ישראל במלחמה

ה-WHO: הפסקת אש היא הדרך היחידה להגן על בריאות תושבי עזה

בישיבת חירום מיוחדת שכינס ארגון הבריאות העולמי דווח על 459 התקפות ישראליות על מוסדות בריאות, קריסת מערכת הבריאות ברצועת עזה והתפשטות מחלות זיהומיות

עקורים פלסטינים ממחנה ג'בליה ומבית חנון במקלט ברפיח, דרום רצועת עזה. צילום: סטרינגר/ פלאש 90

"אני מבין היטב את הכעס, הצער והפחד של העם הישראלי בעקבות הפיגועים הנוראים לפני חודשיים", אמר מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר טדרוס אדהנום ג'ברייסוס בדברי הפתיחה לישיבת חירום מיוחדת של הוועד המנהל על מצב הבריאות בעזה שהתקיימה אתמול (א') בז'נבה.

"כפי שאמרתי שוב ושוב, אני מצר על ההתקפות הברבריות והבלתי מוצדקות של חמאס על ישראל ב-7 באוקטובר, שבהן נהרגו יותר מ-1,200 אנשים. אני מזועזע מהדיווחים על אלימות על בסיס מגדר במהלך הפיגועים ומההתעללות בחטופים. אני מרגיש הקלה ש-114 בני ערובה שוחררו כעת, ואני חוזר על הקריאה שלי לשחרר את בני הערובה הנותרים", אמר ג'ברייסוס.

מנכ"ל ה-WHO המשיך בדבריו ותיאר את מצבם של תושבי עזה: "על פי הדיווחים, יותר מ-17,000 הרוגים, כולל 7,000 ילדים - ואנחנו לא יודעים כמה קבורים מתחת להריסות בתיהם; דווח על יותר מ-46,000 פצועים; 1.9 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם, כמעט כל אוכלוסיית רצועת עזה".

הוא התרה ואמר בשל הצפיפות נוצרים תנאים אידיאליים להתפשטות מחלות, בשילוב עם היעדר מזון, מים, מחסה ותנאים תברואתיים. "בממוצע, יש מקלחת אחת לכל 700 איש, ושירותים - אחד לכל 150 איש ויש אותות מדאיגים של מחלות מתפשטות כולל שלשול דמי וצהבת ודיווחים על מספרים גבוהים של זיהומים בדרכי הנשימה. הסיכון צפוי להחמיר עם הידרדרות המצב ותנאי החורף המתקרבים".

ד"ר ג'ברייסוס המשיך ותיאר את קריסת מערכת הבריאות בעזה ואמר כי רק 14 מתוך 36 בתי החולים בעיר מתפקדים חלקית, שניים מצפון לוואדי עזה ו-12 בדרום. מתוך 3,500 מיטות יש רק 1,400 מיטות זמינות וכי כשני שלישים ממרכזי הבריאות הראשוניים אינם מתפקדים.

בשני בתי החולים הגדולים בדרום עזה ניתן שירות לתושבים פי שלושה מיכולת הקיבול כשהאספקה נגמרת ואלפי עקורים מתגודדים במקום. זאת, לצד הלידות שנמשכות, 2,000 חולי סרטן שזקוקים לטיפול ו-350,000 חולי סוכרת, מחלות לב ויתר לחץ דם.

לדבריו, לפחות 20,000 אזרחים זקוקים לטיפול פסיכיאטרי דחוף ורבים נוספים צפויים לסבול מהפרעות נפשיות קשות כתוצאה מהמשבר.

ד"ר ג'ברייסוס תיאר את עבודת צוותי הבריאות שנמצאים ישירות בקו האש ואמר כי "מאז השבעה באוקטובר היו יותר מ-449 התקפות שאומתו על ידי הארגון על שירותי בריאות בעזה ובגדה המערבית ו-60 התקפות על שירותי בריאות בישראל. "שירותי בריאות אינם צריכים להיות מטרה", אמר.

הוא הוסיף כי הוא מתאבל על עובדי האו"ם שנהרגו בעזה וכי הארגון נמצא בשטח כדי לתמוך בעובדי בריאות המותשים פיזית ונפשית ועושים כמיטב יכולתם בתנאים בלתי אפשריים. הוא שב וקרא להפסקת אש ש"היא הדרך היחידה להגן באמת ולקדם את בריאותם של תושבי עזה".

נושאים קשורים:  ארגון הבריאות העולמי,  רצועת עזה,  ישראל במלחמה,  חדשות,  מערכת בריאות,  התפשטות מחלות
תגובות
אנונימי/ת
11.12.2023, 16:31

והחזרת החטופים וכניעה ללא תנאי של חמאס היא הדרך הכי יעילה ומהירה להגיע להפסקת אש.
אז ש WHO יבהיר את זה למנהיגי חמאס

12.12.2023, 07:47

ואם הם לא יוחזרו ללא תנאי , אז נפקיר אותם?
אנחנו לא צריכים להגדיל הפסדים
1200 הרוגים ו240 חטופים זאת לא תמונת נצחון, ובשום תנאי לא יהיה פה נצחון.
אבל נותרה לנו משימה קדושה אחת , להציל את החטופים ולמען משימה זו צריך לתת הכל . מדינת ישראל הפקירה אותם ומדינת ישראל מחויבת לשמור על חייהם. אם צריך לעשות הפסקת אש - לעשות זאת , אם צריך להחזיר מחבלים "עם דם על הידיים" - להחזירם, ואם צריך לדחות את הריגת סינואר למועד אחר, לעשות זאת.
לא צריך לשבת ולהתקרבן על כך שהעולם אנטישמי או כל אמירה תפלה אחרת, אנחנו צריכים ליזום כל פעולה שתחזיר את החטופים ואם הWHO יכול לעזור ע"י הפסקת אש , לעשות זאת ונמחול על כבודנו.
זאת חובתנו.

אנונימי/ת
13.12.2023, 08:08

מסכימה עם כל מילה של יצחק פפו

אמרו משהו על זה שהמשך הלחימה זו הדרך היחידה להבטיח את בריאותם של תושבי ישראל?

אנונימי/ת
11.12.2023, 23:53

ממש לא מעניין את המצב הבריאת של מחבלי עזה, כל המערכת הבריאות שלהם היתה משרתת את חמאס כמו כן המערכת החינוך, אין שם בלתי מעורבים בטרור נגד ישראל. WHO יכול להמשיך לנבוח, כולם שם אנטישמים

אנונימי/ת
12.12.2023, 08:59

עוד סיבה לא להצטרף לארגון הזה, בשליטה סינית, הפועל נגד ישראל 24/7
משרד הבריאות הנשלט בידי בוגרי וקסנר, מוביל להצטרפות לארגון העוין הזה שישלוט לנו בבריאות בישראל. 5% מתקציב הבריאות של ישראל יעבור
וישמש גם למימון בריאות למדינות אוייב.

אנונימי/ת
13.12.2023, 08:01

שכחת להזכיר את הלטאות של יאיר נתניהו ואת גורג סורוס...
קרן וקסנר , בפעילותה, היא אחת הברכות החשובות למינהל הישראלי, אותו מינהל ציבורי שהלך לאבדון ע"י המינויים המגוחכים (עד לכדי בכי) של ביבי ואנשיו

12.12.2023, 10:19

כל הארגונים ה"בינלאומיים" כולל האו"ם הם "קנויים" עם שוחד כבד של כספים בעיקר ערבים.
לכן יש להיתייחס אליהם כמו לכלב נובח

אנונימי/ת
12.12.2023, 16:37

פפו.... לפני שאתה מתאהב בטיעונים המטופשים של עצמך, כנראה שלא הבנת.
ראשית לא כתהתי החזרת חטופים ללא תנאי אלא כניעה ללא תנאי.
שנית, כשהחמאס וה WHO מדברים על הפסקת אש הם לא מתכוונים להפוגה אלא להפסקת אש מוחלטת. אם ניתן היה להחזיר את כל החטופים תמורת שחרור כל האסירים זה כבר היה נעשה בשבוע הראשון של הלחימה.
את החיילים הסיכוי לשחרר הוא קלוש, וגם לא נוכל להשיג לחץ בינלאומי לשם כך כי שבי של חיילים נחשב לגטימי.
מבין האזרחים שנותרו כנראה שחלק גדול אם לא הרוב כבר לא בחיים.
הלחימה היא לא לצורך נקמה או תמונת ניצחון אלא לשם הסרת האיום.
אני מרווה שברפואה אתה מבין יותר מאשר בנושאי אסטרטגיה והמזרח התיכון.

13.12.2023, 08:03

כמובן שטיעונים הכוללים העלבות מהסוג שכתבת , אינם מחזקים את "הטיעונים" שלך אלא מחלישים
לא פלא שענית באנונימיות

אנונימי/ת
13.12.2023, 15:33

פפו להעלב זה עניין של בחירה.
אין לך יכולת להתמודד עם הטיעונים שהעליתי אז אתה עובר לאד הומינום.
אפילו אינך מסוגל להבין למה ה WHO מכוון. החטופים הישראלים מעניינים אותו כשלג דאשתקד.