חדשות

בטכניון פותחה שיטה חדשנית לניבוי פוטנציאל פוריות הזרע

בשיטת איחוי בין תאי ובאמצעות בדיקה פשוטה ניתן לנבא את פוטנציאל הפריון של דגימת זרע | הפיתוח, שנרשם כפטנט, עשוי לשפר את חייהם של זוגות הסובלים מבעיות פריון

מימין לשמאל: פרופ' בנימין פודבילביץ, קלרי ולנסי וד"ר ניקולס ברוקמן. צילום: רמי שלוש, דוברות הטכניון

שיטה חדשנית שפותחה בטכניון תסייע בניבוי פוטנציאל הפוריות של תאי זרע ובטיפולי הפריה לזוגות הסובלים מבעיות פריון. את המחקר, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת eLife, ערכו ד"ר ניקולס ברוקמן, פרופ' בנימין פודבילביץ וקלרי ולנסי מהפקולטה לביולוגיה.

כדי שהפריה (Fertilization) תתרחש נדרשים הזרע והביצית להיצמד זה לזה ולהתאחות לכדי תא אחד בעל גרעין אחד. ברקמות הגוף תאים אינם נוטים להתאחות, שהרי אחרת היו תאי הגוף מתמעטים בהדרגה לכדי תא ענק אחד. לכן, כדי שיתקיים איחוי נדרשים גורמים מסייעים, בייחוד באיחוי שבין זרע וביצית שעליו להתרחש במקום ובזמן הנכונים.

שניים מהגורמים האלה הם החלבון IZUMO1, הנמצא על פני הזרע, והחלבון Juno הנמצא על הביצית. שני חלבונים אלה מסייעים ב"נעילה" המשותפת של שני תאי המין לקראת איחויים לכדי תא אחד. במחקר קודם שהתפרסם בשלהי 2022 הראו ד"ר ברוקמן ופרופ' פודבילביץ כי IZUMO1, נוסף על תפקידו בהצמדה של הזרע והביצית, מתפקד כחלבון איחוי ללא נוכחות של מקבילתו הנקבית Juno.

במחקר הנוכחי הם מראים כי באמצעות בדיקה פשוטה אפשר לנבא את פוטנציאל הפריון של דגימת זרע. השיטה נקראת SPICERי(Sperm-induced cell-cell fusion requiring Juno), שפירושה איחוי בין-תאי מושרה בידי זרע הדורש נוכחות Juno. באמצעות יחידת המסחור של הטכניון, הם רשמו פטנט על בדיקה זו, העשויה להערכתם לחולל מהפכה בבדיקות פוריות גברית ובפיתוח אמצעי מניעה חדשים.

משמאל: ביטוי של JUNO מתאי ביצית בתרבית תאים. כאשר מוסיפים לתרבית דגימת זרע, בעל פוטנציאל הפריה, הזרע מביא לאיחוי בין התאים לבין עצמם (התהליך המתואר בחץ השחור העליון, המסומן SPICER; האיחוי מודגם במעגל הימני העליון). כאשר הזרע אינו תקין, האיחוי אינו מתרחש (התהליך המתואר בחץ השחור התחתון; כישלון האיחוי מודגם במעגל הימני התחתון). מקור: הטכניון

החוקרים מצטטים מנתונים של ארגון הבריאות העולמי, לפיהם כ-15% מאוכלוסיית העולם מושפעת מבעיות של אי פוריות. כדי להעריך את רמת הפוריות של הגבר נעשות כיום בדיקות זרע שבהן נבדקים ריכוז, ניידות, מורפולוגיה וחיות. על פי בדיקות אלו ממליץ הצוות הרפואי להורים העתידיים על הטיפול הרצוי להם. עם זאת, בדיקות אלו סובלות ממגבלות רבות, וזה הרקע לחשיבות הרבה של הפיתוח החדש של חוקרי הטכניון.

המחקר נתמך על ידי הקרן הלאומית למדע והנציבות האירופית למחקר (תכנית Horizon 2020, מלגת מרי קירי).

נושאים קשורים:  פוריות,  בדיקת זרע,  חדשות,  מחקרים,  הטכניון
תגובות