חדשות

ארגוני בריאות לסמוטריץ': "אי העלאת המס על סיגריות אלקטרוניות מפקירה את הנוער"

כ-15 ארגוני בריאות ואיגודי רופאים קוראים לשר האוצר שלא להחריג את הסיגריות האלקטרוניות מתכנית המס על מוצרי עישון | מתריעים על ההשלכות החמורות על בריאות הציבור בכלל וילדים ונוער בפרט

עישון סיגריה אלקטרונית בקרב בני נוער. אילוסטרציה

ארגוני בריאות קראו הבוקר (א') לשר האוצר בצלאל סמוטריץ', שלא להחריג את הסיגריות האלקטרוניות מתכנית המס על מוצרי עישון ומתריעים בפניו על ההשלכות החמורות של מעשה זה על בריאות הציבור בכלל וילדים ונוער בפרט. "ברחבי העולם משתוללת מגפת עישון בקרב בני נוער, ובישראל היא כבר הביאה למותו הטראגי של מידן קלר ז"ל, נער בן 16 שאושפז לאחר שריאותיו קרסו כתוצאה מעישון סיגריה אלקטרונית", מציינים הכותבים.

פניית ארגוני המאבק בעישון ואיגודי הרופאים של ההסתדרות הרפואית נעשית בעקבות תכנית מס חדשה על מוצרי עישון, שפרסם לאחרונה משרד האוצר להערות הציבור בעקבות הקיצוץ בתקציב המדינה בשל עלויות מלחמת חרבות ברזל.

"אנו פונים אליך בדחיפות לאור המצב שנוצר בעקבות בקשתך להסרת סעיפי המיסוי של הסיגריות האלקטרוניות מהמהלך המתוכנן להעלאת המס על כלל מוצרי הטבק, במסגרת התיקון לתקציב 2024, וזאת, על מנת להתריע על ההשלכות החמורות של מעשה זה על בריאות הציבור בכלל והילדים ובני הנוער בפרט", נכתב בפנייתם של כ-15 ארגוני בריאות ואיגודי רופאים. "הימנעותך מהעלאת המס על הסיגריות האלקטרוניות מפקירה את בני הנוער", ציינו הכותבים בפני שר האוצר ודרשו להעלות את המס על הסיגריות האלקטרוניות כך שיעמוד בגובה דומה למס העדכני המוטל על טבק לגלגול ועל סיגריות רגילות.

הכותבים מסבירים כי אי החרגת הסיגריות האלקטרוניות מתכנית המס החדשה תהפוך אותן למוצר עישון זול ממוצרים אחרים, ובכך תחמיר משמעותית את מגיפת העישון בקרב ילדים ונוער, תוך פגיעה קשה בבריאותם.

כהוכחה לטענתם הם כותבים "ראינו בישראל בשנת 2013, בעקבות הפער שנוצר עקב העלאת המס על סיגריות, ובהתאמה העלאה חלקית של המס על טבק לגלגול, שהפכה את הטבק לגלגול למוצר זול והעלתה את שיעורי העישון של מוצר זה בקרב כלל האוכלוסיה ובעיקר בני 15-35 הרגישים יותר למחיר בעשרות מונים. פער זה נסגר רק חמש שנים מאוחר יותר, ב-2019, בעקבות השוואת המס על הטבק לגלגול למס על הסיגריות. מחקר שנערך לא מזמן הראה כי בעקבות השוואת המס, ההכנסות למדינה ממיסוי לא פחתו, ובמקביל נצפתה ירידה של 15.56% בקרב המעשנים".

הארגונים הפונים הם האגודה למלחמה בסרטן, המיזם למיגור העישון, החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון, איגוד רופאי בריאות הציבור, האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, פורום בריאות הציבור, איגוד רופאי הריאות, החוג לרפואת אורחות חיים באיגוד רופאי המשפחה, עמותת מדעת, בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב, רשת ערים בריאות, המועצה הישראלית למניעת עישון, האיגוד הישראלי למקדמי ומחנכי בריאות והחוג לסיעוד במכללה האקדמית עמק יזרעאל.

הכותבים מציינים כי "סקר שערך משרד הבריאות הראה כי יותר מ-25% מבני הנוער התנסו בסיגריה אלקטרונית, כשלאחוז ניכר מתוכם מדובר בהתנסות הראשונה במוצר עישון כלשהו. בקרב בני נוער ניכרת עלייה בשיעור ההתנסות בסיגריה אלקטרונית מ-23.1% בשנת 2020 ל-32.5% בשנת 2022. בנוסף, גיל ההתנסות בסיגריות אלקטרוניות ירד ב-2023 ל- 10 ו-11 וזינוק של למעלה מפי שניים נרשם גם בשיעור העישון היומי בקרב בני 15-17: מ-4.7% ב-2019 ל-9.8% ב-2022".

מיסוי מוצרי עישון הוכח ככלי היעיל ביותר לצמצום מספר המעשנים, ומתוך חובה עמוקה לשמירה על בריאות דור העתיד, אסור להחריג סיגריות אלקטרוניות ממהלך של העלאת מיסוי על כלל מוצרי העישון", מציינים הכותבים בפנייתם שנשלחה גם אל שר הבריאות אוריאל בוסו; יו"ר הוועדה המיוחדת למאבק בסמים ואלכוהול, בועז ביסמוט; יו"ר הוועדה לזכויות הילד, אלי דלל; יו"ר ועדת הבריאות, יונתן משריקי וחבר ועדת הבריאות והוועדה לזכויות הילד, אושר שקלים.

הארגונים דורשים לתקן בהתאמה את הצווים ביחס למס על הסיגריות האלקטרוניות, ובכך להבטיח את בריאותם של כלל הציבור בישראל, ובדגש על בריאות הילדים והנוער.

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  מסים,  שר האוצר בצלאל סמוטריץ',  מאבק בעישון,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
29.01.2024, 19:07

צריך לחוקק חוק שמי שנולד מתאריך מסוים לפני החוק מעשן או עישן וימצא חולה במחלה הקשורה לעישון יאלץ לשאת בעלות הטיפול , קרי לא יכלל בביטוח הבריאות הממלכתי לפדעוצ אלו