ישראל במלחמה

נערכים להמשך הלחימה: ב"סורוקה" נפתחה מחלקת שיקום נוספת

לאחר שבשבוע שעבר נפתחה מחלקת שיקום חדשה ב"בילינסון", גם בהנהלת בית החולים סורוקה החליטו להרחיב את מערך השיקום עם 25 מיטות אשפוז נוספות

חנוכת מחלקת שיקום ב' ב"סורוקה". צילום: דוברות ביה"ח

בצל המלחמה, המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע פתח אתמול (ג') מחלקת שיקום נוספת שתיתן מענה גם לפצועי מלחמת חרבות ברזל.

במסגרת היערכות בית החולים להמשך הלחימה ולצד הרחבה של שירותים ומיטות אשפוז לצורך טיפול בפצועי הלחימה, החליטה הנהלת בית החולים לפתוח מחלקת שיקום נוספת למתן מענה למספר גדול של מטופלים ופצועים שנזקקים לטיפול שיקומי.

מחלקת שיקום חדשה נפתחה לאחרונה גם בבית החולים בילינסון בפתח תקווה עם המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין. על פי נתונים שפורסמו בשבוע שעבר, מתוך 152 פצועי מלחמה שמאושפזים במחלקות השיקום, 115 נמצאים בבית החולים שיבא תל השומר; בבית לוינשטיין ברעננה מאושפזים שמונה; במרכז השיקומי רעות בתל אביב מאושפזים שלושה ובכפר השיקום החדיש והממוגן "עדי נגב" באופקים - אף לא פצוע אחד.

על פי דו"ח משרד הבריאות שהתפרסם לאחרונה, בישראל 60% בלבד ממספר מיטות האשפוז השיקומי הממוצע במדינות המפותחות (OECD). בסוף שנת 2022, שיעור מיטות השיקום עמד על 0.3 מיטות בלבד ל-1,000 איש, לעומת ממוצע של 0.5 ל-1,000 איש במדינות המפותחות.

בשמונה השנים האחרונות פועלת ב"סורוקה" מחלקת שיקום המונה 20 מיטות אשפוז ומעניקה טיפול בכל התחומים ברפואת שיקום, ביניהם: אורתופדיה, קטיעות גפיים, פגיעות ראש, אירועים מוחיים, חוט השדרה, אונקולוגיה ומחלות קשות, ניתוחי לב, ניתוחי ריאות וניתוחי מעיים.

פתיחתה של מחלקת השיקום הנוספת הצריכה גיוס של עוד אנשי צוות ורכישה של ציוד נוסף ומערכות טכנולוגיות לטיפול שיקומי. המחלקה כוללת 25 מיטות אשפוז והיא ממוקמת במרחב ממוגן בבניין מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ובה מתחמי טיפול וחדרי אשפוז.

במחלקה פועל צוות רב מקצועי: רופאי שיקום, צוות סיעודי, שירות סוציאלי, צוותי פיזיותרפיה, צוותי ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, צוות פסיכולוגיה שיקומיות ותזונה. הצוות שותף בתכנון תכניות שיקומית אישיות עבור כל מטופל, עד להשגת היעד הטיפולי.

ד"ר יולי טרגר, מנהל מחלקת השיקום ויו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פיזיקלית ושיקום: "מטבע הדברים, בשל ריבוי פצועי לחימה, מטופלים רבים סובלים מטראומה גופנית או מטראומה נפשית ועשויים להזדקק לטיפול שיקומי. מטרת העל שלנו היא להגיע למצב שבו כל מי שנפגע במלחמה יעבור הערכה שיקומית כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי הצורך והמיקום של הטיפול השיקומי האופטימלי. כל נפגע שהוא תושב הדרום יוכל לקבל טיפול שיקומי רב מקצועי במחלקת השיקום שלנו בס'ורוקה'".

ד"ר טרגר מסביר כי "במחלקת השיקום נמצאים כעת לא מעט פצועים שמקבלים עדיין מענה של טיפול אקוטי כירורגי ו/או אורתופדי בשילוב של טיפול שיקומי. זה היתרון בהתחלת התהליך השיקומי בבית חולים כללי, שכולל מעקב צמוד גם של הרופאים המנתחים וגם של צוותי השיקום. כבר ביום השני ללחימה הצוות הרפואי של מחלקת השיקום הגיע לאבחן ולתת הערכה שיקומית לפצועים השונים בהתאם למצבם".

נושאים קשורים:  שיקום,  בית החולים סורוקה,  חדשות,  ישראל במלחמה,  ד"ר יולי טרגר
תגובות