים מפורטים ליישומן.

נושאים קשורים:  שיקום,  חדשות,  ועדת הבריאות בכנסת,  פצועי מלחמה,  אשפוז שיקומי
תגובות