חדשות

"יש לעשות הכל כדי להחזיר את הפסיכיאטרים לשירות הציבורי"

ד"ר מרינה קופצ'יק, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה הנכנסת, מתארת את המחסור הקשה בפסיכיאטרים ואת שיאי ההמתנה לתורים ומציגה את דרישות האיגוד לתנאי העבודה והשכר החדשים

ד"ר מרינה קופצ'יק, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה. "בתוך כחמש שנים המחסור בפסיכיאטרים יכפיל את עצמו ויעמוד על 800 רופאים"

"יש מחסור של כ-400 פסיכיאטרים בשירות הציבורי ובתוך כחמש שנים המחסור יכפיל את עצמו ויעמוד על 800 פסיכיאטרים. התוצאה היא המתנה של חצי שנה לפגישה עם פסיכיאטר למבוגרים ותשעה חודשים עד שנה לפגישה עם פסיכיאטר לילדים ונוער". כך אומרת ד"ר מרינה קופצ'יק, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה הנכנסת וסגנית יו"ר ארגון רופאי המדינה.

לפני כשבועיים החלו דיונים של תת ועדה שכוללת את נציגי הרופאים ונציגים מטעם משרדי האוצר והבריאות בנוגע לשכר ולתנאי עבודה במקצועות הפסיכיאטריה, השיקום והרפואה המשפטית. לדברי ד"ר קופצ'יק הרופאים דורשים להכיר במקצוע הפסיכיאטריה כמקצוע במצוקה אקוטית ולעשות כל שנדרש על מנת להחזיר רופאים משהשירות הפרטי לשירות הציבורי.

"היום פסיכיאטרים שמסיימים התמתחות עוברים ישירות למגזר הפרטי", מסבירה ד"ר קופצ'יק ומוסיפה: "ההסכם עם הרופאים הפסיכיאטרים נגמר בשנת 2018 ולמעשה משנת 2019 אנחנו ללא הסכם. המו"מ הוא גם על ארבע השנים הללו".

איגוד הפסיכיאטריה מבקש כי בהסכם השכר החדש ייעשה תיקון רוחבי לכל הפסיכיאטרים, כולל במרכזים לבריאות הנפש, בבתי החולים של המדינה ושל קופת החולים ובקהילה. "אנו דורשים בנוסף להכרה כמקצוע במצוקה אקוטית, לאפשר מסלול לקידום מומחים, להכיר בשחיקה במקצוע ולקצר את שעות העבודה בהתאם לגיל", אומרת ד"ר קופצ'יק. "כן דורשים תוספת ימי חופשה ולצמצם את מספר החולים שמתמחה אחראי עליהם בתורנות. כעת, בכל תורנות של רופא מתמחה יש בין 200-300 חולים".

דרישה נוספת היא להוסיף תורנויות וכוננויות, כך שעל כל תורן אחד וכונן אחד יהיו 100 חולים. "בנוסף, אנו דורשים תוספת תקנים. ישנם מרכזים לפסיכיאטריית ילדים ונוער שבהם אפשר לקבל רופאים אך אין תקנים", מציינת קופצ'יק.

המחסור ברופאים פסיכיאטרים התחיל, לדברי ד"ר קופצ'יק, בתקופת הקורונה. "היתה עלייה מאוד מסיבית בפניות לעזרה נפשית, הן של מבוגרים והן של ילדים, והעלייה בביקוש נמשכה גם לאחר מכן. פסיכיאטרים רבים עברו מהשירות הציבורי לקופות או למסלול פרטי. למיטב ידיעתי, אפילו בקופת חולים כללית יש מצוקה כתוצאה ממחסור בפסיכיאטרים. אין חודש שבו לא עוזב פסיכיאטר את השירות הציבורי ועובר לקופות או לשירות הפרטי". להערכתה, כ-30% מהפסיכיאטרים בישראל הם מעל גיל 60 ועומדים בפני גיל פרישה.

בניסיון לכמת את הצרכים אומרת ד"ר קופצ'יק כי בעקבות השבעה באוקטובר עלה מאוד הצורך בעזרה נפשית וכבר כמה חודשים נעשים נסיונות להעריך את הצרכים. "יש הערכה שמדובר בעד 200,000 מטופלים חדשים שיזדקקו לעזרה נפשית. אנו לא יודעים את המספרים, כי מיד לאחר המתקפה נתנו עזרה ראשונית במשך כחודשיים, כשכל אחד מהמרכזים לבריאות הנפש לקח תחת חסותו אזור אחר של מפונים. לאחר מכן הנזקקים לתמיכה עברו לטיפול הקופות.

"נכון להיום אנו מנסים לתת קדימות ותור מהיר לכל מי שנפגע בשבעה באוקטובר ופונה למרפאות הציבוריות, אבל זה רק להתערבות ראשונית. הצורך לתחזק את הטיפול כך שיהיה רצף הוא בלתי אפשרי עם המחסור בכוח האדם. אם אני משחררת מטופל מהמחלקה, הוא יצטרך לחכות חצי שנה לפגישה עם פסיכיאטר וכשמדובר בילד, זה תשעה חודשים עד שנה. יש מחסור בפסיכיאטרים, בפסיכולוגים ובעובדות סוציאליות".

נושאים קשורים:  ד"ר מרינה קופצ'יק,  מחסור ברופאים,  פסיכיאטריה,  הסכם שכר,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.02.2024, 20:30

שיתחילו להכשיר פסיכולוגים קלינים ב 5 תרופות עקריות ויסלקו מהעומס 80% מהפסיכיאטריה הרכה.

לרשום תרופות? וזה הכל? זה פתרון פלא המציל את מצוקת המטופלים? היום יש לנו מלא רופאים (בעיקר רופאי משפחה) המחלקים תרופות הרגעה ונגד דיכאון ביד חופשית בלי להתחשב פעמים. מה שחוסר לנו זה פסיכיאטרים ופסיכולוגים. יש להגדיל את מספרם בבתי חולים וגם במערך אמבולטורי. כמן כן, יש להוסיף עו"ס עם הכשרה בפסיכותרפיה וגם קרימינולוגים קליניים בבתי חולים. לציין פה, שחולי פוסט-טראומה שהם צריכים לא תרופות שיעילותן מוגבלת בטיפול PTSD אלא התערבות פסיכולוגית ממוקדת טראומה

אנונימי/ת
12.02.2024, 21:48

יש לאמץ את המודל בארה״ב ה אפשר לפסיכולוגים קלינית לרשום תרופות קו ראשון (לאחר הכשרה מתאימה) - יחסוך הרבה שעות מיותרות לפסיכיאטרים…

אנונימי/ת
16.02.2024, 15:18

הפסיכולוגים גם יבצעו בדיקות אקג ודם לבירור ומעקב או שסתם יחלקו תרופות ונקווה לטוב? לא הכל כדאי להעתיק מארה״ב

אנונימי/ת
21.02.2024, 11:57

כפסיכיאטר אני יכול להגיד שפסיכיאטריה זה חרטה של מקצוע.
לא אמור להיות ברפואה בכלל. אפשר מסלול באיזו מכללה של שנתיים שלוש (מקסימום) עם קורס של פרמקולוגיה וזהו מזל טוב אתה פסיכיאטר.

חבל שאת דברי הבלע שלך את/ה מפרסם/מת באנונימיות. צא/י והזדהה/י.