חדשות

הפרמדיקים נאלצו להגיע רגלית ולידת בית הסתיימה במות התינוק

הלידה בתמיכת דולה התרחשה במתחם מבודד בגוש עציון והאמבולנסים של מד"א, שהוזעקו למקום בעקבות מצוקת העובר, התקשו להגיע לאתר | יו"ר ארגון המיילדות: "טרגדיה שהיא תוצר של הפקרות מערכתית"

ניידת כניסה למיון בית החולים שערי צדק. צילום: יהונתן סינדל/ פלאש 90

תינוק שנולד בלידת בית, במתחם מבודד שהפעילה דולה באחד מיישובי גוש עציון, מת שעות ספורות לאחר הלידה, שהתרחשה בסוף השבוע (ה').

צוותים של מד"א שהוזעקו למתחם, לאחר שהדופק של התינוק נחלש, התקשו להגיע למקום שהנגישות אליו מוגבלת ונאלצו להשאיר את האמבולנסים שעימם הגיעו ולעשות את דרכם ברגל.

במהלך פרק הזמן הממושך עד להגעת הצוותים למקום, מוקד מד"א הדריך את הדולה בביצוע החייאה בטלפון. כשהתינוק הגיע לבית החולים שערי צדק בירושלים, נעשו מאמצים רבים להחיותו, אך כאמור, המאמצים כשלו.

אמו של התינוק, בת 39, שזו לה לידה ראשונה, איבדה דם רב היא והתינוק פונו לבית החולים באמבולנסים נפרדים. היא מאושפזת כעת במצב יציב.

במשטרה בודקים אם האישורים וההסמכה של הדולה ואם ברשותה רישיון ליילד. בארגון הדולות הישראלי אמרו כי הדולה שביצעה את הלידה אינה חברה בארגון.

קרן לי בן-בסט, יו"ר "המניפה", ארגון הדולות בלידה ולאחר לידה, אמרה שמדובר במקצוע מכובד ומקצועי שאינו מחליף מיילדת בשום מצב. "יש ארגון דולות שדואג לסטנדרט גבוה ללימודים ולצידו כל חברות הארגון חתומות על קוד אתי חמור. אנחנו מבינות שמדובר בדולה שאינה מתנהלת על פי האתיקה המקצועית ואינה חברת ארגון. היא מגדירה עצמה בכובע שאינו קשור לדולות, ואנחנו מוקיעות התנהלות זו. לידות בית הן נהדרות אך ראוי וחובה שתהיה בהן אשת מקצוע מוסמכת ואחראית".

יו"ר ארגון המיילדות, יפעת רובננקו, ביקרה את היעדר הפיקוח על התחום: "ליבנו עם ההורים שאיבדו את תינוקם בלידה. הטרגדיה הזו היא תוצר של הפקרות מערכתית, שלא ברור כיצד הגורמים הרגולטוריים הרלוונטיים נותנים לה יד. בתי ספר לדולות צצים כפטריות לאחר הגשם, חלקם נעשים באמצעות זום, כאשר אין צורך בהסמכה או ברישיון ומשכך, גם אין פיקוח על התחום".

נושאים קשורים:  דולה,  לידת בית,  מד"א,  חדשות,  שערי צדק,  ארגון המיילדות
תגובות
אנונימי/ת
02.04.2024, 07:40

שוב המערכת אשמה?
ההורים אשמים
הם תכננו לידת בית
זאת טרגדיה אישית אך גם אחריות אישית