ישראל במלחמה

רופאים לזכויות אדם: עדויות מזעזעות על פגיעות מיניות במתקפת החמאס

רופאים לזכויות אדם פרסמו דו"ח מפורט על האלימות המינית שביצעו מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר | הדו"ח נשלח לארגוני בריאות וזכויות אדם ונשים בינלאומיים במטרה לחקור פשעים נגד האנושות

אזור מסיבת נובה ברעים שבה נרצחו ונחטפו מאות צעירים ישראלים על ידי מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר. צילום: אריה לייב אברמס/ פלאש 90

עמותת רופאים לזכויות אדם פרסמה ביום א' נייר עמדה חדש המפרט את האלימות המינית שביצעו אנשי חמאס במתקפת השבעה באוקטובר וקוראת לחקור אותה כפשע נגד האנושות.

"הפגיעות המיניות הן כלי במכונת האלימות; החפצת הקורבנות, אם בעודם בחיים ואם לאחר מותם, היא רמיסה גסה ובוטה של כבוד אדם וחלק מלוחמה פסיכולוגית", נכתב בנייר העמדה. המסמך מנתח את מכלול העדויות והדיווחים על פגיעות מיניות במתקפת חמאס כפי שפורסמו בשבועות האחרונים בכלי התקשורת, ברשתות החברתיות, וכן על בסיס שיחות שערכו נציגי העמותה עם גורמי מקצוע. זהו הנייר הראשון המתפרסם על ידי ארגון זכויות אדם בנושא.

נייר העמדה נשלח לארגוני זכויות אדם הבינלאומיים דוגמת Human Rights Watch - HRW ואמנסטי אינטרנשיונל, לדיפלומטים, לארגוני רפואה ונשים (כגון Medical Women International Association), לגופים העוסקים באמנה לביעור כל צורות האפליה נגד נשים (CEDAW) ולוועדות נשים בפרלמנטים במספר מדינות, כולל האיחוד האירופאי.

"לאור ניסיון העבר, שמלמד כי קורבנות פגיעה מינית ידברו, אם בכלל, רק בחלוף הזמן; בשל הקושי באיסוף ממצאים פורנזיים שיצביעו על הפגיעה המינית לאור מצב חלק מגופות הקורבנות ותנאי איסופן, וכן בשל הרצון לשמור על צנעת הפרט, ברור כי התמונה המלאה עדיין לא ידועה", נכתב. "למרות שמוקדם להעריך את מימדי הפגיעה, קובע הנייר כי די בעדויות ובדיווחים שהגיעו לידינו על פגיעות מיניות שבוצעו במהלך המתקפה כדי לדרוש שהנושא ייחקר כפשע נגד האנושות".

פרסום הנייר נובע מהצורך בהכרה ממסדית בקורבנות האלימות ובמי שהיו עדות ועדים לה כדי לסייע להם בהליך השיקום. "ההכרה מצד החברה ומוסדותיה חיונית למידת היכולת לחלוק את שאירע והיא נדרשת גם לצורך הקדשת המשאבים החברתיים, המקצועיים והתקציביים הדרושים כדי לאפשר את מיטב התנאים לתהליך ההחלמה".

הפגיעות, כפי שעולה מנייר העמדה, התרחשו בכל זירות המתקפה של חמאס: בפסטיבל נובה, בבתים פרטיים בעוטף עזה ובאחד מהבסיסים הצבאיים הסמוכים לרצועה.

איסוף המידע נעשה מאמצעי התקשורת שהתקבלו משורדים ושורדות. כך, למשל, מציג הנייר עדות שנמסרה ליחידת להב 433 במשטרה מפי אישה שתיארה אונס קבוצתי ורצח של אישה צעירה בידי אנשי חמאס לובשי מדים: "כופפו מישהי, אני מבינה שהוא אונס אותה ומעביר אותה לעוד אחד במדים". בהמשך העידה כי לאחר שאחד האנסים ירה בראשה, השחיתו את גופתה.

עדויות נוספות שסוקר הנייר נמסרו לתקשורת מפי צוותי רפואה ומתנדבי זק"א. כך למשל איציק איטח, מתנדב זק"א, מספר שראה באחד הבתים בקיבוץ בארי זוג שהיה כפות אחד לשנייה כשבגדיהם מופשלים. שמחה גריינמן, מתנדב זק"א נוסף, מספר כי הגיע לגופת אישה שלושה ימים אחרי הירצחה ומצאה כשחלק גופה התחתון מופשט.

עדות נוספת שפורסמה על ידי דובר ראש הממשלה היא של פרמדיק בצבא שמתאר בגבו למצלמה כיצד נכנס לבית משפחה באחד היישובים בזמן שעדיין נמשכה הלחימה וראה נערה שכובה על הרצפה: "היא שכבה על הבטן, עירומה למחצה, הרגליים מפושקות לחלוטין, שרידי זרע על גבה. מישהו הוציא אותה להורג אחרי שאנס אותה באכזריות".

בין עדויות נציגי הצבא מבסיס שורה, מספרת קצינת מילואים בשם מעיין, רופאת שיניים במקצועה שצורפה לצוות הרפואה הפורנזית, שראתה סימנים רבים של התעללות באזור המפשעה, רגליים שבורות, אגנים שבורים, תחתונים מוכתמים בדם ונשים שהיו עירומות מהמותניים ומטה. לכך מצטרפים גם סרטונים שפורסמו בזמן אמת ועדויות ויזואליות נוספות.

עמותת רופאים לזכויות אדם מביעים בנייר העמדה חשש כי החטופות והחטופים המוחזקים כיום ברצועת עזה עלולים להימצא בסיכון מתמשך להזנחה ואלימות - "חשש שמבוסס על אופי העדויות והדיווחים, על הספרות המקצועית העוסקת בפגיעותם של המוחזקים כבני ערובה ובשבי ונסיון העבר מסכסוכים מזוינים במקומות אחרים בעולם, דוגמת הנשים היזידיות ואסירים במחנה אבו גרייב".

העמותה מדגישה כי למרות שטרם התבררו מימדי הפגיעה כולם, החשיבות בהצגת הידוע עד כה נובעת מהצורך לעודד דיווח ותיעוד של הפרות של החוק הבינלאומי, לפעול למען טיפול ראוי והוליסטי עבור הנפגעות והעדות לאלימות המגדרית והמינית, ולסיום כדי להתריע על הצורך הדחוף בשחרור החטופות והחטופים.

נושאים קשורים:  "רופאים לזכויות אדם",  אלימות מינית,  פשע נגד האנושות,  חדשות,  7 באוקטובר,  חמאס,  ישראל במחלמה
תגובות

מזעזע ללא מילים

אנונימי/ת
29.11.2023, 20:27

אני מקווה שהרופאים בכלל,, והרופאים לזכויות אדם ,בפרט, לא מתנגדים ולא יתנגדו לסירוב לטפל במחבלים הפצועים בבתי החולים בארץ.

אנונימי/ת
29.11.2023, 21:00

מזעזע זה מילה עדינה לזוועות שהלכו שם..ביזוי המת בצורה הכי ברוטלית 😑

29.11.2023, 21:49

הארגונים הבינלאומיים הללו מתעלמים במתכוון מהפשעים שבוצעו כלפי הנשים, הילדים והגברים הישראלים ועל כן ישיבו את פני הפונים אליהם ריקם.

אנונימי/ת
03.12.2023, 21:15

ואיפה הצלב האדום שימנע דבר כזה
והעולם שותק תמיד כשמדובר בנו