ישראל במלחמה

העמותה שדואגת לתרופות ולציוד רפואי לחיילים ולמפונים

ממשככי כאבים ועד חוסמי עורקים - ציוד רפואי ותרופות בשווי מעל מיליון שקל הועברו מאז אירועי 7 באוקטובר על ידי עמותת "חברים לרפואה" לפצועים, לתושבי הדרום ולמפונים

המרכז הלוגיסטי של עמותת חברים לרפואה. משלוחים לחזית וליישובי הצפון והדרום. צילום: באדיבות העמותה

ציוד רפואי ותרופות בשווי של יותר ממיליון שקל הועברו מאז אירועי שבעה באוקטובר על ידי עמותת חברים לרפואה לפצועים, לתושבי הדרום ולמפונים במלונות.

עמותת חברים לרפואה פתחה זמן קצר לאחר אירועי שבעה באוקטובר מרכז לוגיסטי ענק במרכז הארץ, דרכו היא מרכזת את פעילותה באיתור, איסוף, מיון, ושינוע סיוע חירום, ציוד רפואי, ציוד מסייע ותרופות. המשלוחים, על פי בקשות ישירות שמגיעות מהשטח, נועדו למפונים, לפצועים, לכוחות הביטחון ולכיתות הכוננות.

עד כה העבירה העמותה למפוני הדרום ולכוחות הביטחון ציוד ותרופות בשווי של יותר ממיליון שקל, בכלל זה כחמישה טון ציוד חירום רפואי, יותר מ-250,000 פריטי סיוע שונים לכיתות הכוננות ולחיילים בעזה ובגבולות, למעלה מ-15,000 משלוחי תרופות לפצועים ולתושבי הדרום הנצורים בביתם והמפונים במלונות.

בימים אלה נערך הארגון להמשך הלחימה ומבצע רכש מתרומות על מנת לספק מענה לבקשות מיידיות לציוד חירום רפואי ותרופות בהיקף של כשלושה מיליוני שקל.

"חברים לרפואה" מסייעת בימים שבשגרה לחולים באמצעות העברת תרופות ממי שקיבלו אותן ואינם זקוקים להן יותר לחולים הזקוקים להן אך מתקשים בהשגתן. מדובר בדרך כלל בתרופות יקרות, תרופות שמחוץ לסל הבריאות או תרופות למחלות כרוניות הניתנות למטופל באופן רציף ומתמשך.

בסיכום ביניים של עבודת העמותה מאז השבעה באוקטובר מספר ברוך ליברמן, מנכ"ל העמותה, כי יש הבדל בין דרישות לתרופות ולציוד רפואי המגיעות מהדרום לאלו המגיעות מהצפון: "יישובים בצפון מכינים את עצמם לתרחיש של חדירת פעילי חיזבאללה ליישובים, ומבקשים שמיכות מילוט, חוסמי עורקים, משולשי קיבוע, גזות, ציוד עזרה ראשונה וכיו"ב, בעוד שמפונים מיישובי הדרום מבקשים ציוד לטיפול בפציעות שלהם. אנחנו עובדים קשה לעמוד בדרישה ושולחים להם את הציוד הדרוש", הוא אומר.

ליברמן מציין כי הבקשות מגוונות וכדוגמה מספר כי "בשבוע שעבר שלחנו תרופות להקלה על מיחושי בטן ליחידות הלוחמות בעזה בעקבות בקשה ספציפית. במקרה חריג נוסף שלחנו זריקה יקרה לבחור שמשרת בתוך עזה וסובל ממחלת קרוהן וסט מיוחד לחמצן ליחידה שירדה לעזה". הוא מוסיף כי "בשבועות האחרונים חובשים של שני גדודים ביקשו חוסמי עורקים, תחבושות, מד סטורציה, משולשי קיבוע, חוסמי ורידים, שמיכות מילוט, תחבושות לכוויות, גזות, בקבוקי אלכוהול ותרופות לשיכוך כאבים".

לאחרונה טיפלה העמותה גם בהזמנת ענק לציוד חירום של 68 יישובים מרחבי הבקעה – "העברנו להם עשרות משטחי ארגזים של ציוד עבור גדודים של יחידות מילואים במרחב".

במקביל, גם המפונים בכל הגזרות זקוקים לסיוע חירום בהיקפים רחבים: "מפוני קיבוץ בארי בים המלח קיבלו מהעמותה תרופות שגרה יומיות לטיפול בילדים ובמבוגרים, ומפונים ששוהים במלון סלינה בתל אביב קיבלו ציוד עזרה ראשונה, כמו עזרי קיבוע, פדים סטריליים, פלסטרים וציוד חבישה", הוא מסכם.

נושאים קשורים:  עמותת חברים לרפואה,  תרופות,  תרומות,  ציוד רפואי,  ישראל במלחמה,  חדשות
תגובות