מחקרים

תאי T בקרומים העובריים מעורבים בלידה מוקדמת ספונטנית

קרומיהם העובריים של ילודים אשר נולדו בלידה מוקדמת ספונטנית הראו שיעור גבוה יותר ושפעול רב יותר של תאי CD8+ T. סילוקם של תאים אלו במודל עכבר האריך את משך תקופת ההריון

עובר (הדמיה: אילוסטרציה)
עובר (הדמיה: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Journal of Pathology', החוקרים בדקו את התפקיד הפתולוגי של תאי T בלידות מוקדמות. כרקע לכך מציינים החוקרים כי לידה מוקדמת (Preterm labor/birth) היא הגורם המוביל לתמותה ותחלואה סב-לידתית ברחבי העולם. מחקרים קודמים שנערכו בנושא הראו כי לתאי T תפקיד חיוני בכל הנוגע לשמירה על סבילות חיסונית אימהית-עוברית במהלך השליש הראשון של ההריון. עם זאת, עדיין לא ברור מהם הפנוטיפים והתפקידים שלהם במהלך לידה.

במסגרת מחקרם הנוכחי גייסו החוקרים שלוש עוקבות של נשים בתהליך לידה, וערכו T-cell immunophenotyping של השליה, הקרומים (ממברנות) העובריים, הדם הטבורי, ושל הדם הפריפרי של האם.

מנתוני החוקרים עולה כי קיימת העשרה דיפרנציאלית של תאי T במהלך השליש השלישי של הריון אנושי, וכי תאי ה-CD4+ T נצפו יותר בדם הטבורי, ותאי CD8+ T הפכו לשכיחים יותר באופן יחסי בקרום העובר. כמו כן, נמצא כי תאי CD4+ ו-CD8+ T שמקורם בקרומים עובריים נשלטו על ידי effector memory T cells והראו ביטוי נרחב של סמני שפעול (אקטיבציה), אך ירידה בביטוי של homing receptor. זאת ועוד, ובהשוואה ללידות במועד, תאי ה-CD8+ T בקרומים העובריים, במיוחד אלו מתת-קבוצת ה-central memory, עלו באופן מובהק בתדירותם וכן הראו שפעול רב יותר במקרים של לידה מוקדמת ספונטנית.

בנוסף לכך, באמצעות שימוש במודל עכבר אלוגני הדגימו החוקרים כי ניתן לצמצם מצב של לידה מוקדמת בעקבות שפעול תאי T וזאת באמצעות דלדולם של תאי CD8+ T, אך לא של in vivo ,CD4+ T.

לסיכום, ממצאי החוקרים מדגימים כי תאי ה-CD8+ T בקרומים העובריים מציגים פנוטיפ ייחודי, וכי שפעולם מעורב בפתופיזיולוגיה של לידה מוקדמת ספונטנית. החוקרים מספקים תובנות חדשות בכל הנוגע למנגנונים החיסוניים של לידה מוקדמת, וכן מסמנים מטרות אפשריות למניעת מצב זה.

מקור:

Jiang, Y., Lai, X., Liu, Y., Yang, C., Liu, Z., Liu, X., Yu, T., Chen, C., Khanniche, A., Fan, J., Lin, Y. and Zeng, W. (2024), CD8+ T cells in fetal membranes display a unique phenotype, and their activation is involved in the pathophysiology of spontaneous preterm birth. J. Pathol., 262: 240-253. https://doi.org/10.1002/path.6229

נושאים קשורים:  מחקרים,  לידה מוקדמת,  תאי T,  פתופיזיולוגיה
תגובות