ישראל במלחמה

משרד הבריאות עדכן את פרוטוקול הטיפול בחטופים השבים לישראל

על רקע העיסקה המתגבשת להחזרת החטופים משבי החמאס, הפרוטוקול המעודכן מחדד ומדייק הנחיות ועקרונות לטיפול רפואי. בין השאר הורחב פאנל בדיקות המחלות הזיהומיות

עצרת לשחרור החטופים בעזה, תל אביב, 3 בפברואר 2024. צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90

על רקע העיסקה המתגבשת להחזרת החטופים משבי החמאס, משרד הבריאות הודיע בסוף השבוע (ה') על עדכון את הפרוטוקול למתן מענה רפואי ראשוני לטיפול בשבים והשבות משבי החמאס בעזה, זאת לאחר חזרתם של החטופים במסגרת הפעימות בחודש נובמבר וכחלק מהסקת המסקנות בנוגע למעטפת ולטיפול אותם קיבלו.

כזכור, בחודש נובמבר פרסם משרד הבריאות, הנחיות רפואיות מפורטות לטיפול בחטופים וזאת כחודש לאחר שחרורן של החטופות יוכבד ליפשיץ ונורית קופר. בתום קליטת השבים והשבות בסבבי העיסקה הקודמת, משרד הבריאות קיים דיונים להפקת לקחים ולדיוק תהליכי הטיפול עם הגורמים המקצועיים שליוו את השבים והשבות, ובכלל זה הצוותים בבתי החולים, נציגי משרד הבריאות בבתי החולים, צוותי מענה לפגיעה מינית חריפה, נציגי צוותים בקהילה, נציגי צבא ומשטרה.

הפרוטוקול המעודכן כולל דיוק הנחיות ועקרונות לטיפול תוך התמקדות בהיבטים הרפואיים ובין השאר כחלק מהטיפול הרפואי הורחב פאנל בדיקות המחלות הזיהומיות.

ההנחיות כוללות המלצה לאפשר רצף של לפחות ארבעה ימי אשפוז במתחם הייעודי בהסכמת השבים והשבות, על מנת לאפשר כל טיפול רפואי ונפשי וכן צרכים אחרים שיזדקקו להם. בנוסף, קיימת התייחסות בפרוטוקול גם למעבר הטיפול בין בית החולים ולביסוס מענה מותאם בקהילה לאורך זמן.

בין השאר, בנוגע לפרטיותם של השבים והשבות, מצוין כי יש להקפיד הקפדה יתרה על שמירת הפרטיות והסודיות הרפואית בכל הנוגע להעברת מידע, כולל התנהלות מול התקשורת, ובנוסף יצירת רשימת מורשי כניסה קבועה לגורמי המקצוע והביטחון הרלוונטיים.

בנוגע למעטפת הטיפולית, יש לייצר מעטפת קבועה של גורמי מקצוע שילוו את בני המשפחות ולאחר מכן גם את השבים והשבות. לכל אחד מהשבים והשבות תוצמד אחות קשר מטעם קופת החולים אליה הם משויכים, שתרכז את המשאבים הנדרשים עבורו, כולל הסדרת המעבר לטיפול בקהילה בסיום האשפוז. בנוסף, לכל אחד מהשבים והשבות יוצמד עו"ס מטעם בית החולים שילווה אותם באופן אישי, כולל קשר עם הגורמים המשיקים כמו משרד הרווחה והביטוח הלאומי. כמו כן, את השבים והשבות, וכן את הצוות הרפואי, ילווה פסיכיאטר.

בנוגע לתחום הפגיעות המיניות, פשעי מלחמה ועינויים בתקופת השבי, הונחו בתי החולים לקיים מפגש ריענון של הצוותים הרפואיים בנוגע לטיפול בפגיעה אקוטית ובהשלכותיה, כאשר הצוותים מונחים לבצע זאת תוך מתן הסכמה ובחירה של השבים והשבות.

במשרד הבריאות מסרו כי "אירוע החזרה מהשבי הוא אירוע מורכב בעל היבטים רפואיים, נפשיים וסוציאליים הדורשים מתן מענה מיידי בבתי החולים, ולאחר מכן מענה מותאם אישית בקהילה. משרד הבריאות ובתי החולים ערוכים לקבלת החטופים והחטופות הנמצאים בשבי חמאס ויעניקו טיפול רפואי ונפשי מתאים לכל אחד ואחת, ככל שתהיה עיסקה להשבתם ובכל עת שיגיעו חזרה לארץ".

נושאים קשורים:  חטופים,  משרד הבריאות,  שבי החמאס,  טיפול רפואי,  חדשות,  ישראל במלחמה
תגובות