ישראל במלחמה

11 משוחררי הפעימה הרביעית נקלטו במרכז הרפואי איכילוב

השבים משבי החמאס עוברים הערכה רפואית, רגשית ונפשית מקיפה בבתיה"ח הקולטים | ב"כללית", אחות ייעודית לכל משוחרר לניהול צרכיו הבריאותיים עם שחרורו מבית החולים

מסוק צבאי עם המשוחררים משבי החמאס מגיע ל"איכילוב", 27 בנובמבר 2023. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

כל המשוחררים משבי החמאס בפעימה הרביעית אמש (ב') - תשעה ילדים ושתי אמהות - הם תושבי קיבוץ ניר עוז. לאחר עיכובים ממושכים ומשא ומתן ממושך, יצאה הפעימה הרביעית לדרך, והשבים הגיעו במסוק בשעת ליל מאוחרת לבית החולים איכילוב בתל אביב.

המשוחררים: קרינה אנגל-ברט (52) שרק לפני שנתיים החלימה מסרטן ושתי בנותיה, מיקה (18) ויובל (11) שרגלה נשברה במהלך המתקפה; שרון קוניו ובנותיה התאומות אמה ויולי (3); איתן יהלומי (12); האחים סהר (16) וארז (12) קלדרון; האחים אור (16) ויגיל (12) יעקב. כזכור יגיל סובל מאלרגיה קשה לבוטנים.

הפסקת האש הוארכה עד ליום חמישי בבוקר, לשתי פעימות נוספות שבכל אחת מהן ישוחררו עשרה נשים וילדים ואחרי חצות הגיעה גם רשימת המשוחררים הערב. עד כה שוחררו משבי החמאס 31 ילדים.

מוסיף להיות קשה מצבה של אלמה אברהם בת ה-84 שהועברה ביום א' בערב מרצועת עזה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. על פי העדכון, מצבה קשה מאוד, היא מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ כללי ונשקפת סכנה לחייה.

בתה, טל אמנו, סיפרה אמש כי אמה הוזנחה בצורה קשה במהלך כל תקופת השבי. היא לא קיבלה תרופות מצילות חיים שהיתה זקוקה להן. בני משפחתה ביקשו להעביר לה את התרופות באמצעות הצלב האדום אך נענו בשלילה. היא הגיעה עם דופק 40 וטמפרטורת גוף של 28 מעלות, מעורפלת הכרה ופצועה. מיה רגב, משוחררת אחרת שהגיעה ל"סורוקה" עם פצעי ירי ברגלה, נותחה אתמול. מצבה הוגדר בינוני.

ב"וולפסון" התייחסו לשבות שאושפזו בבית החולים ואמרו כי הן הגיעו עם מדדים של תת תזונה. פרופ' איתי פסח, מנהל בית החולים ספרא לילדים ב"שיבא", שאליו הגיעו שמונה  ילדים וילדות וארבע נשים בפעימה השנייה, עדכן כי הילדים במצב יציב מבחינה רפואית, הם מטופלים על ידי מומחי בית החולים הנותנים מענה לכל הצרכים הרפואיים ובעיקר הנפשיים והרגשיים ולחשיפה הדרגתית.

ב-48 השעות לשחרורם הילדים עברו הערכה רפואית, רגשית ונפשית מקיפה. חלקם בחרו להשתחרר וחלק אחר בחר להישאר זמן נוסף במערך המיוחד שבית החולים בנה עבורם עד שיהיו מוכנים לצאת לקהילה.

ב"שניידר" מאושפזים הילדים שהגיעו בפעימה השלישית. אביגיל עידן בת הארבע חזרה שלשום ארצה למתחם הייעודי במרכז שניידר לרפואת ילדים, שם פגשה את אחיה ואחותה, הדודים וסביה וסבתותיה.

דוברות "כללית" מסרה כי מבוטחי הקופה השבים מהשבי ששוחררו מבתי החולים מקבלים ליווי רפואי על ידי צוותי הקופה בקהילה. כל מטופל ומטופלת ילוו פרטנית על ידי אחות ייעודית שתנהל ותרכז את צרכיהם הבריאותיים ובכלל זה: ביקורים אצל רפואי משפחה, רופאי ילדים, רופאים יועצים, בדיקות, מתן תמיכה ומעטפת רגשית ונפשית, הצטיידות במכשירי עזר רפואיים וכל צורך נוסף שיעלה.

ב"כללית" נבנה תהליך מסודר במסגרתו צוותי הסיעוד מקבלים מראש עדכון על השחרור הצפוי מבתי החולים, בהם נפגשים השבים עם אחות קופת החולים לתיאום הצרכים בהתאם לרצון המשפחה ולצורך קבלת הסבר על התהליך הצפוי מרגע העברת הליווי ל"כללית".

נושאים קשורים:  חטופים,  בתי חולים,  חדשות,  ישראל במלחמה
תגובות