מחקרים

התחלה מוקדמת של הטיפול עם רוקסוליטיניב בחולי GVHD

חולים הסובלים ממחלת השתל נגד המאכסן אשר טופלו עם רוקסוליטיניב תוך 7 ימים מעת שהוגדרו כעמידים לטיפול עם סטרואידים הראו שיעור גבוה יותר של תגובה מלאה

השתלת מח עצם. אילוסטרציה

רוקסוליטיניב אושרה לאחרונה לטיפול במחלה חריפה של השתל נגד המאכסן (GvHD) העמידה לסטרואידים. עם זאת, לא ברור האם התחלה של הטיפול עם רוקסוליטיניב ב-GvHD חריפה בדרגה נמוכה יותר לעומת גבוהה יותר, או בשלב מוקדם לעומת שלב מאוחר, משפיעה על התוצאים.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Clinical Transplantation' החוקרים בדקו האם דרגת ה-GvHD ומועד התחת הטיפול עם רוקסוליטיניב לאחר שהוגדרה עמידות לסטרואידים משפיעה על שיעורי התגובה הכוללים והמלאים לטיפול.

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר תצפיתי, רטרוספקטיבי ורב-מרכזי, במסגרתו חילקו את החולים לפי מועד תחילת הטיפול עם רוקסוליטיניב. העוקבות חולקו להתחלת טיפול עם רוקסוליטיניב לאחר ≤ 7 ימים (N = 45) מעת ההכרזה על עמידות לסטרואידים, לעומת לאחר למעלה מ-7 ימים (N = 24).

מתוצאות החוקרים עולה כי בעוקבה שהחלה טיפול תוך ≤ 7 ימים, שיעורי התגובה המלאה ביום 28 היו 69% (54, 81%) לעומת 25% (11, 47%; p = .001) בעוקבה שטופלה תוך למעלה מ-7 ימים. כמו כן, נמצא כי שיעורי התגובה הכוללת עמדו על 91% (78, 96%) לעומת 80% (48, 92%; p = .25).

לסיכום, נתוני החוקרים מצביעים על כך שהתחלת טיפול עם רוקסוליטיניב תוך ≤ 7 ימים מעת שהוגדר כישלון טיפולי עם סטרואידים משפרת את שיעור התגובה המלאים, אך לא את שיעורי התגובה הכוללת, וזאת ללא קשר לדרגת ה-GvHD. החוקרים מוסיפים כי התחלת טיפול עם רוקסוליטיניב בחולים בדרגה I ותוך 7 ימים עשויה להוביל לתגובה מובהקת יותר.

מקור:

Ren, J, Lin, K, Xu, J, et al. When is the best time and grade to start ruxolitinib in corticosteroid-refractory acute graft-versus-host-disease: A multi-center research. Clin Transplant. 2023;e15195. https://doi.org/10.1111/ctr.15195

נושאים קשורים:  מחקרים,  רוקסוליטיניב,  סטרואידים,  מחלת השתל נגד המאכסן,  GVHD
תגובות