ישראל במלחמה

תרומות של ציוד רפואי נתקעו במכס באין מי שישלם לשיחרורן

משרד הבריאות מסכים לפנים משורת הדין לשלם את המיסים לתרומות שערכן מיליוני שקלים ושנועדו למספר רב של בתי חולים

ציוד רפואי בנתב"ג. צילום ארכיון: שלומי אמסלם/ לע"מ

תרומות של מליוני שקלים שמיועדות לבתי החולים תקועות במכס כי לא הוסכם מי יממן את המס לשחרורן, על כך מדווחת מיטל יסעור בית-אור בישראל היום.

על פי הדיווח מדובר בתרומות בסכום של 5.3 מיליון שקל שמיועדות למספר רב של בתי החולים, שהמס לשיחרורן עומד על 901 אלף שקלים. חמש התרומות, שערכן הוא רבע מיליון שקל ועד 1.7 מיליון שקל, כוללות מכשירי רנטגן, מוניטורים, מערכות אולטרה סאונד, מיטות לבתי חולים, ומכשירי וידאו לרינגוסקופ המסייעים בפעולות החייאה בשדה הקרב.

עד לשיחרורן התרומות נמצאות תחת ארגון הג'ויינט. על פי הדיווח, משרדי האוצר והבריאות לא התגייסו להרים את הכפפה בתשלום שישחרר את הציוד הרפואי, אך בהערכת מצב במשרד הבריאות צויין כי "ייבחן מה ניתן לעשות כדי לפטור את התשלום".

ציוד מיוחד לכוויות בשווי כ-460 אלף שקל כבר שוחרר מהמכס ופרופ' יוסי חייק, מנהל יחידת הכוויות בשיבא אמר כי "מדובר פה על תרומה לשעת חירום, ולכן אני חושב שמשרד הבריאות או האוצר היה צריך לפטור אותן ממס. הטיפול שניתן בזכות הציוד שנתרם מציל חיים. התרומות שביקשנו הן הכרח. ואם נותרת סיטואציה שבה התורם צריך לשלם עוד 76 אלף שקל כדי לשחרר את התרומה מהמכס, ברור שבפעם הבאה לא יתרמו לנו. אני עצמי אתבייש לבקש עוד תרומה. זה בזיון".

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות הצטייד מראש במלאי מתאים ובהיקף מספק, כך שכל הצרכים ימומשו על ידי המשרד מתקציב המדינה, ללא צורך בגיוס תרומות. על אף שהפטור ממע"מ נמצא באחריות משרד האוצר, ומערכת הבריאות תמיד נזקקת למשאבים נוספים, משרד הבריאות יממן, מלפנים משורת הדין, מיסים של תרומות וציוד רפואי בהן היה מעורב".

נושאים קשורים:  ציוד רפואי,  תרומות,  מכס
תגובות
29.12.2023, 10:56

אוי אוי אוי
החלמאות.
הרי המס הוא ל…. מדינה.
על תרומה שניתנה בחינם ל… מדינה.
לאזרח בסוף לא נותר כלום. אלא לשלם מכיסו. להתנדב ולעזור.

אנונימי/ת
29.12.2023, 18:22

"משרד הבריאות הצטייד מראש במלאי מתאים ובהיקף מספק". מזכיר לי שמדיווחי משרד הבריאות ניתן ללמוד שהכול אצלו היה בסדר. ניתוב הפצועים ב7.10 היה מעולה, הקמת מרפאות לפליטים מהעוטף ובהמשך מהצפון התבצעה בהצלחה ובהנהגת המשרד, מערך בריאות הנפש מתפקד ואפילו יש עודף מטפלים. או אולי משרד הבריאות מתכוון לנורבגיה או שבדיה בעוד אנחנו חיים במזרח התיכון

30.12.2023, 15:20

מחמם את הלב שדואגים לנו, אבל למיטב ידיעתי ממקור ראשון, הגיעו לישראל גם תרומות של ציוד רפואי שלא עבר בקרת איכות או ציוד מתכלה סמוך למועד פגות התוקף. ישראל היא לא מדינת עולם שלישי ואנחנו לא בסיטואציה של רעידת אדמה ולכן בתי החולים דחו חלק מהתרומות הנדיבות האלה. החלמאות של דרישות המכס היא סיפור אחר.