ישראל במלחמה

הסברה דחופה: המשמרת השנייה של ד"ר יוסף רודריג

מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי מאיר ממשיך את יומו העמוס בכל ערב למשימה נוספת בחודשים האחרונים: הסברה פרו-ישראלית בשפה הטורקית

ד"ר יוסף רודריג, מנהל המלר"ד במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא. "האינפורמציה שהתושבים בטורקיה מקבלים מעוותת לחלוטין"

ד"ר יוסף רודריג, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, ממשיך את יומו העמוס בכל ערב למשימה נוספת שלו בחודשיים האחרונים - הסברה.

ד"ר רודריג, יליד טורקיה שבה מתגוררים עדיין חלק ממשפחות וחבריו הטובים, עלה ארצה לפני 35 שנה עם סיום לימודי הרפואה בוינה, אוסטריה. כציוני, היה ברור לו שהוא יחיה בישראל, אף שלא פעם חש געגועים לארץ הולדתו. בחודשיים האחרונים הוא הבין ש"משהו נשבר לתמיד" וההבנה הזו הובילה אותו לעשות מעשה יחד עם חברים אחרים יוצאי טורקיה.

"שמרתי על קשר הדוק לאורך השנים עם רבים מחבריי ובני משפחתי בטורקיה. אני חלק מקבוצה ברשת חברתית של יהודים יוצאי טורקיה שעם פרוץ המלחמה פתחה ביוזמה להסברה. התחלנו להעלות בקבוצה חומרי הסברה רבים, חברים בקבוצה מתרגמים את החומרים לטורקית וביחד אנו מנסים להפיץ אותם ככל שניתן".

כצפוי, התקשורת הטורקית מציגה את המציאות באזורנו מזווית נוחה לה. ד"ר רודריג מסביר כי האינפורמציה שהתושבים בטורקיה מקבלים מעוותת לחלוטין. "בימים האחרונים אני מוצא את עצמי שולח לעשרות קבוצות של מכרים, ביניהם כתבים, מוסלמים, יהודים וחברים שלמדו איתי בבית הספר, את תמונות החטופים שחזרו מהשבי. אנשים בטורקיה לא מאמינים כי אלה הם למעשה האסירים בהחלפת השבויים שהם שמעו עליה בחדשות שם. הם לא מאמינים שאלה תינוקות, ילדים, אמהות ובני נוער צעירים. מה שהם שומעים בטורקיה הוא רק שאנו בישראל מבצעים רצח עם בעזה. השבעה באוקטובר נשכח מהר מאוד והאדם הממוצע שם אינו מתמצא בסכסוך ואינו מבין את התמונה האמיתית".

"עולה על מדי ב' למשמרת שנייה"

"בשלושת החודשים האחרונים אני מוצא את עצמי חוזר מהעבודה ועולה על מדי ב' למשמרת השנייה שלי", מספר ד"ר רודריג. "אני עובר על מאמרי דעה שאותם מפיצים עיתונאים טורקים ופונה אליהם אישית עם רפרנס והוכחות חד משמעיות כדי שיבינו. יש כאלה שאני יודע מראש שהם כל כך קיצוניים אך מול חלקם אני מנסה, למרות שאני יודע שזה חסר סיכוי.

"מצד שני, יש כאלה שמקבלים את הדברים והמומים כשהם מגלים את האמת. במקרים נדירים אני אפילו מצליח לראות במאמרי המשך של עיתונאים ציטוטים מ'גורמים זרים' שמציגים את מה ששלחתי להם. אלו אמנם הצלחות קטנות אבל חשובות במציאות הקשה בה אנו חיים", הוא מסכם.

נושאים קשורים:  ד"ר יוסף רודריג,  בית החולים מאיר,  הסברה,  טוריקה,  ישראל במלחמה,  חדשות,  שבעה באוקטובר
תגובות