ישראל במלחמה

כיצד נקבע מותם של חטופים ללא גופותיהם?

"דה מרקר": ועדת מומחים בראשות ד"ר הגר מזרחי, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, מצליבה מידע מודיעני ומשתמשת באמצעים בלתי שגרתיים לזיהוי גופות אזרחים חטופים

ד"ר הגר מזרחי, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות. "החטופים שמתו בשבי לא נהרגו מההפגזות של צה"ל". צילום: שלומי אמסלם/ לע"מ

הכרזה על מוות של אזרחים חטופים שגופותיהם אינם בידינו, ללא מידע פורנזי, כפי שנעשתה בסוף השבוע האחרון, נעשית על סמך עבודתה של ועדת מומחים של משרד הבריאות, המכון לרפואה משפטית, הרב הראשי לישראל ומשרד הדתות שהוקמה כשבועיים לאחר השבעה באוקטובר.

על הוועדה מדווחת רוני לינדר בדה מרקר בשיחה עם ד"ר הגר מזרחי, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות וכירורגית בטיפול בפצועים, כולל פצועי ירי, העומדת בראש ועת המומחים, ביניהם ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל ומנהל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' עופר מרין, כירורג לב חזה, בעל ניסיון רב בטיפול בטראומה.

הוועדה הוקמה לזיהוי גופות אזרחים באמצעים לא שגרתיים, עם הצטברות מידע מודיעני, תמונות וסרטונים. בין השאר נותחו סרטונים של מצלמות אבטחה, סרטונים שצולמו על ידי חלק מהקורבנות או מסרטים שחמאס העלה לרשתות. הצוות קובע את הזיהוי החטוף ואם יש מספיק מידע, קובע את המוות.
בעבר נקבע מוות באמצעים דומים רק על ידי הצבא. "הוועדה מאוד זהירה ובהתחלה הקפדנו לא לקבוע מוות בשום שלב, ורק קבענו שהאדם לא בחיים בסבירות גבוהה או גבוהה מאוד אבל לא מוחלטת", אומרת ד"ר מזרחי. "בחלק מהמקרים הציגו בפנינו מידע מודיעיני נוסף ובכל המקרים שבהם קבענו מוות היתה הסכמה פה אחד של כל חברי הוועדה. אם היה ספק ולו הקטן ביותר, לא הכרענו".

אינדקטורים שנבחנים כדי לקבוע מוות כוללים: אדם ללא ניע עם חבלת ירי בראשו, היעדר תנועות נשימה, אדם שמתועד במצלמות אבטחה במשך כמה שעות עם פצעי ירי וללא תזוזה, היעדר תנועות עפעפיים ואפילו זרימת דם בפנים באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. גם במקרים אלה נדרש חיזוק של מידע מודיעיני נוסף כדי לקבוע מוות.

הגושפנקא הרבנית ניתנת על ידי הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, שעובר גם הוא על החומרים ששימשו לקביעת המוות.

נושאים קשורים:  ד"ר הגר מזרחי,  ד"ר חן קוגל,  פרופ' עופר מרין,  זיהוי גופות,  קביעת מוות,  חטופים
תגובות