חדשות

המועצה להשכלה גבוהה אישרה לימודי תואר שני במקצוע עוזר רופא

תכנית הלימודים תכלול חלק תיאורטי והכשרה קלינית ותתקיים בפקולטות לרפואה | יו"ר ארגון רופאי המדינה: "קיימת חשיבות מכרעת להכשרת עוזרי רופא ברמה גבוהה"

הלימודים ייפתחו לפרמדיקים, לאחיות ולבוגרי תכניות MD בחו"ל שנכשלו בבחינה הממשלתית לקראת סטאז'. אילוסטרציה

המועצה להשכלה גבוהה אישרה אתמול (ג') קווים מנחים לפתיחת תכניות לימודים לתואר שני במקצוע עוזר רופא (Physician Assistant - P.A). הכשרה למקצוע עוזרי רופא ניתנת בישראל כיום במסגרת קורס לבעלי תואר ברפואת חירום, בוגרי קורס פראמדיקים של מד"א או צה"ל ולאחיות. בחמש שנות קיומה של ההכשרה השתלבו בחדרי המיון של מערכת הבריאות כ-110 עוזרי רופא שעברו את ההכשרה זאת.

החקיקה להסדרת המקצוע עדיין לא הושלמה והצעת החוק נמצאת עדיין בדיוני ועדת הבריאות. ביולי האחרון אישרה מליאת הכנסת את הצעת חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, המתייחס לעמית רופא (שמחליף את המינוח "עוזר רופא"), בקריאה שנייה ושלישית.

למל"ג הוצגו המלצות ועדת מומחים בנושא המבוססות על המודל שקיים בארה"ב. הלימודים במסלול יימשכו שנתיים ובסיומם, מי שיוכשרו יהיו רשאים להנפיק מרשמים לתרופות מסוימות ולשחרר מטופלים.

ההחלטה שהתקבלה על ידי המל"ג מתמקדת בקביעת תנאים ודרישות מחמירות לקיום תכניות לימודים בתחום, וזאת כדי להבטיח את רמת האיכות והמקצועיות של הבוגרים. תכנית הלימוד החדשה תכלול רכיבים תאורטיים וקליניים בהתאם לדרישות המועצה.

"תכניות הלימודים לתואר שני בתחום עוזר הרופא הם בשורה אמיתית לשירותי הרפואה המוענקים בישראל", אמר פרופ' יוסי מקורי, יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב במל"ג. "המקצוע החדש יקל על שחיקת הרופאים וישפר את איכות השירות המוענק למטופלים כפי שכבר הוכח במדינות אחרות בעולם. התכניות יאפשרו לסטודנטים לרכוש ידע ומיומנויות הכרחיות לעבודה מקצועית ואפקטיבית בתחום הבריאות".

מקצוע עוזר רופא קיים במדינות כמו ארה"ב, קנדה, אנגליה, הולנד ואוסטרליה. מדובר במקצוע רפואי קליני שהמוסמכים לו עובדים בהשגחת והנחיית הרופאים ועוסקים בכל האספקטים של הרפואה, לרבות קבלת היסטוריה רפואית, ביצוע בדיקה גופנית, אבחון וטיפול במחלות ובפציעות, הזמנה ופיענוח של בדיקות מעבדה, ביצוע פעולות רפואיות, סיוע בניתוחים, ביצוע ביקורים במחלקות אשפוז וחינוך לבריאות.

לרוב תכניות הלימוד בעולם מתקבלים בוגרי תואר ראשון ורובן מעניקות לבוגריהן תואר שני. ההכשרה נמשכת כשנתיים וכוללת לימודים תיאורטיים ורוטציות קליניות.

הצורך ביצירת תפקיד של עוזרי רופא בישראל נבחן מספר פעמים בעבר. בשנת 2012 הוקמה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות ועדה שדנה בצורך זה והמלצות הוועדה פורסמו ביולי 2013. "קיימים צרכים המצדיקים יצירתו של תפקיד עוזר רופא. בעל תפקיד זה צריך להיות מסוגל לבצע מרכיבים בקבלה הרפואית של חולים (למשל במחלקה הפנימית), להשגיח על חולים מורכבים (למשל במחלקת הרדמה) ולרכז את הטיפול בחולה (למשל במחלקה הכירורגית). כדי שעוזר הרופא יוכל לסייע לרופא על ידי ביצוע חלק מהמטלות המבוצעות כיום בשגרה על ידי רופאים, עליו לקבל הכשרה פרארפואית מתאימה ולעבוד בצמוד ובכפיפות לרופאי המחלקה, הן מקצועית והן מנהלתית", נכתב בהמלצות.

בהתאם להמלצות הוועדה הוחלט על יצירת תפקיד של עוזרי רופא בישראל בשלושה תחומים: רפואה דחופה (מלר"ד כללי ומלר"ד ילדים), הרדמה ופתולוגיה, תוך התבססות על בעלי מקצועות בריאות קיימים.

בשנת 2014 תוקנו תקנות "כשירויות לביצוע פעולות חריגות" לפקודת הרופאים, כך שיתאפשר ביצוע פעולות רפואיות ל"עוזרי רופא מרדים" ול"עוזרי רופא ברפואה דחופה". חוזר מנכ"ל משרד הבריאות שיצא בשנת 2015 הגדיר קווים כלליים למיסוד המקצוע בישראל, לרבות הגדרת הכשרה מתאימה וסמכויות מקצועיות.

על פי אישור המל"ג, הלימודים יכללו, כאמור, חלקים תיאורטיים וקליניים ויתקיימו במסגרת פקולטות לרפואה. הלימודים ייפתחו לפרמדיקים, לאחיות ולבוגרי תכניות MD בחו"ל שנכשלו בבחינה הממשלתית לקראת סטאז'. בהמשך תישקל פתיחת התכניות גם בבתי הספר למקצועות הבריאות.

במערכת הבריאות הגיבו להודעת המל"ג מהבוקר ובירכו על ההחלטה אך הבהירו כי הדרך להסדרה סופית של המקצוע עוד ארוכה. "אני מברך על עוד צעד בקידום מקצוע עוזר הרופא המהווה נדבך חשוב בהפחתת העומסים הבלתי נסבלים המוטלים היום על הרופאים והרופאות במערכת הבריאות", אמר ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומנהל היחידה לנוירוכירורגיית ילדים ב"שיבא".

לדבריו, "קיימת חשיבות מכרעת בהגדרת אמות המידה להכשרת עוזרי הרופא בפקולטות לרפואה ברמה גבוהה ההולמת את מערכת הבריאות הציבורית, ודאי במערכת המתנהלת במחסור תמידי. עוזרי הרופאי הם יד ימינם של הרופאות והרופאים ויפעלו תחת פיקוחם, ישפרו את הטיפול בחולים, יקלו על העומס ויאפשרו לרופאות ולרופאים להקדיש את מירב זמנם להעניק לאזרחי ישראל רפואה מצוינת".

נושאים קשורים:  עוזרי רופא,  המועצה להשכלה גבוהה,  חדשות,  פקולטות לרפואה,  חוק עמית רופא
תגובות
אנונימי/ת
10.04.2024, 19:44

בשורה טובה

אנונימי/ת
10.04.2024, 22:41

מכעיס, עד כמה היה פשוט להפוך עוזר רופא כפרופסיה, בעוד מקצוע האֲחָיוּת, נותר כפי שהו... ומנוע מלהפוך למקצוע בפני עצמו.

אולי כעת כשיש לכם עוזרי רופא, תוכלו לשחרר אחיות מלהיות עוזריכם, וניתן יהיה לספק הגדרת מקצוע בפני עצמו?

אנונימי/ת
15.04.2024, 15:35

כעס שאינו מוצדק של אחות שלא הזדהתה בתור שכזאת. אין קשר בין מיקצוע העוזר רופא לבין אחות. אין תחרות בייניהם באשר לעזרה לרופא. מי שלא עבד עם עוזר רופא במיקצוע כירורגי לא יבין עד כמה ההחלטה הזו נכונה ובשלה כבר לפני שנים.