חדשות

סטנפורד ורמב״ם מרחיבים את שיתוף הפעולה ביניהם

חילופי חוקרים, קרן תמיכה בהיקף מיליוני דולרים, מו"פ בתחומי רפואה, טכנולוגיות מתקדמות והיערכות למצבי אסון - כך מהדקים רמב"ם ואוניברסיטת סטנפורד את שיתוף הפעולה למרות המלחמה

בכירי רמב"ם וסטנפורד. צילום: יח"צ

משלחת גדולה של מנהלים ורופאים בכירים מרמב"ם זכתה לאחרונה לקבלת פנים אוהדת באוניברסיטת סטנפורד ולהחלטה להדק את שיתוף הפעולה בין הארגונים. בפגישות שנערכו עם ראשי הפקולטה לרפואה ומנהלי סטנפורד החליטו שני הגופים לחזק את תכנית שיתוף הפעולה, שהחל בתחום היערכות לטראומה, החדשנות הרפואית, הקרדיולוגיה והאונקולוגיה ומתרחב כעת לתחומים נוספים.

״שיתוף הפעולה התרחב והעמיק והוא נוגע היום גם למחקר ופיתוח, ליזמות רפואית, היערכות למצבי אסון, שילוב טכנולוגיות של בינה מלאכותית, ניתוח נתונים וביג דאטה ברפואה", אומר פרופ' מיקי הלברטל, מנכ״ל רמב״ם. ״יש לרופאים-חוקרים מישראל ערך מוסף בגמישות מחשבתית וחשיבה יצירתית המאפיינת את עולם החדשנות והביוטק בתחום הבריאות בישראל בכלל וברמב"ם בפרט״.

"שתי יוזמות משמעותיות הן הרחבת תכנית עמיתים (Fellowship)  במסגרתה ישתלבו רופאים מרמב"ם בהשתלמויות במעבדות המחקר של סטנפורד ויגיעו אלינו חוקרים מסטנפורד. לצורך כך תשקיע סטנפורד קרן לתמיכה בפרויקטי שיתוף הפעולה,  קבלת מלגות מחקר והידוק שיתופי הפעולה בהיקף של מיליוני דולרים", אומר פרופ' רפי ביאר, יו״ר אגודות הידידים של רמב״ם ולשעבר מנכ״ל רמב״ם, שותף בכיר בקרן השקעות ALIVEי- Israeli Healthtech Fund, ממובילי המחקר והחדשנות הרפואית בישראל.

"שיתוף הפעולה עם אחת האוניברסיטאות המובילות בעולם בתחום מדעי הנתונים והביולוגיה, מאפשר לנו להרחיב את המחקר והפיתוח האונקולוגי שלנו כחלק מאסטרטגיה גלובלית לשיתופי פעולה בינלאומיים ברמה הגבוהה ביותר״, מוסיפה פרופ' אירית בן אהרון, מנהלת האגף האונקולוגי ברמב"ם. ״במחקרים משתלבים רופאים חוקרים מהמרכז האונקולוגי ברמב"ם עם עמיתיהם מסטנפורד ללמוד את מגמות העתיד באונקולוגיה. אחד המחקרים המשותפים שנמצא בשלב מתקדם בודק את הקשר בין תזונה לתופעות לוואי לאימונותרפיה", מציינת פרופ׳ בן אהרון.

פרופ' ליאור גפשטיין, מנהל המערך הקרדיולוגי ואגף המחקר של רמב"ם, הציג בפני ראשי סטנפורד בהרצאתו את העבודות החלוציות של מעבדתו בשימוש בשיטות ביולוגיות מתקדמות הכוללות טכנולוגיות תאי גזע, הנדסת והדפסת רקמות, ושיטות אופטוגנטיות לקידום ההבנה והטיפול במחלות הלב השונות. בנוסף, נדונו הדרכים לקדם ולהרחיב את שיתופי הפעולה המחקרים הקימיים בין הרופאים החוקרים בתחום הקרדיווסקולרי בין שני המוסדות בנושאים של הפרעות קצב תורשתיות, אי ספיקת לב וופיתוח טיפולים חדשניים.

אחת התכניות הבולטות שהגיעה לארץ כתוצאה משיתוף הפעולה היא תכנית רמב"ם ביודיזיין, שפותחה באוניברסיטת סטנפורד והצליחה לפצח את הנוסחה להצלחת מיזמים טכנולוגיים בתחום ההנדסה רפואית, ביו-רפואה, בריאות דיגיטלית, מחקר וחדשנות ברפואה. "השיטה מעודדת חשיבה יצירתית מכוונת פתרון, בצוותים מתחומים שונים הכוללים רופאים, מהנדסים ואנשי מינהל עסקים, ומטרתה להכשיר יזמים ברפואה וביוטכנולוגיה ולהנביט מיזמים רפואיים שישפיעו על חייהם של מיליוני אנשים בעולם", מסביר ד"ר יונה וייסבוך, רופא בכיר במחלקת אף אוזן גרון ברמב"ם שהשתלם באוניברסיטה היוקרתית ומנהל את התכנית.

נושאים קשורים:  ד"ר יונה וייסבוך,  פרופ' אירית בן אהרון,  פרופ' ליאור גפשטיין,  פרופ' רפי ביאר,  בית החולים רמב"ם,  פרופ' מיקי הלברטל,  אוניברסיטת סטנפורד,  חדשות
תגובות