ישראל במלחמה

בתי החולים נערכים לקליטת החטופים שישוחררו

בהתאם לנוהל שפרסם משרד הבריאות, יש להעדיף שחרור על פני אשפוז החטופים והשלמת בירור בקהילה | הנשים יופנו לבתי החולים סורוקה, שיבא, וולפסון, איכילוב ושמיר והילדים יועברו לשניידר

קבוצה מתוך עשרות הילדים החטופים שישוחררו מעזה. צילום: הרשת החברתית

בתי החולים נערכים לקליטת החטופים שישוחררו במסגרת ההסכם שנחתם אמש (ג'). הנשים יופנו לבתי החולים סורוקה, שיבא, וולפסון, איכילוב ושמיר והילדים יועברו למרכז הרפואי שניידר.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש חטיבת הרפואה ד"ר הגר מזרחי הנחו את מנהלי בתי החולים לגבי הקליטה בהתאם לנוהל שנכתב בעקבות שחרור החטופות יוכבד ליפשיץ ונורית קופר.

החטופה ששוחררה יוכבד ליפשיץ בהגעתה ל"איכילוב". צילום: ג׳ני ירושלמי, דוברות ביה"ח

הנוהל מציין כי יש לתעד כל ממצא גופני שיכול להעיד על פשעי מלחמה וככל שיעלה חשד לפגיעה מינית או עינוים בתקופת השהות, יש לעדכן את הצוות הרפואי להמשך בירור וטיפול. עוד נכתב כי יש להעדיף שחרור על פני אשפוז החטופים והשלמת בירור במסגרת קהילה, תוך שמירה על רצף טיפולי.

על פי הנוהל, חטופים שחזרו מהשבי יטופלו במתחם נפרד מיתר המטופלים המגיעים לטיפול במלר"ד. המתחם יכלול ציוד רפואי לטובת הערכה ראשונית ובכלל זה עגלת החייאה. החטופים יעברו בדיקות רפואיות ונפשיות להערכת מצבם והכניסה למתחם תוגבל לגורמים מורשים בלבד, בעדיפות ובמידת האפשר לשיבוץ נשים, כולל צוותים רפואיים, בני משפחה וגורמי ביטחון.

הקפדה יתרה תהיה על הפרטיות והסודיות הרפואית ואם יהיה צורך לקיום התייעצות עם גורם חיצוני שאינו מצוות רפואי של בית החולים, יבוצע לכך תיעוד מלא על ידי גורם מורשה של בית החולים, תוך ציון פרטיו האישיים של איש המקצוע הרלבנטי ותחום הייעוץ הפרטני.

החטופים המשוחררים ייבדקו בבדיקה ראשונית שתיערך לשלילת מצב רפואי המחייב התערבות מיידית. הבדיקה תיערך על ידי אחות ורופא מומחה ברפואה דחופה. במקרה של ילדים, רופא מומחה ברפואת דחופה ילדים ובמקרה של נשים, תינתן עדיפות לרופאה ואחות.

אם יש צורך בבדיקות מעבדה, או דימות או בדיקת יועץ הכרחיות לשלילת מצב המחייב התערבות מיידית, יחליט על כך הרופא בהתאם לאנמנזה והבדיקה הגופנית, עוד בטרם המפגש עם המשפחה.

לאחר השלמת הבירור הרפואי בהתאם לממצאים הראשוניים, תיערך לחטופים שיחה עם עובדת סוציאלית, בעדיפות מתחום בריאות הנפש, שתמליץ על התערבות נפשית נוספת של פסיכיאטר או פסיכולוג בהתאם למקרה.

נושאים קשורים:  חטופים,  בתי לחולים,  משרד הבריאות,  ישראל במלחמה,  חדשות
תגובות
22.11.2023, 20:06

לא הבנתי! יפרידו בין הילדים לאמהות??? זה נראה הגיוני? הילדים- לשניידר. בילינסון- לא ברשימה, כך שמחייב הפרדה! אני מפספסת משהו?