ישראל במלחמה

בניגוד לעבר, צה"ל לא ממהר לפרסם את מספר החיילים הפצועים במלחמה

דובר צה"ל מדווח מדי ערב על מספר ההרוגים אך נמנע מנתונים על פצועי המלחמה | מתחילת המלחמה נפצעו 202 חיילים קשה, כ-320 בינוני וכ-470 קל

פינוי פצועים ל"סורוקה". צילום: פלאש 90

מאז מתקפת החמאס בשבעה באוקטובר לא פורסם מספר החיילים הפצועים, אך כפי שדיווח אתמול (ב') עידו אפרתי בהארץ, כאלף חיילים נפצעו מתחילת המלחמה. הדיווח ב"הארץ" מתייחס לקושי שמערים הצבא בשחרור נתונים בנושא. אם מדי ערב מעדכן דובר צה"ל במספר ההודעות שנמסרו למשפחות ההרוגים, בנושא הפצועים מדובר בסיפור אחר לגמרי.

בתחילה, הצבא סירב לפרסם את הנתונים על מספר החיילים הפצועים ועל מצבם ורק זמן קצר לפני הפרסום בעיתון, העביר דובר צה"ל את הנתונים על פיהם מתחילת המלחמה נפצעו 202 חיילים באורח קשה, כ-320 בינוני וכ-470 קל. 29 מהפצועים קשה עדיין מאושפזים וכך גם 183 בינוני ו-74 קל.

עוד מציין אפרתי כי זהו שינוי במדיניות של הצבא שנהג עד כה לדווח על מספרי הפצועים, נסיבות הפציעה והשיקום. על פי המידע באתר משרד הבריאות הכולל את כל הפצועים, אזרחים וחיילים כאחד, מתחילת המלחמה, טופלו 9,038 פצועים, מתוכם 7,036 במצב קל, 751 במצב בינוני ו-422 במצב קשה עד אנוש. 554 היו נפגעי חרדה ונפש ומצבם של 146 אינו ידוע. המספר כולל גם 129 פצועים שמתו בבתי החולים. ב-7 באוקטובר לבדו נקלטו בבתי החולים 1,455 פצועים, אך אין הבחנה בין אזרחים לחיילים.

עוד עולה מהנתונים כי בבתי החולים השונים נותרו כעת 218 פצועים, רובם חיילים: ב"ברזילי" באשקלון מאושפזים 60 פצועים, מתוכם 48 שנקלטו ביממה האחרונה. ב"סורוקה" יש 27 פצועים, 15 מהם נקלטו ביממה האחרונה. ב"שיבא" 49 פצועים (שמונה ביממה האחרונה), ב"איכילוב" וב"שערי צדק" - 27 בכל אחד, ב"הדסה" - 20, בבית החולים לגליל שבנהריה - 20 וב"בילינסון" - 18. בבתי חולים נוספים יש מאושפזים במספרים נמוכים יותר.

בכתבה מצוטטים גורמים בבתי החולים הטוענים כי "תהליך העבודה עם דובר צה"ל הוא נוקשה מאוד. נציגי דובר צה"ל וקצינות נפגעים יושבות על החיילים יותר מהצוות הרפואי". כל פנייה לאחד החיילים נענית ברתיעה ובתשובה: "אמרו לי לא לדבר עם אף אחד מבית החולים". אחד הגורמים ציין: "במבצעים ובמלחמות בעבר המצב היה שונה לחלוטין - הכרנו את כל החיילים שמאושפזים והיה איתם קשר יומיומי מצוין. כל זה השתנה במלחמה הנוכחית. אתה שומע בחדשות על יום לחימה קשה, אתה יודע שיש פצועים והגיעו גם אליך, אבל לא שומע על זה מילה בתקשורת".

נושאים קשורים:  פצועי מלחמה,  דובר צה"ל,  חדשות,  ישראל במלחמה
תגובות