מחקרים

דבקות בטיפול באימון חוש הריח

במחקר נמצא כי הדבקות הטיפולית לאימון חוש הריח (OT) נמוכה, ללא קשר לתפיסת המטופלים את תפקוד הריח

20.03.2024, 12:34
פגיעה בחוש הטעם והריח צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

אימון חוש הריח נחשב כהתערבות יעילה לרוב הגורמים לאובדן ריח ומומלץ כטיפול ארוך טווח. עם זאת, דבקות הטיפול ב-OT נותרה לא ברורה. לאחרונה, פורסמו בכתב העת Rhinology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו לזהות את השכיחות והסיבתיות לחוסר דבקות ב-OT.

במחקר הוכללו 53 מטופלים שאובחנו בעבר עם הפרעת ריח (OD), שהומלץ לבצע OT. המטופלים עברו בדיקת ריח באמצעות Sniffin' Sticks לסף, אבחנה וזיהוי (TDI) וסולם דירוג מספרי סובייקטיבי (NRS) בביקור ההתחלתי ובביקור המעקב. בנוסף, המטופלים ענו על שאלון דבקות בטיפול עם שישה פריטים. מדדי התוצא העיקריים היו שיפורים רלוונטיים מבחינה קלינית לפי ציוני TDIי(≥5.5) ו-NRSי(≥1). מתוך 53 חולים, 45 ביצעו OT. בקרב מטופלים שביצעו OT, 31% הפסיקו את השימוש ב-OT עקב שיפור הנתפס בעצמם, בעוד 51% הפסיקו את השימוש עקב חוסר שיפור בתחושת הריח. בחולים אלו, משך השימוש הממוצע ב-OT היה חמישה חודשים. לאחר פיקוח על משך ההתחלה של OD, ציון TDI התחלתי ואובדן ריח, הפסקת OT עקב חוסר שיפור שנתפס ע"י המטופלים נותרה קשורה באופן משמעותי לתוצאות גרועות יותר של TDI ו-NRS במעקב.

החוקרים הסיקו כי שיפור הריח מוביל לירידה באימון עקב שביעות רצון, בעוד שחוסר שיפור מוביל לאי דבקות על סמך תוצאה סובייקטיבית מאכזבת. יש להמליץ לחולים לבצע OT באופן עקבי.

מקור:

Haas M, Raninger J, Kaiser J, Mueller CA, Liu DT. Treatment adherence to olfactory training: a real-world observational study. Rhinology. 2024 Feb 1;62(1):35-45. doi: 10.4193/Rhin23.207. PMID: 37838940.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חוש הריח,  אובדן חוש הריח,  התמדה בטיפול
תגובות